Sari la conținut
Forum Roportal
otilia*

La 18 ani, s-a sinucis din cauza notelor la matematică

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Eu cred ca nici un om nu s-ar sinucide daca nu ar avea si alte probleme psihologice, o personalitate labila etc.

 

Nu putem sti daca parintii au fortat nota, nu putem sti ca profesorii au ostracizat-o. Singurul lucru pe care il stim e ca o eleva s-a sinucis pt note iar asta dovedeste numai faptul ca acea eleva avea o problema si nu restul lumii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Scurt,profesorilor de matematica li s-ar impune un control psihologic mai amanuntit.Multi dintre ei au probleme cu alcoolul sau viata particulara nu este tocmai normala.

Nu ma erijez in "aparatoarea elevilor".

Tu vorbesti din postura de parinte sau de pe margine?

Malitiozitatea ta la adresa mea...nu-si are rostul.

ai spus ca ai terminat matematica-fizica si ai fost eleva model..( model??..de care model )

profesorii de matematica sunt, prin natura meseriei si a ceea ce au invatat ani de-a randul, analitici si foarte "precisi".

daca la istorie o mai balbai cu turcii si cu nemtii fascisti germani hitleristi, la matematica este clara ecuatia..

ori rezultatul apartine lui N ori lui R..

am i right..yes or no???

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
de ce? unu la mana din cauza parintilor care inca isi imagineaza ca succesul in viata se bazeaza pe note bune la toate materiile si, doi la mana, o personalitate mai slaba - sunt si alti copii certati pt note si nu clacheaza

 

apropo de profesorii de matematica - in generala am avut o proesoarfa de mate intradevar foarte drastica, dar liceu (profil uman) profesorul de mate stia ca nu prea ne intereseaza materia lui si era foarte de treaba (niciodata n-am avut vreo lucrare la mate neanuntata din timp, de exp)

 

Deci personalitatea aia slaba este de fapt motivul principal si nu parintii sau profesorii, avand in vedere ca altor copii sub aceleasi presiuni nu le trece prin cap sa se spanzure, cu toate notele mici pe care le iau si cu bataile care urmeaza dupa, ca am avut n exemple de genul asta...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
da...profesorii sunt niste sacali...

ei sunt problema copiilor ...

sunt zmeii zmeilor ...

ei au la indemana un pix si un catalog..

pun note mici pentru ca apoi copii sa se sinucida..

in felul asta profesorii vor avea mai putin de munca..

 

otilea tata,,...ai suferit si tu din cauza notelor mici?

;)

 

Ma mir ca mai sunt copii prin tara care se mai strezeaza din cauza notelor mici.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Poate din cauza parintilor care au exagerat importanta unor rezultate.

Chiar daca est prost, ai dreptul sa traiesti.

Si nu esti deloc o povara, ai in fata o cariera stralucita in politica, cel putin in Romania.

 

O parte din vina o poarta si parintii,cunosc o multime de cazuri in care severitatea parintilor depaseste capacitatea copilului.

 

Parintii sunt cauza. Acei parinti care imping de la spate, forteaza nota, sa fie copilul primul, sa ia premii, sa se afirme, sa... sa... sa... cand nu il lasa sa fie copil, sau adolescent... si cand copilul respectiv nu mai face fata presiunii, si ia o nota mai proasta (na, i-a fost somn si n-a invatat lectia) atunci simte ca isi dezamageste parintii, si uneori, daca e mai slab, clacheaza. Ca ii i-e frica de o reactie violenta, de mustruluiala, ca se teme ca parintii vor suferi si vor fi dezamagiti de el... pana la urma, e tot o teama.

Profesorii nu ii consider vinovati, poate sistemul de invatamant care incarca programa asa tare.

 

Enki,ai dreptate in ceea ce priveste exagerarea parintilor.

Nu am ''condamnat" corpul profesoral in bloc.

Sunt insa aceste cazuri nefericite care au ca finalitate decizii ca cea care este tema topicului.

Profesorii ,in timpul facultatii fac psihologie.Normal ar fi sa-si cunoasca elevii dpdv emotional,majoritatea isi cunosc elevii.

Sunt curioasa sa stiu care este profilul profesorului de matematica in acest caz.

Cum am spus mai sus,cunosc multi profesori de matematica ce au probleme cu alcoolul.O alta parte din ei aduna frustrari din viata personala iar elevii devin tintele lor.Nu generalizez.

Dar,in cazul in care se intampla ce se intampla,consider ca SI profesorii au partea lor de vina.

Nu putem da vina numai pe parinti sau pe psihicul labil al unora dintre copii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
;)

 

Ma mir ca mai sunt copii prin tara care se mai strezeaza din cauza notelor mici.

 

tinand cont ca admiterea la liceu si facultate se face pe baza notelor din generala, respectiv liceu, sunt destul de multi care se streseaza

pe unii parintii ii ajuta sa nu se mai streseze cumparandu-le notele, pt altii parintii sunt un stres in plus

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu cred ca nici un om nu s-ar sinucide daca nu ar avea si alte probleme psihologice, o personalitate labila etc.

