Sari la conținut
Forum Roportal
Lion79

Experienta

Postări Recomandate

Recunosti adevarul pe jumatate. Adica accepti ideea ca exista "ghizi" spirituali, ceea ce noi religios numim ingeri, dar nu recunosti ca exista diavol (tot inger si acela-decazut) :doh:

 

Nu,eu nu vad diavolul ca facand parte dintre ingeri si nici ca fiind creatia lui Dumnezeu.

Diavolul este o emanatie a fricii,urii,trufiei,mandriei manifestate negativ,a desfraului...toate acestea fiind atribute ale oamenilor.Cu alte cuvinte,diavolul este in noi si este creatia proprie a fiecarui individ.

A te lupta/a infrange diavolul este de fapt lupta cu tine insuti pentru a scapa de cele enumerate mai sus.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu,eu nu vad diavolul ca facand parte dintre ingeri si nici ca fiind creatia lui Dumnezeu.

Diavolul este o emanatie a fricii,urii,trufiei,mandriei manifestate negativ,a desfraului...toate acestea fiind atribute ale oamenilor.Cu alte cuvinte,diavolul este in noi si este creatia proprie a fiecarui individ.

A te lupta/a infrange diavolul este de fapt lupta cu tine insuti pentru a scapa de cele enumerate mai sus.

Eu am 2 variante.

1. Daca existe fiinte spirituale care ne ghideaza, cu siguranta exista si reversul, asa cum exista peste tot in natura (alb/negru, zi/noapte, cald/rece, sus/jos, etc).

2. Daca "diavolul" este doar o reprezentare a defectelor umane, atunci si Dumnezeu cu ghizii lui cu tot sunt tot o emanatie a mintii si simtirii umane.

 

Dumnezeu a creat tot si a dat fiecaruia, inger sau om, posibilitatea de a cunoaste si de a alege. A cunoaste inseamna a fi constient de anumite lucruri ca fiind rele si altele ca fiind bune. In principiu nu exista rau sau bine, exista doar medalia si reversul, albul si negrul, asa cum exemplificam mai sus. Una fara alta nu pot exista. Ar exista lumina fara intuneric? Ai putea macar s-o constientizezi, sa intelegi ce inseamna lumina, daca nu ar fi intunericul care sa ti-o arate?

 

Binele facut pe moment care mai tarziu se transforma in rau, de la cine vine? Dar raul de moment care mai apoi se transforma in bine? Le poti cuantifica pe toate, le poti cuprinde in cunoasterea ta?

 

Toate au rostul lor si fiecare scoate in evidenta opusul sau.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu am 2 variante.

1. Daca existe fiinte spirituale care ne ghideaza, cu siguranta exista si reversul, asa cum exista peste tot in natura (alb/negru, zi/noapte, cald/rece, sus/jos, etc).

 

Si completarea lumina /intuneric,acestea nefiind neaparat bune sau rele.Toate exista si fac parte din acelasi intreg.

 

taichi%20for%20tao%20article.gif

 

 

2. Daca "diavolul" este doar o reprezentare a defectelor umane, atunci si Dumnezeu cu ghizii lui cu tot sunt tot o emanatie a mintii si simtirii umane.

Se poate spune si asa :doh:

Dar Dumnezeu fiind IUBIRE,cu siguranta nu a creat un oponent al Lui si o sperietoare pentru cei care sunt dupa chipul si asemanarea Sa.De fapt prin acest lucru,ca suntem dupa chipul si asemanarea Sa ,ni se spune ca suntem asemeni lui,Creatori.Asadar,fiecare dintre noi suntem creatorii realitatii in care traim,realitatea manifestandu-se dupa natura gandurilor predominante.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Oamenii nascuti la zile mari (lunea, vinerea si duminica) au aceste abilitati mai dezvoltate. Mama nu este ghicitoate dar se mai "joaca" uneori cu cartile daca cineva e framantat de anumite probleme si o roaga. Presupun ca majoritatea dintre noi facem asta, mai dam cate-o pasienta si unora chiar ne iese...

De stiut in carti nu stie. Foloseste cartile mele de joc, dar asa in mare vede daca o anumita problema se poate rezolva sau nu, daca anumite persoane vor fi impreuna sau nu, etc.

