Sari la conținut
Forum Roportal
Anonima.m

Am nevoie de un sfat urgent

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am nevoie de ajutor ...de un sfat ...nici eu nu mai stiu de ce am nevoie.Am o relatie de aproximativ doi ani pe 29 mai avem nunta programata ...stiu ca pare roz dar nu este .El e din alt oras si in luna iunie am decis sa ne mutam impreuna asa ca zis si facut a gasit un job bun a venit in oras la mine ne-am mutat impreuna si a inceput calvarul.Se comporta rece si distant ,tot timpul nu vroia decat sa faca baie si somn ,nu vroia sa manance la masa cu mine ...pe scurt ignor total.Dupa scandale monstru a gasit scuza ca nu se simtea bine in apartamentul respectiv ,bineinteles ne-am mutat a fost ok o luna si a inceput iar .Acum eu m-am mutat iar la mama si el la ai lui .Problema e ca parintii mei au vazut ca eu nu sunt fericita(am uitat sa precizez ca dupa vreo 3 luni m-a dat afara din casa ) si nu sunt deacord sub nici o forma sa ma casatoresc cu el .Parintii lui ...habar nu am, nu au fost niciodata interesati nu le-a pasat nici de nunta nici de viitorul nostru... de nimic.Ce sa fac ?????? am ajuns naspa ...deprimata...stearsa ...fara chef de viata .Nu stiu daca e vina parintilor sau a lui ca nu ma mai simt atrasa de el si sunt atat de nesigura.Acum o face pe-a mieluselul cica si-a dat seama ca ma iubeste si nu poate trai fara mine dar imi e asa de greu sa cred ca nu se preface.

Voi ce a-ti face in locul meu????

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aveti o relatie bolnava.

Totul a mers bine pana v-ati mutat impreuna.

Timp de 1 an jumate ati avut o relatie la distanta, iar nu e bine.

Daca el iti face de pe acum probleme din astea, imagineaza-ti cum va fi dupa ce va veti casatoriti.

El a plecat din orasul lui, de langa mama lui si asta nu-i place.

 

Solutie: S-ar putea sa va intelegeti daca te muti tu in orasul lui.

Sau cel mai bine ia si discuta cu el ce vrea de la viata, de la relatia voastra, daca are de gand sa se schimbe sau va continua asa.

 

Eu zic sa te mai gandesti de vreo 10 ori intainte sa faci pasul cel mare.

Editat de Amicul_tau

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E foarte adevarat ca barbatii sunt ciudati, ca si femeile de fapt, pot azi sa te trateze intr-un fel si maine pe dos. Esti sigura ca nu e sincer cand spune ca te iubeste, si ca atunci cand se poarta urat nu sunt decat toane? Uneori oamenii nu sunt multumiti de alte lucruri din viata lor si asta se rasfrsnge asupra relatiei, si partenerii incep sa creada ca e o problema lagata de ei. Poate e el mai retras si nu isi spune ce probleme are si prefera sa taca si sa fie rece. Cand te-a dat afara, era cumva beat? Poate ca si parintii sunt o influenta; el stie ca parintii tai il desconsidera? Acum am recitit, si nu stiu daca e un semn bun ca locuiti separat, dupa ce ati locuit impreuna; in general lucrurile se intmapla invers. Daca sunteti foarte tineri, poate e si faptul ca atunci cand erati impreuna ii era dor de libertate; multi barbati tind sa se comporte asa daca nu sunt chiar maturi (ca lor le ia o vreme). Cine a hotarat sa locuiti separat?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Aveti o relatie bolnava.

Totul a mers bine pana v-ati mutat impreuna.

Timp de 1 an jumate ati avut o relatie la distanta, iar nu e bine.

Daca el iti face de pe acum probleme din astea, imagineaza-ti cum va fi dupa ce va veti casatoriti.

El a plecat din orasul lui, de langa mama lui si asta nu-i place.

 

Solutie: S-ar putea sa va intelegeti daca te muti tu in orasul lui.

Sau cel mai bine ia si discuta cu el ce vrea de la viata, de la relatia voastra, daca are de gand sa se schimbe sau va continua asa.

 

Eu zic sa te mai gandesti de vreo 10 ori intainte sa faci pasul cel mare.

 

 

Ma gandesc .... e foarte important .Dar nu stiu daca merita sa ma mut in orasul lui sa renunt aici la tot .Am aici o viata las tot in urma si el ma dezamageste...ce fac atunci ?? daca se schimba si cand ma mut redevine ce a fost odata??

si inca ceva.... nimeni absolut nimeni nu vede cu ochi buni relatia asta ma refer aici la cunostintele ,prietenii si familia mea.OARE DE CE????

