Sari la conținut
Forum Roportal
Crista Ioan

Cum te aperi de "raul" si vrajile trimise dupa tine?

Postări Recomandate

Esti nimic.

Urmatoarea intrebare?

De ce ești răutăcioasă? :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De ce nu-ti vezi de treaba ta?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oki, nu vrusăi să te supăr.


Gata, mă car d'aici.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ok.

 

Eh, aici dă-mi voie să nu fiu de acord cu tine.

În primul rând, nu poți să spui că ai discutat pe acest forum numai cu persoane nebotezate. Părerea mea e că, mai toți de pe aici au fost botezați (mă rog, or fi și excepții), asta indiferent de voința lor,  Că nah, dpdv religios trăim într-un areal creștin. De aceea, părerea mea e că nu-i corect să-i spui unuia care nu-i de acord cu tine: „băi, nebotezatule!”, ca și cum ăla ar fi om de nimic.

 

În al doilea rând, consider că tu comiți o mare greșeală de fond.  Adică toată populația lumii, care nu e botezată, este în mâinile diavolului și este sortită pierii? Îți aduc aminte că pe lume există și alte religii în afară de creștinism: islam, hinduism, budism, taoism (deși ăsta e mai greu de definit ca religie, în fine...) etc. Adică toată această populație să fie sortită pieirii, indiferent de corectitudinea morală, numai pentru că nu e botezată? 

Din moment ce un necredincios sustine ca Dumnezeu nu exista, are sanse foarte mari sa nu fie botezat. Dar daca cumva m-am inselat si este botezat, il rog sa afirme treaba asta daca mai apare pe aici si imi cer scuze pentru eroare. Dar chiar si asa, eroarea mea nu este atat de urata pe cat de urate au fost descrierile lor la adresa mea fara sa ii jignesc cu nimic. Faptul ca sunt daca sunt nebotezati, este foarte grav, dar faptul ca am spus-o eu, pentru ei cel putin nu este atat de grav pe cat afirmi tu, pentru ca pe ei nu ii afecteaza cu nimic, oricum nu au nici un Dumnezeu, afirma ei asta, deci doar spusele mele nu ar avea de ce sa ii deranjeze. Ar trebui sa te uiti mai de la inceput sa vezi in cate feluri m-au facut ei... In al doi-lea rand, sa stii ca nu comit nici o greseala, in ceea ce tine de botez. Victima despre care am vorbit, este fosta victima care a fost de religie catolica. Botezata la catolici. Bun. Avand nopti nedormite cu experiente de tot felul, nici macar nu stiti prin ce am trecut, am ajuns in romania cu ea si s-a botezat ca fiind ortodoxa. Din acest moment raul s-a diminuat, s-a vazut o schimbare radicala, in acelasi timp s-a botezat si copilul ei care era nebotezat avand varsta de aproape 2 ani. Din prima zi a botezarii, cand s-a lasat noaptea, a vorbit pentru prima data cu ingerul ei pazitor. Deci abia atunci a primit ingerul pazitor de la Dumnezeu. Care este diferenta dintre botezul catolic si cel ortodox? Va spun ce s-a intamplat la biserica. Parintele mi-a zis asa:

 Uite noi nu trebuie sa facem botezul complet. Noi recunoastep prima parte din botezul catolic, dar noi o sa facem a doua parte din botez care le lipseste catolicilor. Asta a constat in cateva rugaciuni si MIRUNGEREA. Care le lipseste lor. Vezi tu, asta e un detaliu mic, dar foarte important. Degeaba imi spui tu ca silamul e o religie si mai stiu eu ce... aia sunt cu diavolul fara ca ei sa stie. Nu cred in Isus, nu fac cruce si asa mai departe. Se omoara unii pe altii in numele Domnului, practic sunt mintiti de diavol ca Dumnezeu ar vrea asa ceva. Iar ei cred. Eu am vazut cu ochii mei fenomene si fenomene si inainte sa fie botezata si dupa, sunt foarte multe de spus. Dar da, cine nu e botezat si nu respecta legile Domnului, e pe lista pieirii. Diavolul a facut in asa fel incat sa se dezvolte atatea religii pentru placul fiecaruia doar ca sa se abata de la cea adevarata. Daca nu ar conta, nu ar mai face acestea. Diferenta dintre catolici si ortodoxi, este asa. Catolicii spun ca indiferent de pacate, fiecare merge in iad sufera pentru pacate si apoi merge in iad. Asta e un siretlic al diavolului. Pentru ca odata ajuns acolo nu mai scapi. La ortodoxi e altfel, ai grija ce faci acum pe pamant pana nu e prea tarziu. Logic nu? Daca era cum spun catolicii satana s-ar plictisi singur acolo.