 

Nu putem sti daca parintii au fortat nota, nu putem sti ca profesorii au ostracizat-o. Singurul lucru pe care il stim e ca o eleva s-a sinucis pt note iar asta dovedeste numai faptul ca acea eleva avea o problema si nu restul lumii.

 

Cazul acestei eleve nu este singular.Daca ar fi fost un caz izolat nu as fi pus problema in discutie.

Cred ca exista o problema atat a parintilor,a elevilor cat si a profesorilor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Exigenta exagerata a unor profesori de matematica nu-ti spune nimic?

Mai multe inveti de la un profesor exigent decat de la unul care te lasa sa treci prin scoala ca gasca prin apa. Poate fi si vina fetei ca nu invata la matematica,daca un profesor vede ca te straduiesti cat de cat sa inveti,tot iti da 5-ul. Conteaza sa fii prezent la scoala,sa fii atent la ore si sa inveti cat de putin acasa,si tot reusesti ceva. Eu am avut parte de profesori exigenti si la scoala si la liceu. Acum la facultate,parca am mai scapat de ei,dar e si alta mentalitatea la profesorii de la facultati.

Asa ca sa nu dam vina doar pe profesori.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asa ca sa nu dam vina doar pe profesori.

 

Nu am dat vina numai pe profesori.Am si explicat ca sunt cazuri speciale.Acolo ar trebui identificate problemele.

Cum spunea si Diela,una e sa fii elev la un profil real si alta e sa fii la un profil uman.Majoritatea profesorilor de matematica fac aceasta diferenta.Dar nu ei sunt subiectul discutiei de fata.

Exista profesori de matematica ce considera ca toti elevii lor trebuie sa ajunga matematicieni.Ei sunt problema.

Un exemplu,preda profesorul lectia noua.Fara a incepe cu exercitii de baza care sa clarifice notiunile predate,trece la probleme cu un nivel de dificultate foarte ridicat.Acele probleme nu sunt din manual ,prevazute in programa scolara.Temele sunt date tot din acele exercitii sau probleme cu nivel ridicat de dificultate.Din clasa respectiva aproape ca nu exista un elev care sa stie cum se rezolva.Ce-i de facut?

Daca tu,ca parinte,esti inafara atunci nu ai decat sa apelezi la profesor pentru meditatii.Indicat este ca profesorul de la scoala sa fie si cel la care apelezi.Printr-un noroc,ai sanse sa-ti dai odorul la el.Acasa la acel profesor vei intalni colegii din scoala ai copilului tau.

Fara acele meditatii,copilul tau risca corijenta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca este sa vorbim strict despre acest caz, lasati-ma sa va spun ca am auzit si alta varianta, cum ca fata s-a sinucis din cauza certurilor din casa, iar in biletul de adio chiar specifica faptul ca NU s-a sinucis din cauza notelor.

 

Pe de alta parte, in ceea ce spui tu, Otilia, referitor la profesorii de matematica , eu cred ca e posibil sa fii subiectiva. Am intalnit profesori de matematica fff ok si ca oameni si ca profesori si, in acelasi timp, profesori de istorie, fizica, chimie cu diverse probleme la mansarda. Nu cred ca matematica e o problema.

 

Cat priveste sinuciderea copiilor din cauza notelor mici, cred ca parintii poarta vina. Notele mici au existat dintotdeauna si cred ca le-am luat cu totii, noi de ce nu ne-am sinucis?! Cei care iau note mici si se gandesc sa se sinucida, stiu ce ii asteapta acasa cand afla parintii. Si mai e vorba si de un psihic slab, da. Un copil puternic din punctul asta de vedere, indiferent cate ar indura acasa pentru un 4 la mate, nu ar recurge la astfel de gesturi.

 

Un exemplu,preda profesorul lectia noua.Fara a incepe cu exercitii de baza care sa clarifice notiunile predate,trece la probleme cu un nivel de dificultate foarte ridicat.Acele probleme nu sunt din manual ,prevazute in programa scolara.Temele sunt date tot din acele exercitii sau probleme cu nivel ridicat de dificultate.Din clasa respectiva aproape ca nu exista un elev care sa stie cum se rezolva.Ce-i de facut?

Daca tu,ca parinte,esti inafara atunci nu ai decat sa apelezi la profesor pentru meditatii.Indicat este ca profesorul de la scoala sa fie si cel la care apelezi.Printr-un noroc,ai sanse sa-ti dai odorul la el.Acasa la acel profesor vei intalni colegii din scoala ai copilului tau.

Fara acele meditatii,copilul tau risca corijenta.

 

Eu inteleg ce zici tu si ai perfecta dreptate, dar nu discutam despre copiii care se sinucid din cauza notelor mici?! Metodele de predare ale diversilor profesori de matematica ar putea reprezenta subiectul unui alt topic si chiar cred ca ar fi interesant, am avea cu totii ce povesti despre asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×