 

E foarte adevarat ca barbatii sunt ciudati, ca si femeile de fapt, pot azi sa te trateze intr-un fel si maine pe dos. Esti sigura ca nu e sincer cand spune ca te iubeste, si ca atunci cand se poarta urat nu sunt decat toane? Uneori oamenii nu sunt multumiti de alte lucruri din viata lor si asta se rasfrsnge asupra relatiei, si partenerii incep sa creada ca e o problema lagata de ei. Poate e el mai retras si nu isi spune ce probleme are si prefera sa taca si sa fie rece. Cand te-a dat afara, era cumva beat? Poate ca si parintii sunt o influenta; el stie ca parintii tai il desconsidera? Acum am recitit, si nu stiu daca e un semn bun ca locuiti separat, dupa ce ati locuit impreuna; in general lucrurile se intmapla invers. Daca sunteti foarte tineri, poate e si faptul ca atunci cand erati impreuna ii era dor de libertate; multi barbati tind sa se comporte asa daca nu sunt chiar maturi (ca lor le ia o vreme). Cine a hotarat sa locuiti separat?

 

Da stie ca ai mei il desconsidera pt ca i-au zis in fata ... nu stiu daca pot contesta parerea lor sincer

Da ...m-a dat afara din casa si nu era beat .... si m-a dat afara doar pt ca nu am vrut sa ii dau masina mea personala sa mearga la el in oras sa isi duca bunica nu stiu pe unde .... pentru ca eu aveam treaba in ziua aia si mai trebuia sa merg si la munca

Eu am fost cea care a decis sa ne mutam iar separat pt ca simteam ca inebunesc , eu am 28 de ani si el 29 , pana la varsta asta cred ca si-a trait viata si nu sunt deloc genul posesiv sau gelos asa ca libertate slava domnului

Cat despre toane nu stiu ce sa cred ...din ziua cand ne-am mutat pana cand am decis sa stam separat din nou 90% din timp a fost bosumflat nu vroia sa vorbeasca deloc cu mine se enerva imediat cand deschideam subiectul relatiei sau a nuntii .Am facut mai mult decat a fost omenesc si el distrugea din urma.Acum se poarta frumos si zice ca regreta dar oara asa o fi?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ma gandesc .... e foarte important .Dar nu stiu daca merita sa ma mut in orasul lui sa renunt aici la tot .Am aici o viata las tot in urma si el ma dezamageste...ce fac atunci ?? daca se schimba si cand ma mut redevine ce a fost odata??

si inca ceva.... nimeni absolut nimeni nu vede cu ochi buni relatia asta ma refer aici la cunostintele ,prietenii si familia mea.OARE DE CE????

 

Iti dai seama ca noi, cei de pe forum, stim putine lucruri despre relatia voastra.

 

Noi forumistii, cunostintele tale, prietenii tai, parintii gandesc "la rece".

TU gandesti "la cald". E normal sa nu-ti dai seama de ce vad ei cu alti ochi relatia voastra.

TU privesti problemele din interiorul relatiei, ei din afara.

 

Daca iti este frica de schimbarea lui dupa ce te vei muta in orasul lui, nu mai fa acest lucru.

 

O relatie la distanta difera f mult de una normala.

 

LE: Daca zici ca acum se comporta frumos, eu zic sa amanati data nuntii ca nu este nici o tragedie (au mai facut-o si altii) si sa va mutati iar impreuna. Dupa ce stati macar 1 an puteti sa va ganditi la casatorie.

Editat de Amicul_tau

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Iti dai seama ca noi, cei de pe forum, stim putine lucruri despre relatia voastra.

 

Noi forumistii, cunostintele tale, prietenii tai, parintii gandesc "la rece".

TU gandesti "la cald". E normal sa nu-ti dai seama de ce vad ei cu alti ochi relatia voastra.

TU privesti problemele din interiorul relatiei, ei din afara.

 

Daca iti este frica de schimbarea lui dupa ce te vei muta in orasul lui, nu mai fa acest lucru.

 

O relatie la distanta difera f mult de una normala.

 

LE: Daca zici ca acum se comporta frumos, eu zic sa amanati data nuntii ca nu este nici o tragedie (au mai facut-o si altii) si sa va mutati iar impreuna. Dupa ce stati macar 1 an puteti sa va ganditi la casatorie.

 

Oricum nu ma simt pregatita sa fac pasul asta ...vreau sa fiu 100% sigura ca e bine si vreau sa gandesc si eu la rece situatia sa pot lua o decizie inainte .

Poate cel mai bine ar fi sa luam o pauza de vreo 2 saptamani in care sa nu ne vedem si sa nu vorbim... m-am gandit si la varianta asta...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am aici o viata las tot in urma si el ma dezamageste...ce fac atunci ?? daca se schimba si cand ma mut redevine ce a fost odata??

 

Yeah, lasa totul acolo si du-te la dracu in praznic dupa el. ;) :doh: Este o idee foarte buna. NU.

