Sari la conținut
Forum Roportal
Alxxxxxxx

HelP!

Postări Recomandate

De fapt C nu este disc, ci este partitie. La instalarea Windowsului XP, trebuie sa elimini partitia C iar din spatiul liber de pe disc sa formezi o noua partitie NTFS.

 

Optiunile astea ar trebui sa fie la instalarea de pe CD.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
poi ma pricep in calculaoare dar chestia asta nu mi sa mai intamplat si nush ce sa fac:| nu am date importante am doua discuri C si D pe C ii windowsul si D trebuie sters???

Pai nu te pricepi chiar deloc, e doar impresia ta ca te pricepi.

 

Oricum, daca nu ai date de pierdut si esti sigur ca ai Windows XP cu instalare completa, trebuie sa formatezi intr-un fel sau altul dicul C pe care ai instalat windowsul. Asta se face direct de pe CD-ul de instalare al Windowsului XP.

 

Ma mir ca nu ai optiune de formatare la instalarea sistemului XP la lansarea instalarii de pe CD.

 

Ar trebui sa ai si sa formatezi astfel discul C.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
bun nu ma pricep chiar ....dar:) nu pot sai dau direc clik dreapta pe C si format sau cum de pe cd ca nush:|:|

Pai trebuie facut din afara windowsului, deoarece faptul ca scrii tu acum se datoreaza existentei discului C :doh: De fapt nici nu am incercat sa formatez vreodata discul C din windows. ;) Teoretic nu ar trebui sa ne lase windowsul sa facem asta, deoarece ar trimite sistemul in colaps, inclusiv programul de formatare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
da stiu am mai instalat windowsu dar de data asta nu ma lasa nicicum so fac ei bine se poate alta metoda??

Nu cred ca ai de ales. Trebuie instalarea sistemului cu formatarea inainte a partitiei pe care il instalezi. Mai lanseaza CD-ul de instalare si citeste bine optiunile inainte de instalare, unde arata ce partitii ai in computer. De acolo stergi partitia C si creezi pe spatiul liber o noua partitie NTFS, si exact pe partitia asta noua instalezi Windows XP

 

Atentie, din momentul in care ai sters partitia C, la revedere, trebuie sa reusesti tu singur corect restul operatiunii, ca noi nu mai putem comunica, nu mai exista sistem ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

tu imi zici acolo cum intru demi apare cu albastru si imi arata partitile???daca aia imi zici sa sti ca nu ma lasa sa intru pana acolo cum deschid computeru nu intra el unde trebuie sa intre ca sa instalezz windwsu ci se deschide direct sistemu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
tu imi zici acolo cum intru demi apare cu albastru si imi arata partitile???daca aia imi zici sa sti ca nu ma lasa sa intru pana acolo cum deschid computeru nu intra el unde trebuie sa intre ca sa instalezz windwsu ci se deschide direct sistemu

Pai vezi ca revenim iar la tasta "CANC"? ;)

 

Trebuie sa intri in BIOS si sa setezi secventa de BOOT, punand unitatea CD pe primul loc, inainte de HDD.

 

Deci incearca sa gasesti tasta CANC (o fi DEL la tine pe tastatura).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, cred ca la tine este DEL (DELETE), nu stiu exact, deoarece n-am tastatura nici in romana nici in engleza, deci nu e ca la mine. Dar in engleza s-ar putea sa fie DEL daca mi-amintesc bine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×