Sari la conținut
Forum Roportal
Mihaela_gemeni

Micul dejun la copii

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

polen si laptisor de matca.

Arareori cura cu oua de prepelita .... cu miere.

 

De bunavoie maninca copilasul asa ceva???

 

 

Adorm asa de devreme?

 

 

Asa era atunci prin Elvetia la moda, nu era TV cu atitea canale si parintii aveau viata lor dupa ce copilasii se culcau!!!

Nu obiectau, ma ocupam de ei dupa munca, dar cand venea timpul de dormit, trebuia respectat programul.

N-au intirziat niciodata de niciunde ca au acest simt al responsabilitatii. Acum sint adulti, au 30 si 33 de ani.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La micul dejun un copilas ar trebui sa consume in primul rand fructe, , sucuri de fructe, asta bineinteles inainte de masa propriuzisa, pt ca altfel fermenteaza si strica ficatul. Amestec de seminte cu fructe si lapte de soia sau lapte de cocos.

Laptele pe care toata lumea il ridica in slavi este foarte nociv, nu doar pt micuti ci si pentru oameni in general. Pe langa faptul ca este o proteina animala, laptele de vaca este facut pentru copii vacii , nu pentru copii oamenilor si prin urmare copii vacilor ar trebui sa se hraneasca cu el nu oamenii. Unde mai adaugam ca laptele contine cantitati imense de hormoni, in special estrogeni pentru o productie mai mare, plus antibiotice, plus o gramada de alte medicamente pe care vitele le ingera sau sunt injectate cu ele pentru a creste mai repede, mai mult, mai gras etc. Ganditi-va bine daca asta vreti sa aiba copilul dumneavoastra la micul dejun, hormoni si antibiotice, intr-un mix fatal cu proteine animale ce nu se potrivesc genetic cu organismul uman :airkiss:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da, am vazut ca tendinta in Occident, de la un timp, si dupa ce au facut studii si cercetari, este sa renunte la laptele de vaca :swoon:

 

Renunt si eu de maine, sa vad ce-mi spune doctorul ca ma incurajeqza sa beau pentru calciu!!! pe langa ca iau si supliment in capsule. Urasc laptele de cand ma stiu!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Al meu mananca...gris, orez cu lapte, fructe, cereale cu lapte, iaurt, unt, gem, oua, cascaval, branza pe paine...in general cam tot ce se poate manca dimineata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bunicii si strabunicii nostri(care au fost la randul lor copii) au trait de la 80 de ani in sus(afara de cei care au exagerat prietenia cu alcoolul!), si nu au muls niciodata soia ca sa faca lapte, ci vaca. :scare: Asa ca mulgerea vacii este naturala, iar mulgerea soiei este nenaturala. De aici si rezultatele: copii naturali sau copii plastici(pui de GOSTAT!). :swoon:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am vrut sa zic si eu ce a zis Hans :swoon:

Dar vorbim de lapte muls de la vaca ( cumparat de la tarani ) nu de acela din comert .

Inca ceva , batranii foloseau untura in loc de ulei si nu mai crestea colesterolul :scare:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Bunicii si strabunicii nostri(care au fost la randul lor copii) au trait de la 80 de ani in sus(afara de cei care au exagerat prietenia cu alcoolul!), si nu au muls niciodata soia ca sa faca lapte, ci vaca. :scare: Asa ca mulgerea vacii este naturala, iar mulgerea soiei este nenaturala. De aici si rezultatele: copii naturali sau copii plastici(pui de GOSTAT!). :swoon:

 

De cand lumea si pamantul,copii au fost crescuti cu lapte de mama apoi trecuti pe lapte de vaca,oaie,capra.Si hraniti cu ceea ce mancau si parintii lor cand micutii aveau dintuci.Si slava domnului,au fost sanatosi si inteligenti.

Bunica mea ,fie-i tarana usoara,a murit acum 2 luni la varsta de 96 ani.De batranete,nu de vreo boala,a mancat tot ceea ce a poftit dar cu moderatie.Dupa ora 17 iarna nu mai manca decat fructe,vara dupa ora 19, la fel.

Asa ca,atunci cand aud pe cate unii cu ce aberatii apar,ma bufneste rasul.Ma intreb, ei cu ce or fi fost hraniti cand au fost mici, de le da inteligenta pe dinafara? :pope:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu ii mai invocati voi atata pe bunicii, pt ca bunicii mancau si beau dar apoi se duceau la camp si munceau de la 5 dimineata pana seara , zi lumina, in aer curat. Si ma indoiesc tare ca bunica ii dadea vacii hormoni de crestere si antibiotice pe banda.

Vai ce faceti dupa ce mancati? Cati din voi merg la camp si muncesc zi lumina dupa ce baga o fleica de porc? :scare: Sau slanina cu ceapa? Ghici ce se intampla dupa ce romanu baga o fleica serioasa si niste mici?! Sta la TV cu telecomanda in sus, sau isi pune curu gras pe un scaun din birou, merge cu masina si la chioscu din coltu blocului, si lista poate continua. Asa ca nu va mai comparati cu saracii bunicii ca daca ar fi sa va duc acu pe toti la tara , la munca campului de la 5 dimineata, in 3 zile ati fi morti cu totii. Bunicii nostri munceau de la 14 ani la camp. HAhahah.

Ziceti-mi si mie de ce a crescut rata de obezitate la copii, de ce mor oamenii de boli de inima, de ce e diabetul si cancerul in floare? De bine ce va hraniti, asta e viitorul glorios, ignoranta e in floare :pope:

succes la boli :crazy:

 

P.S. La unii da inteligenta pe afara, la altii grasimea ... fiecare cu ce poate :swoon:

Editat de Chryso

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Renunt si eu de maine, sa vad ce-mi spune doctorul ca ma incurajeqza sa beau pentru calciu!!! pe langa ca iau si supliment in capsule. Urasc laptele de cand ma stiu!!!

Laptele din pacate scoate calciul din oase, deoarece este proteina animala. Proteina animala produce aciditate in sange, iar organismul in incercarea de a readuce ph-ul sangelui la nivelul normal, consuma sodiul si calciul din oase. Deci aviz celor care sufera de ostoporoza.

De ce credeti ca se dezvolta alergii la lactoza si alte componente ale laptelui de vaca? PEntru ca este incompatibil din punct de vedere genetic cu omul. Laptele de vaca este facut sa hraneasca viteii, nu oamenii. Singurul compatibil 100% cu omul este laptele matern si de aceea este plin de beneficii.

 

Plus ca cea mai mare cantitate de calciu nu se gaseste in lapte ci in legumele verzi, salata, broccoli, etc.

Asa ca poti renunta linistit/a la lapte, nu pierzi nimic, calciu se gaseste din belsug in o gramada de alte alimente, trebuie doar sa te interesezi putin.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×