Raspunsurile pe care le da, le vede in carti... ce vede ea, vede oricare, dar nu oricui i se aseaza cartile corect sau asa ceva.

Cine poate sti de unde vin raspunsurile...

 

Acele raspunsuri vin din Haos. Cand ajungi sa te bazezi pe horoscop, carti de gicit, ca sa iti planifici viitorul, inseamna ca deja trecutul tau este unul mincinos. Tot ce e nascut din dragoste, nu are nevoie de ghicit, caci se afla in adevar si viitorul e clar si luminos inainte.

 

Din pacate, de la prima generatie cladita pe minciuna, pana la urmatoarele, minciuna se poate amplifica atat de mult incat se ajunge la psihoza.

 

Inversul acesteri stari, se numeste Claritatea Constiintei, adica sa fi senzorial, vizual, auditiv, olfactiv, tactil. Aceasta claritate a constiintei este putin alterata la copiii iubiti si crescuti fara limitarile si prejudecatile specifice lipsei dragostei. Din relatii mincinoase, apar copiii minciunii, care vor avea constiinta tulburata, de distorsiuni grave, mesaje distructive, ambivalente, disjuncte. Acesti oameni, nu-si pot planifica viitorul, ei simt ca nu-si apartin (pentru ca nici nu au fost facuti pentru ei, ci pentru ego-ul parental, sau din alte interese). Eh, si acesti oameni, sunt de fapt morti vii, marionete, roboti, 3 sferturi din omenire e formata dina cesti zombi. Insa, din fericire, creierul rezista enorm de mult in nevroza (adica in minciuna de sine). Insa unii vor comite greseli tragice, hamartice (de la grecescul hamartia), care vor duce la scenarii de viata tragice, la tragedii.

 

Deci, cei care dau in carti, sunt persoane viclene, care cauta propria slava (atentie) si care duc pe carari mincinoase pe cei care apeleaza la asa ceva. Din pacate, soarta copiilor minciunii este una pe buza prapastiei. Si unii chiar cad in prapastie, pt ca sunt orbi. Toti cei care nu au cunoscut dragostea, sunt orbi. Si o vor cauta, dar nu o vor gasi. Pentru ca dragostea ca si altele se invata, e un program, "iata cum se iubeste". Ori daca parintii nu au aratat asta copilului de mic, din prima zi de nastere, mai tarziu, vulturii amagirii ii vor manca din ficat. Ca la Prometeu...Asta ajung copiii neiubiti, niste Sisifi si niste Prometei. Si toate astea pentru ce, pentru sex, pentru o casa, pentru un statut social...Merita sa-ti pierzi sufletul pentru asa ceva? Si sa mai pierzi si sufletele care vin dupa tine. Caci Domnul spune ca va arde si trunchiul si mladitele putrede. Si arderea aia e fara sfarsit, pentru ca e focul constiintei trezit de D-zeu.

 

Nu,eu nu vad diavolul ca facand parte dintre ingeri si nici ca fiind creatia lui Dumnezeu.

Diavolul este o emanatie a fricii,urii,trufiei,mandriei manifestate negativ,a desfraului...toate acestea fiind atribute ale oamenilor.Cu alte cuvinte,diavolul este in noi si este creatia proprie a fiecarui individ.

A te lupta/a infrange diavolul este de fapt lupta cu tine insuti pentru a scapa de cele enumerate mai sus.

 

Diavolul este reprezentat prin starile negative ale eului, Parintele Grijuliu Negativ (victima), Parintele Normator Negativ (Persecutorul) si Copilul Adaptat Negativ (rebel, demonic, psihotic). Asadar, sub influenta parintilor care ruleaza asemenea stari ale eului, ale personalitatii umane, apar copiii care pot face ravagii in lume. Unul dintre ei a fost Hitler, care manca batai crunte de la tatal sau iar cand si cand mama sa il salva, dar nu pentru ca il iubea. O mama care isi iubeste copilul, pleaca. Si in primul rand nu procreaza cu monstri.

Asadar, first, diavolul e mama si tata. Dar copilul nu-si poate acuza parintii pentru ca e ca si cum si-ar taia craca pe care sta si apoi nici nu-i poate cunoaste (decat daca e foarte inteligent, cazuri rare). Asa ca cel mai usor e sa vada cauza in fantastic, in magie. Sa spuna "m-a batut D-zeu", in loc de "mama si tata mi-au aratat calea gresita si eu am urmat-o".

