Jump to content
Forum Roportal
spider

Povestiti despre tara unde va aflati

Rate this topic

Recommended Posts

https://www.msn.com/en-ie/news/video/a-look-at-how-the-phoenix-zoo-keeps-animals-cool-in-the-summer/vi-AAyFRNh

Si animalele in Zoo Phoenix simt caldura excesiva si sint comfortati de ingrijitori, la sfarsit se poate observa un cactus mort de la caldura.  N-a primit inghetata din timp ca animalele, iar noaptea cei care viziteaza ca aici este mereu program si noaptea se produce zapada artificiala sa imite locul lor de bastina, ne-au aratat la stiri si au recomandat sa se poarte manusi!!!

S-a nascut si o girafa mica in Phoenix Zoo si publicul este chemat sa ajute la cautat/gasit un nume potrivit.

Am vorbit cu zeci de persoane despre incidentul de Luni fara curent si niciunde n-a fost asa indelungat, eram sigur ca se joaca cu nervii nostri politicienii.

La fiul meu 2 ore a fost oprit timpul cand  inca erau la munca iar in zona unde a trecut furtuna ... NU s-a intrerupt curentul.  La capatul strazii acel pom inclinat la mai mult de 45 de grade spre pamant e tot in picioare, vecinul isi vinde casa si a infipt pe sarma un semn simplu "Casa de Vanzare" si nici nu s-a miscat macar, inca n-am revenit din acel soc si nervi.  

Alte necazuri, vin ieri telefoane ca doi tineri, (parintii ne sint prieteni) sint in spital cu o conditie ciudata "bélcsavarodás, volvulus sau in romaneste Ocluzie Intestinală, conditie despre care se spune ca au batranii mai mult nu cei sub 40 de ani, si sint dusi cu salvarea direct in sala de operatie.   Locuiesc in diferite orase in State dar mai nou tot mai mult auzim de conditii ce n-a fot mai demult atasat la oameni activi.   Cu cateva zile in urma am avut un vis ca eram undeva intr-o casa foarte mare cu toti prieteni si rude ... nu ne vorbeam dar stateam langa peretele interior ca eram asa de multi ... n-am inteles nimic din acel vis pna asa primim telefoanele.    Inca nu sint totusi la nivel de vis in realitate ... daca ma inteleg bine, sper sa gresesc. 

Doctorii sint sigur ca au facut o treaba excelenta insa, mancarea este banuit la unul, de celalalt cred ca n-o sa aflam nimic mai mult, decat ne-au rugat sa ne rugam pentru el si nu-mi plac asemenea rugaminti ca n-au valoare.   Azi m-am gandit toata ziua le ei si am amintit cum radea lumea de mine cand am spus ca eu gatesc pentru familia mea.  Ne-au numit amariti ca n-avem bani sa ne cumparam mancare din Costco ce se pune doar in cuptor sau gata de mancat ca sint zeci de feluri de cutii congelate.   Pe urma m-au numit servitoare si altele ca ele manaca sandviciuri elegante ca oamenii iar eu umblu cu oala de ciorba care nu se goleste niciodata si multa altele ca au imaginatie aceste fiinte din Romania.  La un moment dat voiau sa guste ciorba mea, dar s-a golit oala ...    Nu stiu sa aibe acest mod de viata ceva cu conditia copiilor sau e mostenita boala din mos-stramosi, sau nu se va afla niciodata.       

Am pierdut cativa prieteni tot din cauze asemanatoare cu hrana zilnica dar era implicat foarte multa afumatura, unu a facut un cancer urit din cauza ca nu se mai putea opri din mancat jamboane si carnati afumat pana cand ... nu se mai putea ajuta.    Deloc nu ma ajuta la starea mea desi vreau sa uit totul.   Daca nu visam scena, nici nu auzeam ce vorbeau cu sotul ca mai mult sint prietenii lui decat ai mei.   Este un semn de intrebare pentru oricine daca tot mai tineri se imbolnavesc si nu se stie ce ce ies din spital.   Am vazut niste poze pe Google si m-am ingrozit!!!    Sintem ce mancam pan-la urma!!!

