Sari la conținut
Forum Roportal
Sancy5000

Evreii si Iudaismul, din Palestina in lume si inapoi in Palestina

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Domnilor ,va supun atentiei urmatorul extras din Regulament:

 

1. Sunt interzise: atacul la persoana, jignirea sub orice forma a membrilor forumului, folosirea de cuvinte obscene, amenintatoare, abuzive sau indecente, comportament nepotrivit sau ofensator. Un comportament civilizat impune combaterea ideilor exprimate anterior si nu a persoanelor care le-au postat.

 

De asemenea, raspunsurile agresive la mesajele jignitoare, sunt sanctionabile.

 

5. Va rugam sa nu raspundeti la off-topicuri .

 

Discuţiile

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
florianb

Aloooo! Istoria in nestire, vai! Suedia a fost neutra in ambele razboaie mondiale, deci n-a avut nici o treaba cu holocaustul!

Iar majoritatea evreilor din Romania nu au pierit in holocaust, deoarece conform datelor Congresului Mondial Evreiesc, mai existau in Romania in 1947 aprox 450.000 de evrei din cei aprox 720.000 ( si asta la doi ani dupa razboi, cind deja emigrasera multi in SUA, Palestina sau alte tari - nu stiu de ce nu si in Bulgaria pe care o lauzi atita).

 

Da chiar asa, de-aia aveau toti evreii din Romania nume care se terminau in "-berg", "-mann", "-sky" sau "-itch/ici" ( si conversau in idis nu latina), pentru ca venisera cu legiunile lui Traian! Iar pe Traian nu-l chema Marcus Ulpius Nerva Traianus, il chema de fapt Markmann Ulpberg Nervsky Traianitch!

Si Elvetia a fost neutra, insa nu si-a deschis granitele evreilor care cautau azil. Nu asa a fost cu Suedia. Ei au primit 5000 de evrei din Danemarca.

Numele pe care le aveau evreii s-au cam schimbat de cind Traian si-a facut vrerea cu daco-getii.

Apropo - nu "mann" ci "man". Terminatia "mann" este folosita de teutoni.

Tot asa si limba si ma cam mir de scazutul nivel al postarii dumitale. Cred ca poti da mai mult.

Sunt curios sa stiu ce meserie ai invatat/profesat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si Elvetia a fost neutra, insa nu si-a deschis granitele evreilor care cautau azil. Nu asa a fost cu Suedia. Ei au primit 5000 de evrei din Danemarca.

 

Sunt curios sa stiu ce meserie ai invatat/profesat.

Pai nu tu ai declarat ca evrei din Suedia au fost ucisi in Holocaust? Ar fi cazul sa te hotarasti. Uite aici:

 

Pt. Sancy5000 si ceilalti forumisti:

Gresit. Evreii din Bulgaria, Danemarca, Suedia [in marea majoritate].. nu au fost ucisi in Holocaust.

 

In tinerete am fost profesor de echitatie martiala, disciplina acum disparuta. Printre altele, aici am invatat ca tatarii si mongolii sint aceeasi semintie, cu acelasi fenotip si genotip.

Editat de florianb

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu ar fi existat Exodul (biblic), in timp, evreii s-ar fi contopit cu egiptenii si n-ar mai fi putut sa influenteze nimic, poate doar politica de vizitare a piramidelor!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Corect ,ai dreptate .Prin "Exod" de regula se intelege cel Biblic.Este o mica eroare in titlul topicului ,din acest punct de vedere.Sper ca s-a inteles totusi ca este vorba si de acel "Exod" dar in principal de parasirea tarii lor si raspandirea Iudeilor in lume ,precum si reintoarcerea dupa al II-lea razboi mondial si Holocaust,urmata de reinfiintarea statului Israel.

Ca sa fim cinstiti,rezolutia ONU care a permis israelienilor intoarcerea intr-un stat nou-nout,fara a tine seama de interesele legitime ale palestinienilor arabi, a fost de fapt o incercare de compensatie pentru Holocaust si o rezolvare rapida a spinoasei probleme aparute.Ce sa faca ONU cu milioanele de evrei transfugi prin Europa ,cu averile si proprietatile distruse,indurerati si furiosi de pierderile umane si materiale suferite ? Suferintele ulterioare ale arabilor nu au contat prea mult.A fost drept? Exista o alta solutie?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
apopii

Daca nu ar fi existat Exodul (biblic), in timp, evreii s-ar fi contopit cu egiptenii si n-ar mai fi putut sa influenteze nimic, poate doar politica de vizitare a piramidelor!

Dupa cum vedem evreii nu prea se "contopesc", insa intrebarea este interesanta.

Eu am o intrebare tot oaţă.

Ce limba ar fi vorbit astazi romanii daca Traian cu vasta civilizatia Imperiului Roman nu venea peste Decabalus ciobanu'?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce limba ar fi vorbit astazi romanii daca Traian cu vasta civilizatia Imperiului Roman nu venea peste Decabalus ciobanu'?

