Sari la conținut
Forum Roportal
FreakyKitty

Vise legate de moarte?!?!?

Postări Recomandate

Deci cum sa incep...am inceput sa am 3 visuri stranii fiecare intr-o alta noapte. Prima data am visat ca a murit cineva un necunoscut nu-i puteam vedea fata, nu stiam cine poate fi si deodata m-am trezit brusc, era dimineata si m-am gandit ca e un simplu vis si cand ma uit la tv in acea dimineata se dadeau noutatile ca murise Michael Jackson. Nu am bagat de seama coincidenta. Cu luni intregi mai tarziu iarasi am visat ceva straniu legat de moartea cuiva si m-am trezit din nou dar pe la ora 12 noaptea, si dupa cateva minute primisem un telefon cu anuntarea mortii unei rude.Iar ultimul vis a fost acum recent cand am visat ca chiar eu si niste prietene am murit intr-un accident de lift iar dimineata ....a murit un actor al unei emisiuni la care ma uitam si imi placea enorm.

Deci se poate sa fi fost doar niste simple coincidente? :o: Ma infricoseaza putin chestiile astea... :doh:

Va astept comentariile :) Poate unii dintre voi ati patit ceva asemanator :(

nu..genul asta de vis nu...dar eu de la un timp ma visez pe mine murind in diverse feluri....chestia e ca visul nu se termina cu mine cand mor, ci deabea atunci incepe.... ultima oara am murit decapitata ...si apoi m-am trezit si vedeam oamenii, le vorbeam ..dar nu ma vedeau..si ma simteam ca si cum as fi fost vie... 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Hait.

Am inceput sa visez iar, adica din nou. :doh:

 

Poate ca nu este vorba de un vis legat de moarte. Din ce am citit eu l-as interpreta altfel: visul arata o temere de ceva, ceva ce nu vrei sa faci. In acelasi timp arata o neplacere de a lua contact cu multimi de oameni, cu masa lor. I would say nothing to worry about.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

daca visati o persoana inconjurata de lumanari aprinse....acea persoana sigur urmeaza sa moara...asa am patit eu ...am avut un astfel de vis....iar apoi visul a devenit din pacate realitate

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Poate ca nu este vorba de un vis legat de moarte. Din ce am citit eu l-as interpreta altfel: visul arata o temere de ceva, ceva ce nu vrei sa faci. In acelasi timp arata o neplacere de a lua contact cu multimi de oameni, cu masa lor. I would say nothing to worry about.

Imi este teama de accidente de masina, corect. Se poate numi chiar fobie.

La fel de corect este ca nu-mi place sa stau intre oameni, daramite intr-o multime. Ma deranjeaza cand ma intreaba cineva cat este ceasul, orice asemenea abordare imi este incomoda.

Naiba mai stie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In popor se spune ca atunci cand visezi pe cineva care moare, in realitate ii moare moartea.

DPDV. psihologic, se pot face diverse interpretari tinand evidenta viselor.

 

Eu am facut o astfel de 'terapie'..destul de scurta, dar extrem de interesanta.

Si premonitiile de obicei, daca sunt semne, lasa loc tot de interpretare...cine stie- vorba indienilor - lucrurile nu isi arata adevarata fata decat atunci cand esti cu adevarat pregatit sa le accepti'..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In popor se spune ca atunci cand visezi pe cineva care moare, in realitate ii moare moartea.

DPDV. psihologic, se pot face diverse interpretari tinand evidenta viselor.

 

Eu am facut o astfel de 'terapie'..destul de scurta, dar extrem de interesanta.

Si premonitiile de obicei, daca sunt semne, lasa loc tot de interpretare...cine stie- vorba indienilor - lucrurile nu isi arata adevarata fata decat atunci cand esti cu adevarat pregatit sa le accepti'..

 

visele pot spune ceva. nu atat de mult pe cat crede lumea - adica nu-ti pot spune soarta. dar ele pot spune cateodata lucruri care sunt in tine, pe care ti-e greu sa le accepti sau sa le marturisesti sau de care nu-ti dai seama imediat.