 

Apoi, d-zeu (cel din mintea omului) a fost creat de barbati, ca sa nu se mai inchine femeii, si altor ispite din lume. Si si-au spus ca "frica de d-zeu naste intelepciune". Dar e o problema, acel d-zeu creat de mintea umana e invizibil, si b

Editat de Thedumbunion

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Bla-bla-bla..........

Haos si zombi, in capul tau...

Am citit de trei ori terciul care se vrea a fi postul tau. Dupa prima data, ma uitam ca boul. La cea de-a treia, am constatat ca sunt... vaca :doh: . Nu mi-as putea da seama ce a fost in capul tau nici cu teava unei arme la tampla. Ori incerci sa fii mai concret, ori inseamna ca am dreptate. In afara de un puternice conflicte si contradictii interiore nu vad altceva si, daca asta inseamna acea "claritate" a constiintei de care pomeneai, multumesc, dar o prefer pe a mea :doh: .

 

P.S.- Fac parte din acele trei sferturi ale populatiei de rataciti. Probabil si psihologii care, in urma tuturor examinarilor, pentru diverse slujbe de raspundere si, care nu m-au declarat sanatos ci, apt de munca :doh: .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Haos si zombi, in capul tau...

Fac parte din acele trei sferturi ale populatiei de rataciti. Probabil si psihologii care, in urma tuturor examinarilor, pentru diverse slujbe de raspundere si, care nu m-au declarat sanatos ci, apt de munca :doh: .

 

Si subofiterul de la Dorohoi a fost declarat apt de munca. La noi psihologii nu sunt mai buni decat babele care dau in carti.

Editat de Thedumbunion

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu pot sa fiu aici asa de concret pentru ca nu e aria de psihologie. Pentru mine fenomenele astea tin de tulburarea constiintei. Si mi le explic cu ajutorul psihologiei. Pentru ca daca spun ca exista drac, ca dracu e cauza, inseamna sa dau putere inconstientului, irationalului. Adica sa exclud gandirea cauzala. Ori pana sa intre omul in psihoza totul se poate explica.

Toti ne supunem inconstientului, dar depinde care inconstient. Unul malefic, sau unul care e sinergic cu noi.

 

Cultura occidentala merge pe stiinta, si exclude magia fie ea alba, neagra sau religioasa. Stiinta aduce evlutie. Magia este un paravan pentru prostie si incapacitatea (dobandita prin educatie) de a depista cauza unor fenomene. "Crede si nu cerceta" a apus de mult.

Hai sa ne raportam putin la Jung, pentru ca indirect sa revenim si la topic.

In cartea sa "Puterea sufletului", are un capitol consacrat unei parti abisale a subconstientului. UMBRA! Ei bine, in urma unor studii STIINTIFICE, Jung ajunge la o concluzie zdrobitoare. Majoritatea cetatenilor germani prezentau anumite tulburari psihice, chestii legate de "misiunea poporului german". In paralel prezinta comportamentul labil al lui Hitler; posibil ca acesta sa fi luat cafteala cand a fost mic dar, nu asta l-a facut criminalul de mai tarziu. Bataile au creeat doar fertilitatea terenului. De fapt dorinta colectiva a germanilor, dar ascunsa in abisurile subconstientului (e bine cand putem da vina pe el, din lasitate, ca ne face treburile murdare), a fost canalizata in fiinta receptiva a lui Hitler.

Astfel ca, aici nu pot decat sa ii dau dreptate Otiliei, in sensul ca demoni sau diavoli provin din noi. In subconstientul colectiv sunt atatea arhetipuri formate incat, nu m-ar mira sa imi spui ca mic fiind visai sa fugi de acasa, in cautarea aventurii vietii tale. Sau, pentru o parte feminina, sa fi visat la rapiri din serai. La fel, nu ma mira ca diavolul sa fie un arhetip al subconstientului colectiv, creeat de cultura si superstitiile inaintasilor nostri. Ca el este intretinut partial si "manifestat" din cauza tratamentelor la care sunt supusi copiii, poate fi valabil... sau poate nu. Ca dovada, faptul ca Hitler a ajuns la putere, nu din cauza batailor, cat a dorintei germanilor de a-l avea. L-au dorit cu totii chiar daca nu o vor recunoaste constient.