Decebalus era rege, dragule, poate iar faci vreo confuzie tipica pentru tine si-l confunzi cu Abraham, stramosul vostru, care era intr-adevar cioban.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu am o intrebare tot oaţă.

 

Am si eu una pentru tine:

De ce dintre toate natiile din lumea asta, evreii sunt singurii care au starnit atata antipatie impotriva lor? Sa nu crezi ca am ceva cu evreii, nu am nimic cu nicio natie, poate doar cu indivizi care nu pot fi numiti oameni, atat.

 

Ce limba ar fi vorbit astazi romanii daca Traian cu vasta civilizatia Imperiului Roman nu venea peste Decabalus ciobanu'?

 

De ce exista o diferenta atat de mare intre limba italiana si cea latina?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Burel001:

Ca sa fim cinstiti,rezolutia ONU care a permis israelienilor intoarcerea intr-un stat nou-nout,fara a tine seama de interesele legitime ale palestinienilor arabi, a fost de fapt o incercare de compensatie pentru Holocaust si o rezolvare rapida a spinoasei probleme aparute.Ce sa faca ONU cu milioanele de evrei transfugi prin Europa ,cu averile si proprietatile distruse,indurerati si furiosi de pierderile umane si materiale suferite ? Suferintele ulterioare ale arabilor nu au contat prea mult.A fost drept? Exista o alta solutie?

 

E bine sa fim cinstiti, dar si exacti.

Nu caut chichiţe, insa expresia "intoarcerea intr-un stat nou-nout" nu este corecta. La ce stat va referi scriind "intoarcerea intr-un stat nou-nouti?". Arabii nu fusesera in stare sa faca stat - poate nu ii prea interesa chestiune caci multi erau nomazi, iar stat evreu inca nu era.

Acum despre "compensatie pentru Holocaust ". Sa nu uitam ca dupa Razboiul I Mondial britanicii planuisera Stat Evreiesc acolo - vezi Declaratia Balfour din 1917 si arabii ar fi trebuit sa stie la ce se pot astepta. La urma urmelor era vorba de un teritoriu ocupat si arabii puteau foarte bine sa vorbeasca la bec. Dar nu asa a fost. Chestiunea a fost obiectul unui vot la ONU in 1947.

Tot asa stim si despre intelegerea dintre Emir Faisal arabul ,fiul regelui Hedjaz si Weizamann din ianuarie 3, 1919

si acel Sykes-Picot Agreement.

Pe scurt, chestiunea "a copt" inainte de Holocaust.

Ceea ce s-a vrut in 29 dec. 1947 vor astazi si arabii - doua state pentru doua popoare.

Eu vad aici o paralela cu el Zorab-ul lui Cosbuc. Ba vor, ba nu vor. Arabii au alta mentalitate si un european nu-i poate intelege. Nu stiu daca ei se inteleg pe sine.

Inca ceva relativ la "milioanele de evrei transfugi prin Europa". Chiar milioane nu mai erau acolo. In 1947 erau in viitorul Israel doar 600.000 de evrei si in continuare au venit altii din Rusia Sovietica, tarile Magreb, Irak, Iran, Teiman, Egipt, etc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Raspunsul meu la intrebarea "oata" , pusa de tine, este acesta:

Un popor e atat de vechi cat poate dovedi mai ales prin mitologia sa, nu doar prin istoria sa. Noi am inceput a gandi la Hamangia, a scrie la Tartaria si a ne ruga si inchina "Pe-un picior de plai/Pe-o Gura de Rai"..."La vre-o manastire/ Falnica zidire", dintotdeauna si pentru totdeauna- AICI!

Zeita IO sta neclintita in fruntea titlurilor de noblete ale regilor si domnitorilor nostri, atat in Antichitatea Traca (Daco-Getica) , proto-romina si in feudalismul romanesc. Pana recent, neamul nostru nu folosea pronumele personal "eu", ci "io" si folosea "is", "io is"(eu sunt), "is is", ISIS, doar la noi era munca de SISI F(F-Facere, Femeie, Fecioara-Mama Geea, DOBR-O-GEEA, Insula Fericirii-Insula Serpilor, Leuke, Insula Alba(Intelepciunea si Cunoasterea, Zeul Intelepciunii). Anticii stiau ca "Getii se stiau face Nemuritori".... Casta "IO", stie de ce!

Inainte de a fi Zamolxis si Cadmos a fost frumoasa IO(BABA "IO"), protectorul ei fiind MOSUL, Zeul trac Hermes.

Asa ca vorbeau limba stra-moseasca, limba primordiala, adamica, doar, la noi s-au gasit statuetele primilor initiati din lume, Imparatii Neamului nostru "Ganditorul si Femeia lui " si avem si ca drapel , culorile primordiale, Curcubeul primordial din Biblie, "Rosu, Galben si Albastru".

Editat de LuciaD

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×