• Upvote 1

Azi este o zi nebuna in State, intr-una din loteriile nationale, Jackpot-ul a ajuns la $520.000.000,00  si fiecare ar vrea sa se imbogateasca un pic dar nu vor fi multi norocosi din pacate.

Inca nu mi-am cumparat bilet, dar ma voi inghesui sa cheltui 2 dolari pe 1 tichet ca nici gogonele nu castig, nu-s norocoasa deloc, dar sa maresc volumul.   Poate visez numere bune

dar daca nu visez nimic, cumpar ce numere-mi vinde automatul.   Sansele-s tot acolo, macar ies din casa ca va fi si cea mai fierbinte zi din vara asta si din anul in curs pana-n prezent.   

Unii ar refinanta si casa dar banca nu mai accepta asa ceva pentru loterie.  

Asa ma dor degetele razuite ieri, ca nici nu voi fi capabila sa marchez numerele pe hartie, azi am mai lovit mana in usa si a dat intr-o sangerare ca abia l-am oprit cu bastonasul de barbierit ca sa-l pot pansa.   Nu ma mir ca vin tantarii pe mine sa ma manance de viu  :lol2: 

Iar o furtuna a oprit viata la noi, dar una serioasa de data asta cu vant puternic de peste 105 km/h si a adus mizerie o gramada mare pe langa ploaie, tunete si fulgere timp de 5 ore.

Am dormit fara sa vreau ca nu aveam altceva de facut pe intuneric, ma uitam pe geam la ce se intampla afara ca mereu deschid perdelele sa vad natura in activitate, dar mai mult sirenele masinilor de siguranta care alergau erau vizibile de la ploaia ca laptele de dens si curgea cu galeata.   La cativa km la Sud nu era nimic din toata furtuna asta, iar sotul s-a dus sa manance la un chinez si m-a lasat dormind acasa ca nu-mi place si asa mancarea de acolo.

Eu am avut ciresi reci din frigider de cina dar trece o noapte si asa.   Acum n-am chef de facut nimic, dar eram la inceput de preparat sarmale cand deodata s-a stins lumina.   

N-as fi crezut ca va furtuna ca abia erau nori pe cer, dar vantul le-a suflat incoace din alt location.   O vecina isi cauta disperata un papagal mic care a zburat pe usa afara tocmai inaintea furtunii si ne ruga sa-l gazduim in casa daca vrea sa intre ca este obisnuita insa nici cu ochelari nu se vedea prin praful de afara si nu erau pe orizont decat gunoaie zburatoare de pe pomi si tot ce a mai ridicat vantul din cale pe unde trecea. 

Inca o mare furtuna de praf a trecut prin Arizona, ploaie deloc.   Pagubele se vor vedea maine la lumina zile ca a fost foarte intuneric si luminile s-au stins.  La mine n-a fost nici lumina oprita si nici vant doar urmarind la TV mereu era intrerupt programul pentru anunturi dezastroase ce se petrec in jur.   De asta economia este in floare, vantul darima iar oamenii au ce lucra!!!

Insa marfa cea mai rentabila care aduce venituri senzationale provine din vanzarea de carpe de sters praf :lol2: ca si azi un munte cat himalaia a last praf peste tot in jumatatea arizonei!!!

Stersul prafului include si zonele industriale plus masinile care se spala imediat dimineata ca nu se vede din gramada de praf si evident se cumpara piele de Chamois care nu-i ieftin deloc!

Nici temperatura n-a scazut macar ... iar pentru urmatoarele 3 zile, musonul ne lasa sa facem curatenie ... dar baga la caldura cat incape!!! 

Am si bucurie ca mi-a venit putin de plata pe factura de electricitate dar am schimbat tot sistemul de Aer Conditionat sau Climaterizare, ca un echipament nou este mult mai eficient.  

