Sari la conținut
Forum Roportal
Lion79

Experienta

Postări Recomandate

Sincer sunt incantat sa citesc ce se intampla aici...dar din pacate este putin off-topic. Asadar sa ne revenim... :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cand ajungi sa te bazezi pe horoscop, carti de gicit, ca sa iti planifici viitorul, inseamna ca deja trecutul tau este unul mincinos. Tot ce e nascut din dragoste, nu are nevoie de ghicit, caci se afla in adevar si viitorul e clar si luminos inainte.

Aici probabil ai dreptate. Cand e iubire cu adevarat nu mai ai nevoie sa-ti spuna cineva cum va fi in viitor.

 

Iar in restul postului, desigur ca pot fi farame de adevar.... atat.

 

Hai sa ne raportam putin la Jung, pentru ca indirect sa revenim si la topic.

In cartea sa "Puterea sufletului", are un capitol consacrat unei parti abisale a subconstientului. UMBRA! Ei bine, in urma unor studii STIINTIFICE, Jung ajunge la o concluzie zdrobitoare. Ti-l recomand pe Jung; el avandu-l prieten pe Eliade, a invatat multe chestii yoga de la acesta. Si, a pus bazele propriei sale doctrine, tinand cont de lucrurile acestea. Pentru ca, in final, sa il detroneze pe Freud.

As intari si eu aceasta recomandare. A-l citi pe Jung e o adevarata placere a incursiunii in acele parti ale fiintei noastre pe care putini avem sansa sa ajungem sa o cunoastem intr-o oarecare masura.

"Puterea sufletului" a fost pt mine ca o revelatie, un prieten care m-a ajutat sa ma autocunosc, pe langa alte lucrari la fel de interesante si folositoare pt autocunoastere.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Misto avatar ai. Imi aduce aminte de un vecin din sat care zdrobea capul pisicilor cu bolovani cand era mic. Acum e alcoolic in ultima faza si pensionat de la psihiatrie (parintii lui se bateau cu topoare, furci, coase, taicasu a murit de ciroza si cu un an inainte de a muri, umbla plangand pe drum avand palmele puse una peste alta spunand "sa sti ca este D-zeu". Intr-adevar este, acum si nepotii lui sunt unul alcoolic, altul cu hobby mare la jocurile de noroc. Si altul putin egomaniac.)

Avatarul acela semnifica cea mai mult decat un bolovan. Este un diamant, iar diamantul este forma perfecta a cristalului. Chiar si asa, stralucirea sa, poate paradoxal sa aduca incantare sau sa piarda mintile privitorului. Este pus acolo sa-mi aminteasca faptul ca noi oamenii mergem cel mai adesea pe tais de cutit. Deci, de unde ai scos alcolism si jocuri de noroc? Interesanta comparatia ta... :doh:

 

 

As intari si eu aceasta recomandare. A-l citi pe Jung e o adevarata placere a incursiunii in acele parti ale fiintei noastre pe care putini avem sansa sa ajungem sa o cunoastem intr-o oarecare masura.

"Puterea sufletului" a fost pt mine ca o revelatie, un prieten care m-a ajutat sa ma autocunosc, pe langa alte lucrari la fel de interesante si folositoare pt autocunoastere.

se gasecte cumva pe net? As vrea sa o recitesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Avatarul acela semnifica cea mai mult decat un bolovan. Este un diamant, iar diamantul este forma perfecta a cristalului. Chiar si asa, stralucirea sa, poate paradoxal sa aduca incantare sau sa piarda mintile privitorului. Este pus acolo sa-mi aminteasca faptul ca noi oamenii mergem cel mai adesea pe tais de cutit. Deci, de unde ai scos alcolism si jocuri de noroc? Interesanta comparatia ta... :doh:

 

 

 

se gasecte cumva pe net? As vrea sa o recitesc.

