Sari la conținut
Forum Roportal
Mihaela_gemeni

Micul dejun la copii

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna ziua!

Am observat ca sunt multe mamici experimentate pe forum ,de aceea va rog sa imi dati idei pentru micul dejun!Gemenutii mei au 2 ani si 3 luni si de la o vreme nu mai papa tot lapticul... incerc sa completez cu ou,cascaval,banana,unt cu painica...Consider ca laptele e important pana la trei ani,de aceea nu il scot de tot din alimentatie,si ma bucur ca papa si atat...numai ca as mai vrea niste idei...:)Nu vor deloc orez /gris/paste cu lapte.Mentionez ca sunt total contra produselor gen pate de ficat,mezeluri...sau alte nebunii...Ce au papat sau papa copilasii vostri la aceasta varsta?Va multumesc !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poti sa le dai iaurt, iaurt cu fructe, budinca, branza etc... aproape toti copiii au un moment in care refuza laptele. Ai mei l-au refuzat tot pe la 2 ani si i-am trecut pe alte produse lactate sau pe lapte cu cereale. Daca nu vor si nu vor, asta este... nu-i poti forta sa-l manance. Fii-mea a avut o perioada in care nu a mai vrut sa manance nici un produs lactat si ete ca are aproape 6 ani si e sanatoasa tun.

 

Ai mei au gustat aproape orice mancare, iar ce le-a placut au continuat sa manace. Inclusiv mezeluri si pate de ficat.

Editat de MoselAnca

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

poti incerca si cu ou fiert sau omleta .

paine cu unt ,prajita sau nu .

cascaval sau branza de vaci dulce .

uite o reteta ,de incercat

croissant simplu rupt bucati mici si pus intr-un vas jena mic . separat bati un ou ,adaugi putin lapte ,sare (zahar daca vrei dulce ,coaja de lamaie rasa) ,torni oul peste croissant si dai putin la cuptor . vasul sa fie uns cu unt .cand e rumen ,scoti si servesti dupa ce s-a racit putin .

iaurt cu cereale

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Poti sa le dai iaurt, iaurt cu fructe, budinca, branza etc... aproape toti copiii au un moment in care refuza laptele. Ai mei l-au refuzat tot pe la 2 ani si i-am trecut pe alte produse lactate sau pe lapte cu cereale. Daca nu vor si nu vor, asta este... nu-i poti forta sa-l manance. Fii-mea a avut o perioada in care nu a mai vrut sa manance nici un produs lactat si ete ca are aproape 6 ani si e sanatoasa tun.

 

Ai mei au gustat aproape orice mancare, iar ce le-a placut au continuat sa manace. Inclusiv mezeluri si pate de ficat.

Ai mei papa iaurt simplu sau combinat cu fructe uneori...iar lapticul cu cereale nu le-a placut niciodata,desi am incercat de la diferite firme.Sa nu fiu inteleasa gresit...consider ca pana la trei ani sunt prea mici ca sa pape mezeluri...doar sa guste.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ai mei papa iaurt simplu sau combinat cu fructe uneori...iar lapticul cu cereale nu le-a placut niciodata,desi am incercat de la diferite firme.Sa nu fiu inteleasa gresit...consider ca pana la trei ani sunt prea mici ca sa pape mezeluri...doar sa guste.

 

sunt prea pretiosi ca sa le dai mezeluri toata viata !

si daca vrei sa fie sanatosi ,mergi pe produsele naturale si nu pe alea din comert(ma refer la iaurturi cu fructe sau lapte cu arome de ...)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

uite o reteta ,de incercat

croissant simplu rupt bucati mici si pus intr-un vas jena mic . separat bati un ou ,adaugi putin lapte ,sare (zahar daca vrei dulce ,coaja de lamaie rasa) ,torni oul peste croissant si dai putin la cuptor . vasul sa fie uns cu unt .cand e rumen ,scoti si servesti dupa ce s-a racit putin .

iaurt cu cereale

Iata ceva nou...multumesc!Cu siguranta voi incerca reteta...mi se pare "papa bun":flowers:

 

 

Va multumesc,fetelor!Mai astept idei,chiar daca unele sunt deja "puse in practica"...poate se mai strecoara si ceva nou,cum a fost aceasta reteta!

 

sunt prea pretiosi ca sa le dai mezeluri toata viata !

si daca vrei sa fie sanatosi ,mergi pe produsele naturale si nu pe alea din comert(ma refer la iaurturi cu fructe sau lapte cu arome de ...)