In ultima vreme, zilnic vantul ne sufla praf, mai mult sau mai putin ... depinde, dar azi a fost iar un spectacol de fulgere, s-a stins lumina tocmai cand voiam sa manac ceva si n-am reusit sa nu ma ard iar pe maini, asa ca am mancat mere cu chec si apa minerala.   Asa ma durea tot corpul, abia puteam sa ma intind si in pat ca nu era altceva nimic de facut pe intuneric, ca pe aici deja la 7:45 PM se intuneca si vara, aud de la toata lumea ca sint darimate de aceste aspecte de clima chiar si cele tinere.   Acum nu mai am pofta de mancare si asa se mai umple frigiderele ... dar nici de munca n-am chef deloc sa curat dupa furtuna, astept pe urmatoarea furtuna sa duca mai departe alea toate.   

Pe 2 copiii de 14 ani a lovit rau trasnetul, erau intr-un parc!!!   Ar trebui tinut lectii/instructii cu parinti despre supravietuire ca le lipseste total din cap cum sa ingrijeasca copiii.

Pisicii disperat se ascund in colturi intunecoase unu peste altu ce le-am pregatit pentru dezastre si le-am aratat unde sint, am facut scoala cu ei, au si apa si mancare !!!

Ce ma enerveaza ca deja a inceput scoala pe aici de Luni parca, de ce chinuie copiii pe caldura si praful asta nu inteleg, doar sa fie trafic mai mare pe drumuri!!!  

Lumea vrea ca firele electrice sa fie ingropate sa nu avem aceste stopari de viata de fiecare data cand bate vantul, votam pe asta curand ca nu se mai poate asa.  

O mare parte din oras este daramat si asa ca erau cam invechite cladirile, este momentul de a reface si curentul dupa ce ca nu este inca gata 100% nici noua instalatie de gaz,

o alta sursa de praf, galagie, trafic ingreunat si inghesuit, etc., dar mai rezistam inc-un pic  :dry:

S-a anuntat ca senatorul din Arizona John McCain 81 de ani a murit acum 1 ora de la un cancer la creier agresiv si terminal.  Curios este ieri cica "el" in persoana a anuntat ca intrerupe tratamentul medical care nu mai ajuta si spera in 5 ani de viata macar si alte minuni ca va angaja cei mai buni doctori banii pot cumpara sa-l mai tina in viata.   N-am crezut nici o secunda ca el vorbeste ca buzele cum se miscau nu pronuntau acele cuvinte.   Nu stiu de ce ne vrea purtat cu zaharelul ca se considera republican sa fie votat in birou, dar a mers impotriva lui Trump cu acel program medical facut de Obama.   El asa va ramane in istorie daca vrea cineva sa-si mai aminteasca de el!!!  dar nu vor fi multi, iar tinerii habar n-au azi ca el a existat.

Asa a procedat si sotia lui George Bush inainte sa moara, insa a mai trait cateva zile.    

S-ar crede ca oamenii bogati au judecata mai buna, dar banii-i orbesc pana si mintile, ca nevasta e zriliardara si i-a cumparat putere politica.   A vrut sa fie presedinte dar s-a aflat ca ea folosea narcotice si desi s-a scuzat, au fost eliminati din distractia alegerilor.    Tocmai atunci au computerizat farmaciile si a iesit la iveala de la cati doctori avea reteta pentru "dureri" de la stat degeaba, ca altfel nu s-ar fi afalat informatie privata.   Avansarea stiintei a distrus foarte multi bogati.

Am votat in Primary Election pe cine vreau sa vad in Noiembrie pe ballot.   A fost doar in 3 State tinut acest tip de alegeri azi: - Arizona, Florida si Oklahoma, vor avea si altii sau au avut deja, nu tin socoteala ca sint destul de ocupata si asa.   Foarte putina lume voteaza si pe urma apar statistici ca din toti americanii 98% vor pe unu-altu, cand au votat 100 de persoane!!!

M-am enervat si acolo vazand ca au facut progrese in verificarea identitatii cu niste echipament foarte rapid si nu se prezinta lumea din comoditate.  Nici cald n-a fost prea sau aglomeratie.