Cred ca se referea la avatarul lui Leu :doh:

 

 

Nu stiu, posibil sa fie si pe net. Eu am citit antologia cand imi faceam lucrarea de absolvire (cu tema autocunoasterii). Cred ca am gasit-o la biblioteca. Oricum am fost foarte incantata s-o citesc.

Uite, mi-am notat cateva fragmente din cele 4 vol, fragmente in care m-am regasit si care mi-au intarit observatiile pe baza propriilor experiente:

"Cu oarecari eforturi de vointa, complexul se lasa de obicei reprimat, dar nu si anihilat, reaparand ori de cate ori are prilejul, in deplinatatea fortelor sale initiale. [...] un complex are o curba de intesitate sau de activitate de forma ondulatorie, cu o lungime de unda de ore, zile, sau saptamani."

 

Si inca unul care ar fi foarte potrivit pentru topicul despre cate de complicata sau nu, este viata:

"Compensarea actioneaza cu deplin succes numai in situatii ideale, adica atunci cand viata e suficient de simpla si de inconstienta pentru a ne permite sa ne urmam fara reticente si anxietati drumul serpuit al instinctelor. Dar cu cat mai civilizat, adica mai constient si mai complicat devine omul, cu atat mai putin isi poate urma instinctele. [...] Locul naturii este luat de opinii si convingeri, de teorii si tendinte colective, care acorda tot sprijinul ratacirilor constientuluii."

 

"Instinctul nu poate fi extirpat prin masurile arbitrare ale unui singur individ, ci numai printr-o lenta metamorfoza organica desfasurata de-a lungul mai multor generatii, caci instinctul este expresia energetica a unei structuri organice date. '

 

Pastrez o agenda in care imi notez intotdeauna fragmente din autorii care ma impresioneaza. Si am in ea tot felul de note. E veche de cel putin 10 ani. :doh:

 

 

L.E

 

Uite, am gasit-o aici, dupa ce am bagat pe google o parte dintr-unul din fragmentele de mai sus

http://www.scribd.com/doc/2740163/Jung-Put...logia-analitica

 

Dupa coperta bag seama ca e aceeasi editura/editie cu cea pe care am citit-o eu :doh:

Editat de mica_curioasa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pastrez o agenda in care imi notez intotdeauna fragmente din autorii care ma impresioneaza. Si am in ea tot felul de note. E veche de cel putin 10 ani. :doh:

Inseamna ca ai in ea citate si din Fratii Grimm sau Constatin Chirita?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Inseamna ca ai in ea citate si din Fratii Grimm sau Constatin Chirita?

Nu. Am inceput sa notez in ea din timpul liceului. E adevarat ca am citit pana tarziu basme (pana in clasa a VIII-a - m-am axat pe altceva ca s-a luat bibliotecara de mine :doh: ).

Cat despre Chirita... nush cine e :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu. Am inceput sa notez in ea din timpul liceului. E adevarat ca am citit pana tarziu basme (pana in clasa a VIII-a - m-am axat pe altceva ca s-a luat bibliotecara de mine :doh: ).

Cat despre Chirita... nush cine e :doh:

 

Ciresarii ma! :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ciresarii ma! :doh:

Asta mi-a scapat. In loc de ciresari, de la basme am trecut direct la Sandra Brown :doh:

 

Si gata, hai, nu ma mai provoca la offtopic!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asta mi-a scapat. In loc de ciresari, de la basme am trecut direct la Sandra Brown :doh:

Pacat, ai pierdut una dintre cele mai bune aventuri imaginare ale copilariei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pacat, ai pierdut una dintre cele mai bune aventuri imaginare ale copilariei.

Am citit eu alte aventuri. Aveam prin biblioteca "Doinita" de Virgiliu Vasile, si radeam singura de se speriau ai mei din camera cealalta. O carte f frumoasa care poate fi cititita si de un adult. O carte dramatica si amuzanta in acelasi timp, "Cei trei nazdravani", de Gheorghe Nica daca retin bine...si altele.

Ma distram copios citind "Tiganiada", dar sigur nu am dus lipsa de lecturi de aventuri bune....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×