Sari la conținut
Forum Roportal
Inteleptul Sorinica

Israel, tara si a evreilor-romani

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Desigur ca multi vor ridica sprinceana ca nu vor intelege ce legatura are Israelul cu Istoria la un forum romanesc.

Situatia este simpla: Daca vom lua in socoteala legea romana care restituie cetatenia evreilor-romani care au emigrat in Israel,asta face Israelul ca tara cu cea mai marecantitate de cetateni romani in afara Romaniei.Bineinteles ca nu iau in socoteala ceata de romani care lucreaza in strainatate sau numai i-si cauta norocul acolo.

Emigrarea evreilor romani la Palestina a inceput inainte cu mai mult de 100 de ani . In Israel sunt doua orasele care au fost populate exclusiv de evrei veniti din Romania.Ei au lucrat in agricultura,la uscatul baltilor,la impadurare si alte profesii. De fapt, afara de timpul razboaielor mondiale,au ajuns evrei-romani in Palestina de atuncia si Israelul de azi fara intrerupere.In special dupa al IIWW in ciuda si necazul englejilor care aveau mandat in regiune si concomitent cu infintarea Statului Israel din anul 1947. Din Romania in cursul vremii au ajuns in Israel cam 400000 de evrei-romani.

In razboaiele care au fost impuse de catre vecinii arabi care nu au fost prea fericiti ca stapanul s-a intors acasa,cu toate imensa diferenta de cantitatea soldatilor din armatele arabe si israeliene,armata israeliana a iesit intotdeauna victorioasa. Nu putini din soldatii israelieni au familii care au emigrat din Romania.

Tacticele si strategiile folosite de israelieni in aceste razboaie, 1947,1956,1967,1973,1982 (fara alte actiuni scurte) sunt invatatein cele mai cunoscute academii militare din lume.Eliberarea pasagerilor rapiti de teroristi arabi din Antebe, cam 2000 km de Israel si nimicirea reactorului atomic Irakian in construire se pot concura cu filmele cele mai fanteziste.

Cum am scris, evreii -romani au fost si inca sunt prezenti in toate domenile ,politica,armata,stinta si de fapt ,in toate.

Mult timp a fost si 2-3 ziare in romaneste insa cu timpulcei care au citit numai romaneste s-au imputinat si ziaree s-au inchis. Asta ce am vrut sa va scriu. Daca avetiintrebari,sper decente, voi face tot posibilul sa va raspund.

Va rog, nu uitati ca aci este vorba numai de evreii romani care sunt si cetateni israelieni azi si nu fac nici o comparatie cu nimeni.

 

Am gasit ceva in legatura care mi se pare interesant:

 

Aşadar, ne-aţi trădat, emigranţilor!

 

Aţi plecat din Rom

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ce scop are acest topic ? :lol2:

 

Vezi? Eu nu te intreb ce scop are intrebarea ta ca eu stiu.... :D

Tu nu te intrebi dece numai tu intrebi asa o intrebare intrebareata? Se poate ca vrei numai sa te afli in-treaba? :roll:

Editat de Cristinick
post dublu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E o intrebare foarte serioasa , chiar nu-mi dau seama despre ce vrei sa discutam in acest topic :roll:

Ia spune , care e scopul intrebarii mele , sa vedem :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
E o intrebare foarte serioasa , chiar nu-mi dau seama despre ce vrei sa discutam in acest topic :roll:

Ia spune , care e scopul intrebarii mele , sa vedem :D

 

In acord cu legea tarii tale,nu sunt diferente intre cetatenii romani. In Israel sunt azi peste 300000 de cetateni romani-evrei care in marea parte a lor au primit pasapoarte romanesti in care scrie; Cetatean roman cu locuinta in Israel. Acesti cetateni voteaza la alegeri si vor putea cand vor sa locuiasca si in Romania cat vor.

Am scris ca in Israel este cea mai mare comunitate de cetateni romani din lume afara bineinteles de Romania. Cand si daca Romania va stie cum sa exploateze mina asta de aur, toti cetatenii Romaniei se vor bucura de asta. Asta nu-i interesant dupa parerea ta?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si cum ar putea Romania sa exploateze aceasta "mina de aur" ?

 

Daca serios intrebi, esti pe drumul bun ca romanii in general "stiu totul" si nu au nevoie de indrumari.

Fiecare in profesia lui stie multe lucruri care altii nu stiu. Fa o comisie de sociologi economisti si altii si faceti planuri ca sa faceti ca acei romani-israelieni sa le fie convenabil sau confortabil sa investeasca din experienta lor si banii lor in tara ta.

Nu eu pot sa indrumez.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca serios intrebi, esti pe drumul bun ca romanii in general "stiu totul" si nu au nevoie de indrumari.

Fiecare in profesia lui stie multe lucruri care altii nu stiu. Fa o comisie de sociologi economisti si altii si faceti planuri ca sa faceti ca acei romani-israelieni sa le fie convenabil sau confortabil sa investeasca din experienta lor si banii lor in tara ta.

Nu eu pot sa indrumez.

Evident ca serios intreb . Stiu foarte putine , nu am pretins niciodata ca stiu totul , nici macar ca stiu multe , in fine ...

Pai daca ai spus ca romanii ar putea sa exploateze aceasta mina de aur , inseamna ca ai si idee cum .. nu ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Evident ca serios intreb . Stiu foarte putine , nu am pretins niciodata ca stiu totul , nici macar ca stiu multe , in fine ...

Pai daca ai spus ca romanii ar putea sa exploateze aceasta mina de aur , inseamna ca ai si idee cum .. nu ?

 

Pai este clar ca daca cetatenii au de lucru,cumpara de toate si cei care fabrica de toate cumpara la randul lor samd.

Principalul este initiativa si parale. Unde crezi ca gasesti astea? La romani? Uite-te in oglinda si vezi.

Romania trebuie sa momeasca investitori ca sa investeasca in Romania si sa creeze cat mai multe locuri de munca.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai este clar ca daca cetatenii au de lucru,cumpara de toate si cei care fabrica de toate cumpara la randul lor samd.

Principalul este initiativa si parale. Unde crezi ca gasesti astea? La romani? Uite-te in oglinda si vezi.

Romania trebuie sa momeasca investitori ca sa investeasca in Romania si sa creeze cat mai multe locuri de munca.

de ce să nu investească investitorii israelieni sau alţi evrei acolo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×