Sunt perfect de acord cu tine...iaurturile le combin eu cu diferite fructe iar de arome nici nu poate fi vorba!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am recurs la un truc pentru a-mi pacali bebele sa manance legume; i le-am pus dimineata in omleta. Rosiile de exemplu, taiate foarte fin, nici nu le observa. Poti sa incerci si tartine cu cascaval, le tii in cuptor vreo 10 minute.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ai mei n-au baut lapte simplu niciodata, nu le-a placut ca nici mie nu-mi place.

Am adaugat ciocolata si a devenit altceva. De micul dejun le-am dat mereu paine cu unt si dulceata.

Aveam desfacut mai multe borcane de dulceata si diferite tipuri de paine zilnic sa nu se plictiseasca.

Le cumparam impreuna!!!! Doar in week ends le dadeam si fructe sau altceva cand nu era de mers la gradinita ca de la foarte frageda varsta erau la "scoala" ca lucram, erau in program ca adultii. Le mai dadeam si ceaiuri de plante dar si sucuri de fructe cateodata sau compot facut de mine. La 6 dimineata sau si mai devreme era micul dejun acasa, la 8:30 era o gustare la gradinita, la 10:30 masa de pranz, la 2 alta gustare ca intre timp si dormeau iar la 4:30 cina tot la gradinita (privata). Acasa le mai dadeam un fruct sau ceva rece si la 6:30 sau cel tirziu 7 seara erau in pat, ca ningea sau soarele era inca pe cer!!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru noi micul dejun ideal atat pt copil cat si pt adulti este:

1. in cursul saptamanii cand ma grabesc, invariabil lapte cu sau fara cereale, lapte crud de vaca sau lapte de soia, cerealele sunt de mai multe tipuri si le combin - unele mai gustoase si care nu sunt 100% naturale si altele luate de la plafar, 100% naturale dar care necombinate sunt cam nashpa. Ii adaug de obicei tot in laptele cu cereale si nuci sau mieji cruzi de fseminte de flaorea soarelui. Daca laptele il bea simplu, mai mananca in masina un baton de cereale.

2.in we un fruct sau doua si sucul de la 2 portocale

 

Sucul de portocale si fructele in cursul saptamanii i le dau zilnic dupa-amiaza, dupa gradinita.

 

Intotdeauna laptele si fructele i le dau pe stomacul gol sau la 2 ore si ceva de la ultma mancare.

 

NICODATA prajeli dimineata, nici 'nevinovata' omleta.

NICIODATA mezeluri la nici un moment al zilei.

De cateva ori pe saptamana produse apicole: miere, polen si laptisor de matca.

Arareori cura cu oua de prepelita cu miere.

 

 

 

la 6:30 sau cel tirziu 7 seara erau in pat, ca ningea sau soarele era inca pe cer!!!!

 

Adorm asa de devreme?

Eu observ la fi-miu ca oricat as vrea eu sa il culc ca intotdeauna la o ora rezonabila pt un copil (21.30-22), el adoarme tarziu si se trezeste devreme. Oricat de putine ore de somn ar avea, dimineata si pe parcusul zilei urmatoare e fresh si fara a recupera orele de nesomn.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Legume papa,slava Domnului...si crude si preparate.Omleta le fac uneori(prefer oul fiert),dar pe teflon..fara ulei...nu prea sunt eu de acord cu prajelile...abia acum am inceput sa le mai dau ,dar foarte rar,cate un cartof prajit..si nu dimineta_

Chiar voi incerca tartinele cu cascaval...suna bine:)si cred ca vor fi incantati!

 

E buna ideea cu mai multe tipuri de gem...noi avem doar unul facut de soacra,si se plictisesc repede...Sa vad ce are si mama prin camara!:roll:

 

E bine ca papa cereale..ai mei nici nu se ating de ele...si in ultimul timp nici nu am mai incercat,recunosc!

 

Cate despre mezeluri..problema e discutabila...sunt pareri si pareri...stiu mamici care sunt mandre ca puiutii lor de 2 ani papa crenvusti la micul dejun...mie una mi se pare ca nu e ok.Nu o sa ii tin intr-un glob de cristal,dar nici sa exagerez cu astfel de produse.Acum,de exemplu,doar gusta de la noi dar foarte rar,pentru ca preferam mancarea gatita.

Editat de Mihaela_gemeni

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×