Sari la conținut
Forum Roportal
verde_avocat

Hotararile judecatoresti penale

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna ziua! M-ar interesa sa aflu daca in dreptul penal se poate vorbi despre hotarari penale definitive SI IREVOCABILE sau doar depsre hotarari judecatoresti definitve. Stiam ca in sfrea dreptului penal notiunea de irevocabilitate nu exista...Daca ma insel, as aprecia tare mult o explicatie bazata pe articole din Codul penal( eu am tot cautat acolo dar nu am gasit termenul "irevocabil") si teorie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
incurci putin termenii, da asta conteaa mai putin.

 

studiaa umpic codul de procedura penala art. 287- 414.

aici e descrisa desfasurarea judecatii penale.

 

http://www.e-juridic.ro/index.php?pag=a&aid=1370

 

 

lectura placuta........ :flowers: :) :roll: :roll:

L-am studiat. Si tot nu am gasit termenul de hotarare irevocabila.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna ziua! M-ar interesa sa aflu daca in dreptul penal se poate vorbi despre hotarari penale definitive SI IREVOCABILE sau doar depsre hotarari judecatoresti definitve. Stiam ca in sfrea dreptului penal notiunea de irevocabilitate nu exista...Daca ma insel, as aprecia tare mult o explicatie bazata pe articole din Codul penal( eu am tot cautat acolo dar nu am gasit termenul "irevocabil") si teorie.

Nici nu ai sa il gasesti, pentru ca nu exista.

Toate hotararile sunt supuse revizuirii.

 

Sectiunea II, Revizuirea. Art 393 - Codul de Procedura Penala.

In extenso, se poate vorbi de irevocabilitate doar in cazul Art 408 C.Proc Penala.

 

Art. 408.1: Revizuirea in cazul hotararilor Curtii Europene a Drepturilor Omului

 

(1) Hotararile definitive pronuntate in cauzele in care Curtea Europeana a Drepturilor Omului a constatat o incalcare a unui drept prevazut de Conventia europeana pentru apararea drepturilor omului si a libertatilor fundamentale pot fi supuse revizuirii, daca consecintele grave ale acestei incalcari continua sa se produca si nu pot fi remediate decat prin revizuirea hotararii pronuntate.

[...]

(12) Decizia pronuntata de Inalta Curte de Casatie si Justitie nu este supusa nici unei cai de atac.

 

 

 

Eu am o curiozitate, oare ce scrie in Art 412. 8) Daca afla careva, dati un beep!

 

Decizia Curtii de Casatie se poate spune ca este irevocabila.

Editat de Drosofila

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×