 

Oricum nu ma simt pregatita sa fac pasul asta ...vreau sa fiu 100% sigura ca e bine si vreau sa gandesc si eu la rece situatia sa pot lua o decizie inainte .

Poate cel mai bine ar fi sa luam o pauza de vreo 2 saptamani in care sa nu ne vedem si sa nu vorbim... m-am gandit si la varianta asta...

 

Nu aI CUM, CA ESTI IMPLICATA DIRECT.

Poate ar fi bine sa luati o pauza de pauza.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Stiu din experienta ca incercarea de a discuta despre relatie cu un barbat nu e intotdeauna o idee buna; ei sunt facuti altfel.

Ma intriga faptul ca te-a dat afara; asa ceva nu se face. Poate ai facut un lucru foarte bun mutandu-te inapoi la mama ta si si-a dat seama ca s-a purtat urat si ii e dor de tine. Zic si eu, in mod probabil naiv, dar poate ca e asa. Daca inca mai vrea sa se insoare cu tine desi relatia a luat-o usor inapoi prin faptul ca acum locuiti separat, s-ar parea ca te iubeste. Ma gandesc si ca simte o mare respingere din partea familiei si parietenilor tai si e imposibil sa nu-l afecteze si asta cu ceva; probabil vrea ca dupa nunta sa existe o distanta mai mare intre tine si familia ta, nu din rea vointa, dar asa ar reactiona orice om simtindu-se respins. In privinta racelii, sunt unii oameni (daca n-om fi toti asa!) care la un moment dat nu mai pot de bine si trebuie sa faca ceva sa tulbure apele, mai ales daca sunt siguri ca relatia lor e stabila si orice tip de comportament le va fi acceptat. Nu-mi vine in minte ceva mai potrivit decat expresia "to take for granted". Una dintre probleme e ca familia ta e intr-adevar intre voi, fie ca are dreptate sau nu, si propbabil ti-a si influentat parerea despre el.

Ce-ar fi ca in loc sa va casatoriti asa devreme sa va mutati din nou impreuna, si sa iti demonstreze ca s-a schimbat si ca se poate purta cu tine asa cum meriti mai mult de o luna? Bine, nu neaparat sa-i invoci asta ca motiv, lol, dar nimeni n-ar trebui sa se casatoreasca daca sunt probleme.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
E foarte adevarat ca barbatii sunt ciudati, ca si femeile de fapt, pot azi sa te trateze intr-un fel si maine pe dos. Esti sigura ca nu e sincer cand spune ca te iubeste, si ca atunci cand se poarta urat nu sunt decat toane? Uneori oamenii nu sunt multumiti de alte lucruri din viata lor si asta se rasfrsnge asupra relatiei, si partenerii incep sa creada ca e o problema lagata de ei. Poate e el mai retras si nu isi spune ce probleme are si prefera sa taca si sa fie rece. Cand te-a dat afara, era cumva beat? Poate ca si parintii sunt o influenta; el stie ca parintii tai il desconsidera? Acum am recitit, si nu stiu daca e un semn bun ca locuiti separat, dupa ce ati locuit impreuna; in general lucrurile se intmapla invers. Daca sunteti foarte tineri, poate e si faptul ca atunci cand erati impreuna ii era dor de libertate; multi barbati tind sa se comporte asa daca nu sunt chiar maturi (ca lor le ia o vreme). Cine a hotarat sa locuiti separat?

 

Nu ma grabesc sa ma casatoresc i-am zis si lui ..acum sunt foarte confuza si nu stiu incotro sa o apuc m-am gandit ca poate ar fi bine sa imi iau o pauza macar o saptamana si sa ma gandesc bine .El zice ca ma iubeste si nu poate trai fara mine ca ii este greu ....dar ciudat e ca eu nu ii simt lipsa si il consider vinovat ca s-a ajuns in situatia asta ( doar datorita comportamentului pe care la avut fata de mine si de ai mei )

M-a dezamagit total si pe mine si nu stiu daca mai pot sa cred in il imi e frica sa nu ma intorc la viata care o aveam cat am stat cu el .Sunt o luptatoare dar eu nu pot sa muncesc ca o nebuna zi lumina sa aiba el ce cheltui si mie sa imi spuna chestii de genul:stii samponul asta e prea scump cumpara si tu unul mai ieftin ( dif era doar de 6ron) ...la faza asta chiar am considerat ca meritam pana la urma urmei era munca mea

Atat a stiut sa pozeze in victima si eu sa duc tot greul ...... iar eu nu imi doresc asa o viata ....nu vreau sa traiesc asa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Atat a stiut sa pozeze in victima si eu sa duc tot greul ...... iar eu nu imi doresc asa o viata ....nu vreau sa traiesc asa

 

Gata...ii mai dai o sansa dar fara sa va casatoriti si daca o tine tot asa te desparti de el.

Are balta peste.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×