Sari la conținut
Forum Roportal
Ladymr

Sa risti......pentru iubire?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Povestea mea incepe astfel: in urma cu 2, 5 ani am cunoscut un barbat minunat care a devenit prietenul meu...la scurt timp a ajuns sa ma iubeasca fff mult,ar fi facut orice pt mine, pt noi....dar nu neconditionat, intotdeauna a asteptat un singur lucru....: sa-l iubesc si eu....ceea ce nu s-a intamplat pt ca eu iubeam, adoram pe altcineva, care m-a dezamagit f mult:atunci cand credeam ca am totul, ca sunt fericita,implinita, respectata, alaturi de el, am aflat ca e casatorit...

 

am ales sa renunt la el, dar de atunci nu am stiut ce inseamna sa fii fericita....am avut o viata linistita alaturi de prietenul meu(cel cu care am fost 2, 5 ani), nu m-a facut sa sufar, dar nici sa zambesc....am crezut ca iubirea vine pe parcurs, dar nu e asa, apoi am crezut ca iubirea lui va fi indeajuns sa avem o relatie,i ar m-am inselat....deja ma resemnasem cu viata asta....

 

pana intr-o zi .....cand a aparut un alt barbat in viata mea...m-am indragostit ca o nebuna de el (nici nu mai visam la asa ceva...).....am acceptat sa ne cunoastem in conditiile in care amandoi eram implicati in alta relatie.....in mod automat (era de asteptat) relatia mea cu pr meu s-a degradat si mai mult....m-am despartit de el (chiar in nopatea de Revelion) din 2 motive: pt barbatul de care m-am indragostit recent si apoi pt ca nu eram fericita, nu il iubeam pe prietenul meu....

 

acum stau si ma intreb: merita sa risc sa pierd "ceva", ce nici macar nu imi doresc...pt un barbat care mi-a redat speranta de a fi din nou fericita???.....si imi e f teama de ce va urma, mi-e frica nu ma amagesca cum a facut primul (cel casatorit), mi-e frica ca nu voi mai gasi apoi pe cineva care sa-mi fie mereu aprope cum a fost prietenul meu....dar in acelasi timp ma gandesc ca am renuntat candva la o iubire(si regret cumplit si azi), si acum am nu as vrea sa mai procedez la fel....dar doare atat de tare sa stii ca barbatul pe care pe care il vrei doar pt tine....e cu altcineva....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai ce risti aici? O relatie in care nu iubesti? In care nu esti nici fericita, nici nefericita? La o asemenea relatie renunti oricum, nu ai nevoie sa alta de care sa te agati pentru a iesi din ea.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tu pui prea mult suflet asa de la inceput. Nu trebuie sa mergi intotdeauna pe premisa " primul venit,primul servit". E cam incurcata povestea ta,dar eu zic sa faci o mica pauza si sa incerci sa te aduni,sa pui cap la cap tot ce ti s-a intamplat si sa iei singura o decizie. Sa venim noi sa-ti spunem "da uite ala e bun ca iti e aproape,dar stii ca si celalalt a fost bun,doar ca ti-a facut aia aia si ailalta,etc" nu prea cred ca te ajuta prea mult,ca nu noi o sa traim cu el,ci tu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am 25 de ani.....eu nu m-am agatat de acest barbat pt a scapa de relatia mea care nu-mi aduce fericirea, ci pt faptul ca m-am indragostit de el, insa speram ca va fi mai usor, ca nu va trebui sa vars atatea lacrimi, sa lupt cu principiile mele(pe care le incalc pt a nu repeta greseala din trecut, ca nu am ramas langa persoana pe care o iubeam pana sa ma conving ca poate fi doar al meu.....) pt a-l avea langa mine.....

 

e adevarat ca e mult mai comod pt mine sa raman cu prietenul meu(acum fostul) si pt el sa ramana cu prietena lui, intrucat suntem si din orase diferite...si, din pacate, timpul ne pune multe piedici, in calea cunoasterii...

in legatura cu "primul venit, primul servit" nu cred ca se aplica in acest caz, pt ca ultimii ani am avut mai multe oportunitati de a cunoaste si alte persoane, dar pe care le-am anulat, cel mai probabil din comoditate, din teama de a nu fi iar dezamagita....

 

in relatia mea de 2, 5 ani am primit totul.....si nu am oferit nimic in schimb...iar acum eu sunt cea care incearca sa dea totul si simt ca primesc atat de putin, dar cum se zice "cu rabdarea, trecem marea"...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am 25 de ani.....eu nu m-am agatat de acest barbat pt a scapa de relatia mea care nu-mi aduce fericirea, ci pt faptul ca m-am indragostit de el, insa speram ca va fi mai usor, ca nu va trebui sa vars atatea lacrimi, sa lupt cu principiile mele(pe care le incalc pt a nu repeta greseala din trecut, ca nu am ramas langa persoana pe care o iubeam pana sa ma conving ca poate fi doar al meu.....) pt a-l avea langa mine.....

