Sari la conținut
Forum Roportal
otilia*

La 18 ani, s-a sinucis din cauza notelor la matematică

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ileana Cheroiu, o adolescentă de 18 ani şi-a pus aseară capăt zilelor pentru că tatăl ei a aflat că a luat note mici la matematică. T

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Lipsa de comunicare cu părinţii, lipsa de consiliere din partea şcolii.

Editat de Marinel

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Exigenta exagerata a unor profesori de matematica nu-ti spune nimic?

Toate cauzele care au dus la astfel de sinucideri sunt aceleasi,notele mici la matematica,exigentele profesorilor.Nu a fost niciun caz in care elevii sa ia asemenea decizii din cauza altor materii predate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Exigenta exagerata a unor profesori de matematica nu-ti spune nimic?

Toate cauzele care au dus la astfel de sinucideri sunt aceleasi,notele mici la matematica,exigentele profesorilor.Nu a fost niciun caz in care elevii sa ia asemenea decizii din cauza altor materii predate.

da...profesorii sunt niste sacali...

ei sunt problema copiilor ...

sunt zmeii zmeilor ...

ei au la indemana un pix si un catalog..

pun note mici pentru ca apoi copii sa se sinucida..

in felul asta profesorii vor avea mai putin de munca..

 

otilea tata,,...ai suferit si tu din cauza notelor mici?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
da...profesorii sunt niste sacali...

ei sunt problema copiilor ...

sunt zmeii zmeilor ...

ei au la indemana un pix si un catalog..

pun note mici pentru ca apoi copii sa se sinucida..

in felul asta profesorii vor avea mai putin de munca..

 

otilea tata,,...ai suferit si tu din cauza notelor mici?

 

Ce te face sa crezi asta?

Vezi bine ca am specificat faptul ca asemenea acte necugetate nu au cauza un alt obiect.Nu am rastignit tagma profesorilor.De ce ai avut reactia asta...sincer nici nu vreau sa stiu.

Ca fapt divers,nu ca ar interesa,am fost o eleva model.Am facut la Universitatea A.I.Cuza,matematica-fizica.

 

Copila despre care vorbesc ,daca ai citit articolul,nu era o eleva mediocra.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poate din cauza parintilor care au exagerat importanta unor rezultate.

Chiar daca est prost, ai dreptul sa traiesti.

Si nu esti deloc o povara, ai in fata o cariera stralucita in politica, cel putin in Romania.

Editat de florianb

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce te face sa crezi asta?

Vezi bine ca am specificat faptul ca asemenea acte necugetate nu au cauza un alt obiect.Nu am rastignit tagma profesorilor.De ce ai avut reactia asta...sincer nici nu vreau sa stiu.

Ca fapt divers,nu ca ar interesa,am fost o eleva model.Am facut la Universitatea A.I.Cuza,matematica-fizica.

 

Copila despre care vorbesc ,daca ai citit articolul,nu era o eleva mediocra.

ha ha hi hi ho ho..

 

copii care ajung sa se sinucida= au ceva la mansarda..

parintii sunt de vina impreuna cu "cei 7 ani de acasa" pe care ei considera ca progenitura lor a reusit sa-i strabata cu succes.

profesorii nu fac decat sa slefuiasca ce a ramas din copilul educat timp de 7 ani ..acasa..

daca o nota mica poate impinge un copil la suicid....ce sa zicem de un pumn in moaca sau izolarea de catre prieteni?

 

bravo..d-soara eleva model..

imi explici si mie prima fraza, caci eu nu am prea inteles-o??

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Parintii sunt cauza. Acei parinti care imping de la spate, forteaza nota, sa fie copilul primul, sa ia premii, sa se afirme, sa... sa... sa... cand nu il lasa sa fie copil, sau adolescent... si cand copilul respectiv nu mai face fata presiunii, si ia o nota mai proasta (na, i-a fost somn si n-a invatat lectia) atunci simte ca isi dezamageste parintii, si uneori, daca e mai slab, clacheaza. Ca ii i-e frica de o reactie violenta, de mustruluiala, ca se teme ca parintii vor suferi si vor fi dezamagiti de el... pana la urma, e tot o teama.

Profesorii nu ii consider vinovati, poate sistemul de invatamant care incarca programa asa tare.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ha ha hi hi ho ho..

 

copii care ajung sa se sinucida= au ceva la mansarda..

parintii sunt de vina impreuna cu "cei 7 ani de acasa" pe care ei considera ca progenitura lor a reusit sa-i strabata cu succes.

profesorii nu fac decat sa slefuiasca ce a ramas din copilul educat timp de 7 ani ..acasa..

daca o nota mica poate impinge un copil la suicid....ce sa zicem de un pumn in moaca sau izolarea de catre prieteni?

 

bravo..d-soara eleva model..

imi explici si mie prima fraza, caci eu nu am prea inteles-o??

Scurt,profesorilor de matematica li s-ar impune un control psihologic mai amanuntit.Multi dintre ei au probleme cu alcoolul sau viata particulara nu este tocmai normala.

Nu ma erijez in "aparatoarea elevilor".

Tu vorbesti din postura de parinte sau de pe margine?

Malitiozitatea ta la adresa mea...nu-si are rostul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

de ce? unu la mana din cauza parintilor care inca isi imagineaza ca succesul in viata se bazeaza pe note bune la toate materiile si, doi la mana, o personalitate mai slaba - sunt si alti copii certati pt note si nu clacheaza

 

apropo de profesorii de matematica - in generala am avut o proesoarfa de mate intradevar foarte drastica, dar liceu (profil uman) profesorul de mate stia ca nu prea ne intereseaza materia lui si era foarte de treaba (niciodata n-am avut vreo lucrare la mate neanuntata din timp, de exp)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×