Sari la conținut
Forum Roportal
spider

Povestiti despre tara unde va aflati

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

M-am gandit sa fac si un astfel de topic. :hi: Poate ca vom reusi sa nu ne mai certam macar aici. Ce spuneti?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
M-am gandit sa fac si un astfel de topic. :D Poate ca vom reusi sa nu ne mai certam macar aici. Ce spuneti?

 

Buna idee.... :hi:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

salutari,colegi forumisti.sunt nou pe aici,asa ca va rog sa aveti mila de mine.am gasit topicul asta si ma intereseaza in mod deosebit.eu nu am plecat niciodata in afara,dar as fi inter sa aud parerea celor care au facut asta,daca merita sa pleci si care sunt diferentele intre noi si ei.

puteti sa-mi spuneti daca s-a discutat pe aici ceva legat de idei de afaceri pe care sa le pui in aplic in romania si care in afara au continuitate si sunt profitabile?

multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
salutari,colegi forumisti.sunt nou pe aici,asa ca va rog sa aveti mila de mine.am gasit topicul asta si ma intereseaza in mod deosebit.eu nu am plecat niciodata in afara,dar as fi inter sa aud parerea celor care au facut asta,daca merita sa pleci si care sunt diferentele intre noi si ei.

puteti sa-mi spuneti daca s-a discutat pe aici ceva legat de idei de afaceri pe care sa le pui in aplic in romania si care in afara au continuitate si sunt profitabile?

multumesc

 

 

..............Fara comentarii ......... :hi:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

America, Part II

 

Hai sa va povestesc cum functioneaza telefonia mobila aici. Pai in primul si in primul rand: platesti si ce dai si ce primesti. Prima oara cand mi-a zis asta la dealer, am ras, am crezut ca glumeste. Dar si ea a zambit ironic si a zis ca da, noi europenii si asiaticii avem altfel sistemul. Deci, daca suni, platesti, daca esti sunat si raspunzi, platesti. Daca trimiti mesaj, platesti, daca primesti mesaj (si nu prea ai cum sa refuzi), guess what? Iar platesti. Si da, trist, dar nu glumesc.

 

Dar cea mai tare faza a telefoniei mobile americane: in timp ce suni (adica telefonul suna) si alalalt inca nu a raspuns... Guess what? Deja PLATESTI :flowers:) Ca cica e air time sau nu mai stiu ce. Ihi. Deci cand vb cu Denisa, platesc ca vb cu Denisa, si ea plateste ca a raspuns, deci ajung sa platesc de doua ori ca vb cu ea. :doh:) Cum toti fac asa, si mai mult, li se pare chiar normal... tac si inghit.

 

Anyway, sa mergem mai departe :D Aici in the most advanced country on the earth (si apropos, toti americanii chiar cred asta), exista notiunea de credit history. Adica te inregistreaza la plati. Daca platesti curentul la timp, daca platesti mobilul la timp, daca platesti chiria, etc etc. Si daca le platesti pe toate la timp, ai credit history bun. Daca ai omis vreuna, sau ai intarziat (nu conteaza si 5 min), devii dubios. Si mai mult, cum trebuie sa platesti prin posta (cec), daca nu ajunge cecul la timp (nu conteaza ca nu e vina ta).... tot aia-i! Ei fie, poti sa zici ca e acceptabil, dar daca vii in alta tara (overseas cum zic astia)... nu ai nici un credit history, nu? Si cine spera ca asta inseamna ca e bine :kiss:) (prezumptia de nevinovatie? hello?) Well, e la fel de rau ca unu care nu si-a platit ever facturile, singura diferenta este ca tu poti sa iti

construiesti credit history (in vreo doi ani), iar ala cu bad credit nu mai scapa ever.

 

De fapt, asta ramane asa ca un stigmat asupra intregii sale vieti, ca a uitat sa plateasca o factura. Ba mai mult, caz real: unu voia sa divorteze de sotia sa ca el avea credit history foarte bun si ea il avea dubios, ori prin mariaj isi asocia numele lui cu credit history-ul ei, deci ii scadea lui scorul. Iar ea era disperata, ca nu stia ce sa faca sa nu divorteze ala de ea.

 

Un nou taram de explorat pentru telenovele.

Editat de Marlboro

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×