Revenind la umbra aceasta, este inca atat de putin studiata incat, nu stim mai nimic. Dar cu siguranta, acest arhetip al diavolului este implementat in subcontient dinainte sa fie scrisa biblia sau, sa fi existat poporul evreu. Si, cu siguranta, acest diavol cuprinde mult mai multe aspecte decat refulari din batai sau torturi administrate copiilor.

Stim ca subconstientul guverneaza asupra simturilor noastre, ca el coordoneaza functiile noastre vitale. Si multe altele. Parasimturi si chiar posibilitatea de a produce anumite fenomene sau chiar evenimente. Suntem interconectati cu totii intr-un fel pe care nu ni-l putem explica, prin acest misterios subconstient. De ce nu s-ar putea, datorita acestei conexiuni cu alta fiinta, sa ii poti citi viitorul, comandand subconstientului sa "amestece" cartile in functie de ceea ce vede? Asta, ca o mica diagonala la comentariile facute de tine postului Micutei.

Cu siguranta, ai putea sa te exprimi mai concret. Psihologia este stiinta care se ocupa cu sufletul da? Din cate stiu, acest suflet nu a putut fi palpat fizic, masurat sau cantarit. Pentru ca nu tine in mod strict de creier. Acest suflet, cu subconstient cu tot, foloseste creierul ca organon. Prin care se centralizeaza perceptiile exterioare...prin care se coordoneaza functiile vitale. Insusi Einstein spunea ca, daca un om si-ar dezvolta potentialul mental, ar ajunge la posibilitatea de a parasi acest plan fizic si, sa traiasca intr-un plan energetic fara necesitati, ca esenta pura. Matematicieni si fizicieni cuantici au reusit sa demonstreze ca exista ceva dincolo de spatiu timp. Iata, posibilitatea demonstrata de STIINTA ca, nu creierul cu nevrozele lui este punctul final, lucrurile expansionandu-se peste granitele lui.

Daca se admite ca exista viata si in afara materiei fizice, de ce nu ar exista si alte fiinte acolo? Asta revenind la topicul lui Leu.

Sau putem admite ca experienta mamei lui este strict legata de o "chichita" a subconstientului si atunci, psihologia este bine venita. Atata timp cat nu rezuma totul doar la creier :doh: . Poti vorbi chiar concret, tu esti omul! Esti pe teritoriul tau.

 

Cat despre faptul cu acordatul puterii irationalului... Oricum subconstientul detine controlul. Ca nu vrei tu sa ii acorzi putere, mai incearca :doh: . Atata timp cat tu nu poti sa iti modifici constient bataile inimii sau alte functii vitale, esti clar la puterea lui :doh: . Asa ca, lasa orgoliile de scientolog deoparte si reconsidera putin. In starea noastra actuala, si cu toate cunostintele noastre, suntem departe de a detine controlul. Ti-l recomand pe Jung; el avandu-l prieten pe Eliade, a invatat multe chestii yoga de la acesta. Si, a pus bazele propriei sale doctrine, tinand cont de lucrurile acestea. Pentru ca, in final, sa il detroneze pe Freud.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ti-l recomand pe Jung; el avandu-l prieten pe Eliade, a invatat multe chestii yoga de la acesta. Si, a pus bazele propriei sale doctrine, tinand cont de lucrurile acestea. Pentru ca, in final, sa il detroneze pe Freud.

 

Eu ti-i recomand pe Eric Berne, Claude Stainer, Fanita English, Stephen Karpmam, Taibi Kahler si restul.

 

Cat despre Hitler si bataile incasate, asa e, traumele nu fac decat sa scoata dintr-un copil ceea ce structura lui detine deja. De aceea Isus spunea "Rugati-va sa nu fiti incercati (sau ispititi)" pentru ca omul nu stie de ce e capabil pana nu e ispitit, traumatizat.

 

Cum este de preferat totusi, sa lasi educatia copiilor la mana hazardului, a pumnilor, a injuraturilor, a desconsiderarilor, a manipularilor, sperand ca D-zeu va manipula hazardul loteriei genetice astfel incat toti copiii abuzati sa fie dotati cu o constiinta nativa, sa fie iluminati astfel incat sa nu dezvolte traume si sa nu devina ei insisi din copii batuti niste batausi de copii? Nu cred ca asta e solutia.

