Sari la conținut
Forum Roportal
CrimsonSunset

Problema asm (urgent)

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am de facut o problema in assembler si nu prea stiu sa o rezolv. Daca ar putea sa ma ajute cineva cu cateva explicatii macar pe intelesul meu, as fi recunoscatoare. Problema suna cam asa:

 

In registrul AX se gaseste combinatia de simboluri hexazecimale XYZW. Sa se scrie programul care construieste combinatiile:

YXWZ, YZXW, ZWXY, X00W, Y00Z

 

 

Banuiesc ca trebuie sa folosesc siruri de caractere, dar habar nu am cum. Adica nu prea am idee cum sa "lipesc" caracterele. Daca folosesc add, banuiesc ca o sa-mi adune codurile ascii si nu rezolv nimic, nu? Sper sa ma poata ajuta cineva cu programul sau cu niste idei :P Multumesc anticipat 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

XYZW

 

Ma scuzi, acum am observat ca e vorba de simboluri. Deci ai 4 bytes, fiecare byte continand codul unui caracter (0-F).

 

Trebuie sa izolezi fiecare byte din registru in altceva, apoi sa recompui valoarea registrului cu fiecare byte la noua pozitie.

 

Ca sa faci asta probabil trebuie sa folosesti si o instructiune de rotatie a valorii binare din registrul de destinatie cu cate 8 biti. Ca mai apoi sa formezi valoarea suprapunand cu OR fiecare byte izolat in ordinea corespunzatoare.

 

M-am explicat cat de cat? 8)

Editat de Pippo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ms mult pt raspuns. Nu stiu totusi cum sa recompun valoarea registrului. Imi poti spune instructiunea respectiva pe care trebuie sa o folosesc? Multumesc inca o data.

 

Edit: Scuze, nu vazusem si restul mesajului. Am inteles cat de cat, daca tot nu reusesc sa-l fac pana marti cand trebuie sa predau proiectul o sa te mai intreb, ms mult. 8)

Editat de CrimsonSunset

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cu placere. 8) Daca-mi poti indica un program in care sa poti testa secvente de cod in assembler, lasa-mi link.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×