Sari la conținut
Forum Roportal
Inteleptul Sorinica

Transilvania, pamant romanesc numai din 1918

Postări Recomandate

Cand a aparut topicul asta, INAINTE de a primi ORICE raspuns - am semnalat ca este proiectat sa enerveze si sa creeze resentimente, speranta autorului fiind ca va putea striga " antisemitism !!! "

 

Nimic nu s-a intamplat - cineva acolo sus nu are nici o problema :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
la un topic despre istorie nu este mult loc pentru "opinii personale"

 

Presupui ca scri istorie????

Un frustrat pe moment ca tine, n-ar trebui sa se ocupe de acest teritoriu cand n-ai NIMIC cu ROmania, Ardealul si locuitorii zonei. Tu de ce nu imparti dreptatea acolo la tine??? Evrei ca tine cand au locuit in ROmania se considerau

discriminati si voiati libertate religioasa. V-au trimis in Palestina dar in drum spre Fagaduinta ati renuntat la religie si

v-ati declarat romani ca sa ajungeti in Statele Unite, sa nu ajungeti la cules portocale in Haifa ca kolhoz. Te-ai insurat cu femeie crestina sa ai motiv de emigrare si acces in libertate si de acolo iar sa revii ca esti din Ungaria si cand nu te mai accepta sau nu te simti bine la siguranta acolo, iar vii sa footulaiesti romanii la cap cu originile tale???

Si asta face parte din istoria TA personala sau al evreilor, erati goniti din Egipt in acele timpuri, iar acum de unde???

- din Tara Fagaduintei unde a inceput totul????

 

E plictisitoare istoria asta!!!!!! Parca noi n-avem ac de cojocul tau .... historic. Iti zic eu, cauti nod in papura sa vezi cam cum ai fi primit in Ardeal ca in Ungaria nu se vede bine gesheftul evreiesc. Mai avem si noi relatii pe ici-colo.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Imi permit sa raspund aci la toata banda care au asternut aci nu numai ignoranta lor in istorie ci si ideia lor gresita despre libera exprimare la un forum liber de discutii. Nimeni din aceasta grupa,nu a scris nici o boaba de argument care sa dovedeasca ca eu gresesc in ce am scris. Ei au ales calea celor care nu au ce sa zica si au crezut ca devierea subiectului la problema tarii mele cu arabii va face sa ascunda ca nu au sau nu stiu ce sa scrie in subiect. Observ aci inca ceva cu care m-am intalnit de multe ori cand am supraevaluat inteligenta si cultura celor cu care am discutat: Cand nu stiu ce sa replice,tipa ca sunt jigniti,uneori se cred imputernicitii Romaniei si se plang ca Romania a fost jignita.

Sunt uneori, ca si in ultimele replici,ca se da unu ca cineva care ma cunoaste personal si decoleaza in fantezii fara hotare.

Eu traiesc si am fost educat de mic in spiritul adevaratei democratii si a libera exprimare. Eu nu pot sa vin cu pretentii la cei care intra in discutie lipsiti de cultura si inteligenta dar cel care raspandeste minciuni la adresa mea PERSONALA,de el moderatorii trebuie sa se ocupe. La fel trebuie avertizati cei care o boaba nu au pus in subiect dar ostentativ cer ca sa fiu banat.

Eu nu am venit aci ca sa enervez pe nimeni si nu am socoteli cu nimeni. Ma intereseaza din totdeauna istoria si fapt este ca nu am intrat la nici un alt subiect decat la istoria. As recomanda la totii care intra la istorie numai ca sa se "jigneasca" sa economiseasca asta prin alegere alte subiecte in care inteleg, daca exista asa ceva.

Nimeni nu este dator sa raspunda evreului daca nu are un raspuns inteligent si bazat ca evreul scrie numai ce-i adevarat.

Incercati sa dovediti ca evreul greseste cu date si fapte istorice cunoscute ca asa trebuie facuta o discutie la forum.