 

Da, Hitler a mancat batai crunte de la tatal sau, fiind salvat de mama sa de multe ori. Dar fara acele batai, ar mai fi luat el decizia inconstienta de a juca jocul "le voi arata eu lor pentru ce am patimit eu?" Tatal sau i-a imprimat sablonul ca oamenii trebuie sa fie puternici, ca numai cei puternici si fara defecte inving. Oare fara influenta parentala, mai devenea Hitler un monstru? Nu se poate sti. Asa ca da, poti spune ca a fost un concurs de imprejurari, un gigant puzzle. Micul Hitler lipsit de constiinta, a fost fertilizat de bataile tatalui sau, apoi a fertilizat ceea ce era deja in subconstientul poporului german, TRUFIA. Si germanii au platit pretul trufiei. 9 milioane de morti si tara distrusa.

 

Deciziile lui Hitler luate in razboi, denota patologia, nu posesia demonica. Daca era controlat de demoni, nu lasa englezii sa scape la Dunquerke, nu ataca Rusia inainte de a cuceri Anglia, nu provoca USA declarand-i razboi, nu ordona armatei impresurate la Stalingrad sa ramana pe pozitii. Nu ordona distrugerea totala a infrastructurii Germaniei dupa pierderea razboiului. Toate aceste decizii, in loc sa-l duca spre victorie, l-au dus spre rasplata finala a scenariului sau tragic, adica sa-si traga un glond in cap si sa fie respins de o umanitate intreaga. Este culmea jocului "kick me" descris de Eric Berne. Nimeni in lumea asta nu a reusit sa joace atat de desavarsit acest joc patologic. Ori in Romania, enorm de multi barbati joaca acest joc, cu consecintele care le stim in familii (copii batuti, femei batute, fugarite de acasa, copii in strada). Hitler a jucat acest joc, nu la nivelul gradului 3, ci la nivel suprem, maxim. In mod sigur si D_zeu l-a expediat pe Hitler direct in Iad. Pentru ca in plan spiritual acolo duce jocul "kick me", la repudierea nu doar din lumea asta ci de peste tot.

 

Nu vad cum inconstientul poate "rearanja" acele carti. Asa ceva nu se poate dovedi stiintific. Dar scenariile de viata, deciziile timpurii, si tot ce tine de analiza tranzactionala, pot fi dovedite in practica. Ce a facut si descoperit Jung nu stiu. Dar stiu ca nu are utilitate practica. Ce au descoperit Berne si restul dupa el are utilitate practica in terapii individuale si in organizatii. Managerii fac training in AT si Coaching, nu in datul in carti.

 

aseara am aflat despre mama o chestie. daca radeti sau faceti misto va sparg

 

Misto avatar ai. Imi aduce aminte de un vecin din sat care zdrobea capul pisicilor cu bolovani cand era mic. Acum e alcoolic in ultima faza si pensionat de la psihiatrie (parintii lui se bateau cu topoare, furci, coase, taicasu a murit de ciroza si cu un an inainte de a muri, umbla plangand pe drum avand palmele puse una peste alta spunand "sa sti ca este D-zeu". Intr-adevar este, acum si nepotii lui sunt unul alcoolic, altul cu hobby mare la jocurile de noroc. Si altul putin egomaniac.)

 

Leu79, de ce mai sunt importante pt tine acele probleme ale mamei tale? S-au incheiat cand ea avea 13 ani.

 

Psihologia este stiinta care se ocupa cu sufletul da? Din cate stiu, acest suflet nu a putut fi palpat fizic, masurat sau cantarit. Pentru ca nu tine in mod strict de creier. Acest suflet, cu subconstient cu tot, foloseste creierul ca organon. Prin care se centralizeaza perceptiile exterioare...prin care se coordoneaza functiile vitale.

 

Nu. Psihologia este stiinta care se ocupa cu studiul functiilor psihice (cognitive) si al emotiilor, sentimentelor.

Stiinta nu a descoperit existenta sufletului. Nu are cum.

Ce spui tu tine de filozofie, care e un delir fara obiect.

Editat de Thedumbunion

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×