Sari la conținut
Forum Roportal
Inteleptul Sorinica

Transilvania, pamant romanesc numai din 1918

Postări Recomandate

Am hotarat sa dechid acest nou subiect,nu ca sa incing discutia cu extra-patriotii ci numai ca sa se constate ca in lunga vremii,romanii au fost indusi in eroare de catre politicieni si nationalisti fanatici.

Eu pretind ca Transilvania nu a fost pamant romanesc inainte de a fost cedata Romaniei de catre aliatii ei,in 1918 care au dorit de fapt sa faramiteze Imperiu Austro-Ungar si deoarece Transilvania se putea uni numai cu Romania,asa a ajuns sa fie pamant roman.

Cateva acte autentice romane din acele timpuri:

http://www.cimec.ro/istorie/unire/ardeal.htm

http://www.cimec.ro/istorie/unire/inainte.htm

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Stai putin.. dar istoria se rezuma doar la acea perioada?

 

Eu,evreul,vin aci si scriu clar ca Transilvania nu a fost pamant romanesc inainte de 1918 niciodata. Nu a facut parte din Regatul Romanesc. Nu importa ca au trait in ea persoane care au vorbit romaneste ca nici Iasul din Moldova, au fost timpuri ca s-a vorbit acolo mai mult Idish decat romaneste si nu a fost anexat Israelului la urma. Nici scurtele timpuri cand de exemplu Mihai Viteazu a cucerit in parte Transilvania nu a facut din ea "pamant romanesc"istoric. Clar?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu,evreul,vin aci si scriu clar ca Transilvania nu a fost pamant romanesc inainte de 1918 niciodata.

 

Desigur, dar asta nu inseamna nimic :roll: . Nici Cehia sau Slovacia nu au apartinut lor decat dupa 1918. Nici Germania nu si-a apartinut siesi decat dupa 1871.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Desigur, dar asta nu inseamna nimic :roll: . Nici Cehia sau Slovacia nu au apartinut lor decat dupa 1918. Nici Germania nu si-a apartinut siesi decat dupa 1871.

 

Sunt foarte multumit ca printre randurile ce ai scris,inteleg ca dumneata esti un roman care stie istoria Transilvaniei si nu a fost inselat de interesanti in trecut. Deoarece este aci vorba de Transilvania si nu de alte tari, da-mi voie sa nu ma refer la alte tari din Europa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sunt foarte multumit ca printre randurile ce ai scris,inteleg ca dumneata esti un roman care stie istoria Transilvaniei si nu a fost inselat de interesanti in trecut. Deoarece este aci vorba de Transilvania si nu de alte tari, da-mi voie sa nu ma refer la alte tari din Europa.

 

Da, traiesc in Transilvania si stiu ca aici a fost capitala dacilor (Sarmizegetusa Regia), daci care nu au avut vreo civilizatie mareata, apoi a fost doar in mica parte ocupata de romani, ca dupa retragerea aureliana urmeaza o perioada cu multe necunoscute, a fost apoi ocupata de maghiari in secolele X-XI, a devenit apoi principat autonom supus Regatului Ungariei, apoi o buna perioada a oscilat intre Imperiul Otoman si Imperiul Habsburgic. Dupa infrangerea turcilor la Viena (1683) intra sub influenta Austriei, care ii anuleaza autonomia. In Ausgleichul din 1867 in noua monarhie duala Transilvania a revenit din nou Ungariei :roll: . Restul stim - dupa primul razboi romanii si sasii au votat unirea cu Regatul Romaniei. E simplu, nu?

 

Toti stim ca diverse teritorii au avut de-a lungul istoriei traiectorii incurcate. Transilvania nu a apartinut Romaniei inainte de 1918. Cu toate astea, nu se poate spune ca Transilvania nu este un teritoriu romanesc: este un teritoriu romanesc, unguresc si sasesc, apartinand in aceeasi masura celor care au locuit si locuiesc aici. :D

Editat de Lynxulnegru

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da, traiesc in Transilvania si stiu ca aici a fost capitala dacilor (Sarmizegetusa Regia), daci care nu au avut vreo civilizatie mareata, apoi a fost doar in mica parte ocupata de romani, ca dupa retragerea aureliana urmeaza o perioada cu multe necunoscute, a fost apoi ocupata de maghiari in secolele X-XI, a devenit apoi principat autonom supus Regatului Ungariei, apoi o buna perioada a oscilat intre Imperiul Otoman si Imperiul Habsburgic. Dupa infrangerea turcilor la Viena (1683) intra sub influenta Austriei, care ii anuleaza autonomia. In Ausgleichul din 1867 in noua monarhie duala Transilvania a revenit din nou Ungariei :roll: . Restul stim - dupa primul razboi romanii si sasii au votat unirea cu Regatul Romaniei. E simplu, nu?

 

Toti stim ca diverse teritorii au avut de-a lungul istoriei traiectorii incurcate. Transilvania nu a apartinut Romaniei inainte de 1918. Cu toate astea, nu se poate spune ca Transilvania nu este un teritoriu romanesc: este un teritoriu romanesc, unguresc si sasesc, apartinand in aceeasi masura celor care au locuit si locuiesc aici. :D

 

Pentru prima data sunt absolut de acord cu dumneata.Azi Transilvania este pamant romanesc si fara nici ogresala asa trebuie sa ramana ca in timpul modern,globalizarea si UE,teritoarele isi pierd valoarea si este pacat de fiecare picatura de sange numai ca sa se zica ca astai al meu si nu al tau cand amandoi sunt pe cale sa fiu aceas tara, mai devreme sau mai tarziu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De Israel, pamint evreiesc doar din 1947 ai auzit oare? Si cu evreii minoritari la infiintarea statului?

Nu confunda situatia din Israel cu cea din Transilvania, ca e cu totul altceva.

Editat de florianb

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×