Editat de Evreul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In toate subiectele pe care le deschizi ..nu faci altceva decat sa desconsideri romanii si sa ridici in slavi evreii . Daca tot ne desconsideri atata , nu inteleg de ce te intereseaza istoria noastra , sau mai bine zis , de ce postezi pe un forum romanesc , daca suntem cu totii sub nivelul tau ?

Nici nu cunosti limba romana prea bine ..de ce te mai chinui sa postezi in limba romana , cand poti bine-merci sa postezi pe un forum evreiesc , in limba ta ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cele spuse si gandite de Hitler nu au nici o valoare omeneasca ca a fost numai o bestie schizofrena vinovata de moartea aproape de 50 milioane de oameni.

 

 

Cu certitudine e aşa: Hitler a fost un om care nu preţuia demnitatea umană. Viaţa nu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca Transilvania era tara inainte de 1881 si se unea cu Regatul Roman,istoria era alta si poate veneam sa declar ca "Transilvania ,pamant romanesc numai din 1881 "

 

 

Transilvania a fost o ţară şi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca initiatorul topicului a dorit sa evidentieze faptul ca juridic vorbind ,Transilvania apartine Romaniei din 1 Dec.1918,asta este clar si nu vad ce ar mai fi de spus in aceasta directie.

Care este problema?

Nu vad de ce este nevoie de un topic pentru a afirma acest adevar logic si juridic.

 

Daca insa scopul topicului este acela de a sustine cumva ca dreptul romanilor asupra Transilvaniei, ar fi doar acela dat de un act juridic de politica conjucturala,atunci aceasta afirmatie este in cel mai bun caz o eroare.

 

Romanii sunt singura etnie traitoare in Transilvania ,care exista prin stramosii lor dintotdeauna pe aceste pamanturi.Celelalte etnii au venit mai tarziu,de cele mai multe ori nepoftiti si nu sunt rezultatul demografic al acestor meleaguri.O parte s-au metisat cu locuitorii gasiti aici ,imbogatind genetic si cultural poporul roman,altii si-au pastrat identitatea devenind minoritari.

Cei care astazi ne identificam ca romani ,suntem singura etnie care moral ,istoric si in cele din urma juridic si politic avem dreptul sa consideram Transilvania ca fiind a noastra.Celelalte etnii pot sustine doar ca sunt si ei ai Transilvaniei ,atat.

 

Domnule ''Evreul" .Prin modul cum sugerati in postarile dvs, ca romanii au drepturi asupra Transilvaniei doar prin prisma existentei unor acorduri politice si acte juridice rezultate in urma a doua razboaie mondiale si atat,reusiti sa iritati sentimentul national al unor useri .Aici nu este vorba de o parere sau alta.Este vorba de faptul ca dvs sustineti o teorie apropiata de cea a lui Roesler,teorie care a fost dovedita ca falsa si extrem de dezagreabila in Romania inclusiv la nivelul autoritatilor.

Va solicit tuturor sa incercati sa respectati Regulamentul ,atat initiatorul topicului cat si cei care au dat replici .Momentan au fost invizibilizate doar cele mai flagrante incalcari.

 

Postarile domnului Lupini sunt un exemplu pe care va invit sa il urmati.

 

In urma constatarii faptului ca foarte multe din postari contin atacuri la persoana,jigniri,raspunsuri la jigniri si atacuri,off topic, am propus spre inchidere acest topic..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ei care au granite in urma unor decizii ONU.

Nici macar. In 29 noiembrie 1947 rezolutia ONU hotaraste transformarea Palestinei intr-o uniune economica de doua state, unul arab si unul evreu, Ierusalimul urmind sa fie sub control international, o solutie de compromis de bun simt.

Israelul isi declara insa unilateral independenta, incalcind prevederile ONU.

 

In urma constatarii faptului ca foarte multe din postari contin atacuri la persoana,jigniri,raspunsuri la jigniri si atacuri,off topic, am propus spre inchidere acest topic..

Poate deschide vreun topic cu Basarabia... :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×