Iarta-ma ca te intreb, dar care principii?

Alea care te-au facut sa stai langa un om 2 ani.. chinuindu-l? Sau crezi ca nu simte ca nu il iubesti?

 

in relatia mea de 2, 5 ani am primit totul.....si nu am oferit nimic in schimb...iar acum eu sunt cea care incearca sa dea totul si simt ca primesc atat de putin, dar cum se zice "cu rabdarea, trecem marea"...

Sau s-a intors roata si acum ai parte de propriul medicament.

Sau poate nu.

Cine stie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cati ani are asta al doilea?

 

intrucat suntem si din orase diferite...si, din pacate, timpul ne pune multe piedici, in calea cunoasterii...

 

in relatia mea de 2, 5 ani am primit totul.....si nu am oferit nimic in schimb...iar acum eu sunt cea care incearca sa dea totul si simt ca primesc atat de putin, dar cum se zice "cu rabdarea, trecem marea"...

 

1. Ceea ce am bolduit este destul de important, daca nu il cunosti pe el si nu esti sigura de el.

Dar cu premisa ca si-o mai trage cu una-alta si este ok, cat timp e omul tau.....nu vad de ce nu s-ar putea. Tu pari genul de om ce nu l-ar insela......insa nu poti baga mana un foc pentru asta al doilea.

 

2. O FEMEIE TREBUIE SA IUBEASCA MULT DE TOT IN TINERETE SI TREBUIE SA FIE MULT MAI IUBITA IN RELATIA OFICIALA. ASA STAI LINISTITA. SA IL RESPECTI, SA TII LA EL, DAR EL SA MOARA DIN AMOR DE E MUSAI.

 

PLUS AMORUL TRECE.

 

In cazul tau nu merita sa dai vrabia din mana pentru cioara de pe gard.

 

 

in relatia mea de 2, 5 ani am primit totul.....si nu am oferit nimic in schimb...iar acum eu sunt cea care incearca sa dea totul si simt ca primesc atat de putin, dar cum se zice "cu rabdarea, trecem marea"...

 

Asa suntem noi muierile, masochiste. :flowers: :)

 

Fa-i o evaluare foarte critica astuia, al doilea....daca ar fi material de pastrat , aventureaza-te, daca e numai distractie, sex si alea-alea....tine-l pe un plan secund.

Il poti avea, dar nu are sens sa iti bati joc de oficial, de ala care iti da tot.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
....dar doare atat de tare sa stii ca barbatul pe care pe care il vrei doar pt tine....e cu altcineva....

 

o prajitura se poate imparti cu altul, un barbat de ce nu?

uite-te pe geam: piece of cake.

 

sau:

1.regreti si traiesti in trecut.daca iti place keep goin';

2.ramai cu pretinu' care te iubeste.daca dragostea altuia te incalzeste fara ca si tu o simti, keep goin';

3.risca si implica-te intr-o noua relatie. faci un 'te' ca in contabilitate si analizezi la rece ce pierzi si ce castigi;

4.dai cu banul, dar vezi ca banul are doar doua fete;

5.asculta-ti sufletul.daca e obedient si neimpertinent :D, nu te va induce prea tare in eroare. al meu e naravas si l-am trimis departe.

 

gudlac :roll:

 

in relatia mea de 2, 5 ani am primit totul.....si nu am oferit nimic in schimb...iar acum eu sunt cea care incearca sa dea totul si simt ca primesc atat de putin, dar cum se zice "cu rabdarea, trecem marea"...

 

deci, cam echitabil pana la momentul vorbirii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Prietenul meu are 28 de ani, iar cel ce-al "doilea" are 30...

consider ca nu mi-am batut joc niciodata de cel cu care am avut o relatie de 2, 5 ani,nu l-am inselat,am incercat sa-i fiu mereu aproape, asa cum a facut si el cu mine, l-am respectat,iar el intotdeauna a stiut ca eu nu-l iubesc si mereu am fost sincera cu el, chiar uneori imi reprosa ca sunt prea rea pt ca-i spulber toate visele....si cel mai important, e ca am vrut sa-l iubesc, din pacate, nu toate ne ies asa cum ne propunem...suntem total diferiti,la inceput am crezut ca e in regula pt ca ne vom completa reciproc, dar relatia noastra a rezistat atat pt ca el a lasat mereu de la el sa ne fie bine...

 

in ceea ce-l priveste pe cel de care m-am indragostit imi place f mult ceea ce descopar, si in acest moment pot spune ca este ce imi doresc, dar acum ramane de vazut daca si eu pot fi femeia pe care el o vrea......pt totdeauna....daca si el e dispus la renunte la relatia lui...inceputul e promitator,dar orice e posibil....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
......pt totdeauna....

 

ce inseamna pentru totdeauna?

oi fi vrand sa te intalnesti cu el vieti de-a randul ?

 

eu nu risc iar cuvantul iubire dincolo de filme nu-mi spune nimic.

realitatea pentru mine inseamna ceapa, paine si salam. Florin Salam.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×