Sari la conținut
Forum Roportal
Dromibal

Facultatea de psihologie

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

stiu ca s-a vorbit mult de aceasta tema dar...o deschid din nou ca nu sunt lamurit9si poate nici n-o sa fiu)

 

facultatea de psiho din cluj vs psiho bucuresti...

de preferat prefer clujul...dar as vrea sa stiu daca am destule oportunitari de angajare in cluj, mai ales dupa facultate, master( ma gandesc la resure umane dar mai e)

 

deci...ce pareri aveti?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

du-te la cluj si angajeaza-te la bucuresti. cu toate ca drumul e lung nu e doar facultatea si gata. depinde si ce vrei sa faci dupa ce termini facultatea, optiunile sunt destule.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

te referi sa vin in bucuresti dupa ce termin facultatea si masterul la cluj? ;)

m-ar interesa si posibilitati de angajare in timpul facultatii...

 

si mai am o intrebare... daca la prima facultate, adica la psiho, intru la taxa... peste un an de exemplu, daca intru la a doua facultate, pot sa intru la fara taxa la a doua facultate?

 

dupa facultate nu prae vreau sa am de-a face cu scoli, spitale, as vrea sa lucrez la firme, ceva de genu

Editat de Dromibal

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
stiu ca s-a vorbit mult de aceasta tema dar...o deschid din nou ca nu sunt lamurit9si poate nici n-o sa fiu)

 

facultatea de psiho din cluj vs psiho bucuresti...

de preferat prefer clujul...dar as vrea sa stiu daca am destule oportunitari de angajare in cluj, mai ales dupa facultate, master( ma gandesc la resure umane dar mai e)

 

deci...ce pareri aveti?

 

Daca vrei sa profesezi in acest domeniu, atunci fa atat facultatea, cat si masterul la Bucuresti. Oportunitatile care le ai in Bucuresti nu le ai nicaieri in tara. Problema in Cluj e ca sunt foarte multi studenti in orasul ala si locuri bune de lucru sunt foarte putine. Am si eu un prieten care a mers din Constanta in Cluj la facultate, dupa care s-a angajat in Baia Mare, pentru numai acolo a gasit o slujba buna care ii oferea un salariu de peste 2000 de lei pe luna. Asa ca sfatul meu e sa mergi in Bucuresti. Sau daca chiar vrei sa mergi sa te angajezi in Ardeal, atunci eu te sfatuiesc sa tintesti orase cum ar fi Oradea, Baia Mare, Targu Mures sau Brasov. Astea sunt orase cu o economie destul de buna si unde iti poti gasi de lucru in domeniul psihologiei destul de usor. Sau daca ai chef ca in momemtul in care abolvesti sa te bati cu alte cateva zeci de mii de absolventi pentru cateva sute de slujbe bune, atunci du-te in Cluj. Sau poti sa faci ce a zis gabone77. Sa faci facultatea la Cluj, dar apoi sa pleci si sa te angajezi in alt oras.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ms mult de raspunsuri..oricum mai e pana in cara si trebuie sa ma gandesc bine...cred ca o sa fac facultatea in cluj si daca gasesc ceva bine, daca nu plec in alt oras, sunt tot din constanta...

 

si daca mai imi poate raspunde cineva la intrebarea care am pus-o mai devreme...:

 

daca la prima facultate, adica la psiho, intru la taxa... peste un an de exemplu, daca intru la a doua facultate, pot sa intru la fara taxa la a doua facultate?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
daca la prima facultate, adica la psiho, intru la taxa... peste un an de exemplu, daca intru la a doua facultate, pot sa intru la fara taxa la a doua facultate?

 

Da, daca la prima intri la taxa, atunci poti la a 2-a facultate sa intri la buget. Si o data ce ai intrat la o facultate la buget, nu ai cum sa mai intri la buget la alta, chiar daca nu mai esti la buget la prima. Oricum, eu din proprie experienta iti zic ca esti fraier daca te bagi la 2 facultati. Efectiv iti pierzi timpul si banii degeaba. Cel mai bine e sa faci o singura facultate, dar aia sa fie facuta bine. In rest daca mai vrei sa ai si alte specializari, exista zeci de cursuri de specializare la care poti sa te inscri gratis si nu dureaza decat vreo 6 luni (3 luni teorie si 3 luni practica) si ai diploma.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×