"Mama lui John McCain, în vârstă de 106 ani, așteptată să participe la înmormântarea fiului ei"  

scrie ziarul libertatea, ca n-a fost adusa la Phoenix desi a fost si sotie de amiral, m-as fi asteptat ca un helicopter militar s-o aduca langa fiul, dar precis actuala nevasta n-a dorit asta ca sa straluceasca ea doar ca vaduva vesela sau prima donna!!!   Voia sa fie First Lady dar n-a reusit si acum incurca doar itele sa para ca-i importanta.   Va fi expus sicriul si undeva pe coasta de est si doar acolo va fi si mama defuctului prezent langa fiul in ultimele clipe.

Ieri s-au adus oameni in Phoenix din cine stie ce colturi americane sa fie vizibil ca sute de mii vor sa ia ramas bun de la el, dar nu erau locali, un fel de mineriada pasnici in soare puternic ca au ajuns si in spital destui , imbracati ca vai si amar, in rosu majoritatea si fara acele sapci de baseball pe cap, fara sticle de apa, nepregatite, rabdau soarele cu riscul sa moara.

Azi l-au dus intr-o biserica imensa, unde merg la piata in alte zile, e loc de parcat mii de masini si nici acolo nu era mama, acolo erau doar la invitatie, bine imbracati si potrivit ocaziei, oficialitati si membri familiei la slujba religioasa si tot ce mai era planificat. Ceremonia a durat 3 ore, dar eu n-am avut timp decat primele 2 secunde unde am observat cine lipseste si azi de la procedurile de ramas bun patriotic.   Mi-e sila cand mama nu este pe prim plan nici in ultimele clipe desi este in conditie fizica buna, sau alt eveniment al copilului.  Ce fel de respect mai pretinde nevasta daca se comporta ca o servitoare, sa defileze cu haine scumpe la bratul soldatilor sexy ca asa este pe aici, din masina nu singur se intra nici la nunta, cu la bratul unei persoane, in acest caz este militar in uniforma de gala, antrenat la asemenea ceremonii dupa cel mai inalt protocol american.   Ne mai predica ce mare om a fost ...    

• Upvote 1

Ieri caut o branza tip Camembert la o alimentara si nu-mi plac ambalajele la cele franceze, par a fi facut din material reciclat direct scos din gunoi, efectiv nici nu se inchidea fix cutiuta rotunda si merg la urmatoare tara producatoare de branza din acea vitrina si era Irlanda.   Marca Kerrygold Dubliner Cheese, dupa o analiza aprofundata din ce este facut si datele cu continut de sare, grasime si altele, observ ca scrie Made in Romania!!!    Nici in magazinul cu nume romanesc nu este branza decat din Ungaria si Bulgaria ca cel grecesc este mai scump,

dupa ce a vandut branza de burduf stricat/curgea din ambalaj cand l-am desfacut ...  de aceea am ramas surprinsa cum se intampla ca nu sint chiar vecini aceste tari si pretul este pe originalitatea cascavalului irlandez din lapte de oaie, nici 200 de grame costa 8 dolari.   Cred ca merita de trecut la Vegan ca pentru a supravietui nu sint necesare multe alimente, ajung si cateva fructe si legume, inapoi in gradina Eden!!!   Pacaleala asta nu-mi convine, n-am nimic cu marfa romaneasca dar vreau sa stiu exact ce mananc si unde se intampla gresala.

A iesit lumea la "iarba verde" vorba vine, ca este permis de calatorit local cu masina la 2 ore de condus de la marginea orasului pe Freeway si au ajuns majoritatea la Sedona, o localitate scumpa turistica dar surpriza a fost mare ca acolo aproape nimic nu era deschis.   S-au dus langa un rau, au stat pe roci rosu-portocalii dar apa a fost rece, au primit indicatii sa aibe ceva in traista de mancat in caz ca s-ar intampla ceva ...  In natura este strict interzis de aprins foc/gratar daca nu este un loc marcat pentru asta!!!  Poza asta este realitate desi pare din alta lume.

Things to do in Sedona | What to see in Sedona |Sedona Vacation ... 

• Like 1