Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Cum se divorteaza ? Cat costa ? Daca se face partaj trebuie sa platesti ceva in plus daca ai proprietati...case, masini. Stie cineva exact cursul unui divort ? Am un prieten care se pare ca o sa ajunga la divort si se intreba cam ce are de facut... :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cum se divorteaza ? Cat costa ? Daca se face partaj trebuie sa platesti ceva in plus daca ai proprietati...case, masini. Stie cineva exact cursul unui divort ? Am un prieten care se pare ca o sa ajunga la divort si se intreba cam ce are de facut... :lol:

 

Zi prietenului tau sa mearga sa vorbeasca cu un avocat. De la el poate sa ia cele mai bune informatii despre cum sa procedeze in continuare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

1. unu din cei doi tre sa deschida actunea de divort. tre sa arate cum sta treaba in fapt si in drept.

tre sa arate in actiune ce si cum vrea si trea sa propuna probele, printre care poa sa fie si partaju.

 

2. daca cel care deschide divortu nu vrea partaj, poa sa ceara celalant divortant.

 

tre sa stii ca un partaj costa enorm, tarifele judiciare sunt uriase, dar daca nu reusesc sa imparta totul amiabil, macar pot plati taxa impreuna.

 

3. daca exista copii minori si conflictu e grav, se poate face si ancheta socala.

 

4. cu cat cei doi se despart mai civilizat si amiabil, cu atat circul si procedura sunt mai scurte si mai putin costisitoare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce inseamna ca "partajul costa enorm" ? Din cate stiu au un apartament, o casa la tara si 2 masini.

 

Zi prietenului tau sa mearga sa vorbeasca cu un avocat. De la el poate sa ia cele mai bune informatii despre cum sa procedeze in continuare.

 

Nu stiu daca au nevoie de avocat in caz ca se inteleg in toate privintele...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

daca se inteleg in toate privintele, inclusiv a copiilor, daca sunt, n-au nevoie de avocat, nici de partaj.

 

merg amandoi in instanta, zic ca fac totu de comun acord si echitabil, instanta constata desfacerea casniciei si cei doi se duc acasa si asteapta sentinta de......eliberare.

 

tot ce au de facut sunt inscrisurile.

 

nu conteaza ce se partajeaza, partajul de divort e mult mai mult decat o expertiza judiciara.

 

aici in piatra spre exemplu, un partaj e undeva in jur de 4-5.000 de ron. de aia zic ca-i mai buna intelegerea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E mai bine sa isi ia cate un avocat.

Sunt anumite acte ce nu le cunosc ei, si care trebuiesc depuse si e foarte anevoios asta.

Plus ca, la inceput toata lumea spune ca o face amiabil.

Pentru ca mai apoi sa se certe si pe periuta de dinti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
E mai bine sa isi ia cate un avocat.

 

daca cel care deschide divortu face un inscris frumos, simplu si cere desfacerea casatoriei fara pretentii, iar celalalt, in intampinare, raspunde frumos, atunci nu exista alt act procedural decat emiterea sentintei.

 

 

daca la vreunu i se nazare nusce si deschide razboiu, abea atunci incepe si circu. dar nici in cazu asta nu-i nevoie de avocati. nu neaparat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deci practic sa spunem daca ei se inteleg asupra bunurilor...unu sa ia apartamentul si altul casa de la tara si masina sau ceva de genul asta atunci nu mai exista un partaj...deci nu mai platesc taxe mari ?

 

Din cate am inteles de la amicul meu el ar vrea sa evite costurile pe cat posibil...inclusiv avocatul si am inteles ca si nevasta-sa este de acord.

 

E mai bine sa isi ia cate un avocat.

Sunt anumite acte ce nu le cunosc ei, si care trebuiesc depuse si e foarte anevoios asta.

Plus ca, la inceput toata lumea spune ca o face amiabil.

Pentru ca mai apoi sa se certe si pe periuta de dinti.

 

Avocatul costa bani tocmai asta este problema...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Marinare, in cazu asta sa faca bine sa fie cuminti si sa-si spele rufele acasa.

 

insanta impune alte proceduri decat cele propuse de parti doar in cazuri dificile.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
daca cel care deschide divortu face un inscris frumos, simplu si cere desfacerea casatoriei fara pretentii, iar celalalt, in intampinare, raspunde frumos, atunci nu exista alt act procedural decat emiterea sentintei.

 

 

daca la vreunu i se nazare nusce si deschide razboiu, abea atunci incepe si circu. dar nici in cazu asta nu-i nevoie de avocati. nu neaparat.

Stii ce omoara in afara teoriei... 8)

Si inscrisul ala, trebuie redactat intr-o anumita maniera, termeni specfici, depus undeva, stat la o coada, intors de la coada ca nu e pusa bine o virgula, tra la la la la, et cetera.

Si uite asa, te saturi, injuri, si zici: mai bine imi luam un avocat.

Ieseam si mai ieftin! :lol:

 

Avocatul costa bani tocmai asta este problema...

Si mersul cu autobuzul costa bani.

Existenta cotidiana in sine costa bani.

Smecheria este acea eficienta pe care ai atunci cand faci ceea ce sti, si cand nu sti platesti pe altul.

Dar cum romanul e bun la toate, de aia ne merge asa rau.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×