Sari la conținut
Forum Roportal
Ciscko

modificare versiune soft (multi-version)

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salutare in primul rand la toata lumea...

 

Am o mica problema, sa zic asa... va dau un exemplu... am un soft care ruleaza pe versiunea 1.1.x... versiunea programului o gasesc intrun fisier version.inf bineinteles ca pot schimba de acolo manual versiunea programului, inlocuind cifrele corespunzatoare. (programul respectiv ruleaza pe windows)

 

 

 

Intrebare:

 

Pot seta acel fisier, ca programul sa rurele pe mai multe versiuni, odata... deci cand deschid acel soft sa fie compatibil cu mai multe versiuni... sau ceva script sau soft ajutator, care sa poata manipula versiunea din el, facandul compatibil pe mai multe versiuni...

 

sa va arat ce contine acel fisier

 

Version=1.1.1.7

ProductName=soft

appID=550

 

Sper ca ati inteles ideia... ori ce sfat e binevenit...

 

Multumesc frumos

 

Multumesc anticipat

Editat de Ciscko

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fiecare versiune de soft inseamna ca in executia lui s-a modificat ceva.

Simplul fapt ca tu modifici numarul versiunii intr-un fisier care memoreaza asta, nu inseamna ca deja ai trecut la alta versiune.

Nu inteleg ce vrei sa spui cu "compatibil cu mai multe versiuni".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Fiecare versiune de soft inseamna ca in executia lui s-a modificat ceva.

Simplul fapt ca tu modifici numarul versiunii intr-un fisier care memoreaza asta, nu inseamna ca deja ai trecut la alta versiune.

Nu inteleg ce vrei sa spui cu "compatibil cu mai multe versiuni".

 

 

AM inteles... dar "compatibil cu mai multe versiuni"., inseamna urmatorul lucru (in problema mea). Am un server, versiunea pe care ruleaza e "Version=1.1.1.7" doar clienti pe aceias versiune se pot conecta... daca schimb cu versiune mai mica doar cei de pe versiunea mai mica se pot conecta, si tot asa... deci se pot conecta clienti, care au aceias versiune cu serverul... eu vreau sa modific acest lucru... daca se poate. Am apelat la voi fiindca am vazut ca aveti multe chestii interesante, si sunteti destul de priceputi in programare.

 

Multumesc inca o data

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
AM inteles... dar "compatibil cu mai multe versiuni"., inseamna urmatorul lucru (in problema mea). Am un server, versiunea pe care ruleaza e "Version=1.1.1.7" doar clienti pe aceias versiune se pot conecta... daca schimb cu versiune mai mica doar cei de pe versiunea mai mica se pot conecta, si tot asa... deci se pot conecta clienti, care au aceias versiune cu serverul... eu vreau sa modific acest lucru... daca se poate. Am apelat la voi fiindca am vazut ca aveti multe chestii interesante, si sunteti destul de priceputi in programare.

 

Multumesc inca o data

 

tu ai vreo idee ce inseamna binar? adica programul ala este de fapt o insiruire de biti in cod masina. codul binar nu il poti citi asa usor, cat despre inteles e si mai greu.

 

Daca cei care au facut softul, aplicatiile client si server, in asa fel incat clientul nu se poate conecta decat la un server cu aceeasi versiune, nu poti modifica tu chestia asta decat daca ai sursele(codul sursa).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×