 

de exemplu: in primul an de liceu ieseam la plimbare si la cinema cu doua tipe, prietene foarte bune. cu una din ele ma placeam, ne tinema de mana, ma rog tot tacamul de liceean. dupa vreo doua luni am visat ca eram intr-o sala plina de oameni si eu umblam printre ei, cu prietena mea dupa mine, incercand sa ajung prin multime la celalata. pritena mea vorbea cu mine, simteam asta, dar eu n-o auzeam. a doua zi mi-am dat seama ca imi placea mai mult de cealalta, asa ca m-am despartit de prietena mea si am inceput sa ma apropii de cealalta. mi-am dat seama ca subconstientul meu semnalizase ceva ce eu nu puteam sa recunosc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, Li..la fel cum spun mereu - totul isi gaseste raspuns in drumul spre autocunoastere.

Si eu am visat multe..si sincer, stand si cautand raspunsuri..le-am primit mai repede, si m-am controlat mai usor..

 

Doar ca..am mai avut si vise..prin care sunt sigur absolut, ca am primit informatii din 'exterior'..il banuiesc pe tata, care nu mai e. Si el credea ca dupa moarte va ramane o forma de energie ..credea in asa zusele lumi paralele. Si astfel, schimbul de informatii intre energia lui si a mea - eu cred cu tarie ca este posibila..in special atunci cand am eu 'blocaje'..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da, Li..la fel cum spun mereu - totul isi gaseste raspuns in drumul spre autocunoastere.

Si eu am visat multe..si sincer, stand si cautand raspunsuri..le-am primit mai repede, si m-am controlat mai usor..

 

Doar ca..am mai avut si vise..prin care sunt sigur absolut, ca am primit informatii din 'exterior'..il banuiesc pe tata, care nu mai e. Si el credea ca dupa moarte va ramane o forma de energie ..credea in asa zusele lumi paralele. Si astfel, schimbul de informatii intre energia lui si a mea - eu cred cu tarie ca este posibila..in special atunci cand am eu 'blocaje'..

 

Ma bucur ca poti sa crezi in asa ceva, probabil ca iti da un fel de liniste sa stii ca poti comunica intr-un fel cu cei dragi disparuti. Eu nu cred, dar am vazut exemple de oameni care credeau orbeste in vise. Bunica mea la 85 de ani l-a visat pe batranul, care era mort de mai bine de 20 de ani. In vis acesta ii zicea ca ii e sete si ii arata un loc in gradina in care sa faca o fantana. A doua zi batrana a dunat toti cei cinci copii si le-a spus ca acolo, in dreptul gardului spre drum, trebuie facuta o fanatana. A scos bani de la CEC, copiii au adus o echipa de muncitori specializati, au cumparat materiale si s-au apucat de treaba. Batrana si-a cheltuit toate economiile fiindca ea era convinsa ca asa trebuie, ca omul ei i-a vorbit. Cand fantana a fost gata s-a dovedit ca locul nu era prea bun si apa era cam m

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

hm.

 

cred ca daca nu exista un scop pentru toate, se creeaza unul 8)

 

an'way, eu eram in anul 1 de faculta si trasesem tare toata sesiunea sa iau note mari, sa pot lua bursa- pe care o ratasem primul semestrul chiar din cauza ...

en fin, sa fie tata mandru de mine.

si..la ultimul examen, cum de 2 saptamani nu mai imi odihnisem neuronii prea bine, simteam ca am sa pic. Nu de alta, dar era multa materia si exista risc sa nu o termin pe toata de citit. Si mi-a venit in vis si m-a luat de dupa cap si m-a dus intr-o sala imensa unde ma astepta proful cu ochelari imensi, Si m-a recunoscut si a zis ca sunt pusti istet si activ la seminarii si ca merita sa trec. M-a intrebat ce am reusit sa parcurg din materie si a ajuns la concluzia ca mai terbuie sa ma uit dimineata, inainte de examen, doar peste un subiect teoretic si sa repet altul. Mi le-a spus pe nume..din totalul de 33 de subiecte.

 

Si dimineata zis si facut..am luat examenul cu nota buna si bursa a mea a fost.

 

Am 3 ipoteze:

 

1) tata, sub forma lui de energie noua, a intrat in informatia energetica a profului si a 'preluat' subiectele ..si mi le-a prezentat sub o forma de vis, ca sa o accept mai usor.

 

2) ba chiar a influientat alegerea profului, tot sub forma energetica..

 

3) partea mea de energie inconstienta...care si cum o fi..a reusit or 1) or 2) in energia profului.

 

Stiu casuna demential , dar asta sunt. Un visator cu judecata rationala :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mama mea a avut un vis asemanantor in liceu, la o teza. Subiectele exacte. A visat exact cum intra profesorul pe usa si le dicta. Asa s-a si intamplat, cateva ore mai tarziu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×