De ce ești răutăcioasă? :)

ti-am spus ca e omu lu dracu? nu vrei sa crezi... asa sunt adeptii lui, cauta scandal in orice tine legat de Dumnezeu, devin rautaciosi. Daca ai auzit cumva si vrajitoarele care sunt in preajma ta, daca incerci sa vorbesti despre Isus vei vedea ca vor veni sa iti distraga atentia, sa nu mai vorbesti. Vor incerca sa fie mai galagioase numai ca sa te intrerupa. Asa sunt ei, pusi pe rele...si iti garantez ca in momentul asta simte o ura de nedescris, fara nici un motiv, inauntru acestor persoane zace ura, foarte multa ura.

Ce/cine esti tu?!

pai a zis ca nu stie ce sunt, femeie sau barbat...e prea greu sa isi dea seama...

Editat de Kostyrapper

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

ti-am spus ca e omu lu dracu?

 

sherlock?

 

am impresia ca te-ai tâmpit si tu si dracu' tau imaginar

 

am inteles ca esti adeptul habotniciei (acum ti-e clar de ce-ti tot dadeam cu Tanacu, nu-i asa? qed)

dar când treci la afirmatii din astea înseamna ca trebuie sa te opreasca cineva, prea esti nesimtit.

 

ma ofer eu voluntar, in caz ca nu-ti da nimeni cu ceva-n taste pe-aici.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din moment ce un necredincios sustine ca Dumnezeu nu exista, are sanse foarte mari sa nu fie botezat. Dar daca cumva m-am inselat si este botezat, il rog sa afirme treaba asta daca mai apare pe aici si imi cer scuze pentru eroare. Dar chiar si asa, eroarea mea nu este atat de urata pe cat de urate au fost descrierile lor la adresa mea fara sa ii jignesc cu nimic.  

Și eroarea ta a fost urâtă, precum nici descrierile lor n-au fost cele mai fericite. Acum, na, iartă și tu, că doar tu, spre deosebire de ei, ești pe calea cea dreaptă și-i întâmpini pe ceilalți cu iubire indiferent de micile lor rătăciri, nu?

 

   Degeaba imi spui tu ca silamul e o religie si mai stiu eu ce... aia sunt cu diavolul fara ca ei sa stie. Nu cred in Isus, nu fac cruce si asa mai departe. Se omoara unii pe altii in numele Domnului,  

 

Îți spuneam doar că există foarte mulți oameni pe Pământ care cred în alte religii, care-și duc și ei viața cum pot, cu bine și cu rău, la fel ca tine, ca mine și ca alții. Și sunt câteva miliarde bune! Ți se pare corect ca cei care n-au auzit de Iisus, pentru că n-aveau cum, să fie condamnați din start? 

 

Ok, gândește-te la lucrurile ăstea...

 

Bun, mi-a făcut plăcere să discut cu tine. Ai grijă de tine și de cei dragi și mai iartă-i și tu pe alții! Nu așa zice la Carte? :)

 

ti-am spus ca e omu lu dracu?  

 

prea multă înverșunare pui colea! mai gândește-te!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Degeaba imi spui tu ca silamul e o religie si mai stiu eu ce... aia sunt cu diavolul fara ca ei sa stie.

 

culmea religiei e ca aia, unii,  zic despre tine ca esti ghiaur.

 

întelegi? ghiaur.

 

si nu stiu cum pot tu sa combati cu dracu' daca e adevarat ce zic ei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Și eroarea ta a fost urâtă, precum nici descrierile lor n-au fost cele mai fericite. Acum, na, iartă și tu, că doar tu, spre deosebire de ei, ești pe calea cea dreaptă și-i întâmpini pe ceilalți cu iubire indiferent de micile lor rătăciri, nu?

 

 

Îți spuneam doar că există foarte mulți oameni pe Pământ care cred în alte religii, care-și duc și ei viața cum pot, cu bine și cu rău, la fel ca tine, ca mine și ca alții. Și sunt câteva miliarde bune! Ți se pare corect ca cei care n-au auzit de Iisus, pentru că n-aveau cum, să fie condamnați din start? 

 

Ok, gândește-te la lucrurile ăstea...

 

Bun, mi-a făcut plăcere să discut cu tine. Ai grijă de tine și de cei dragi și mai iartă-i și tu pe alții! Nu așa zice la Carte? :)

 

prea multă înverșunare pui colea! mai gândește-te!

Ți se pare corect ca cei care n-au auzit de Iisus, pentru că n-aveau cum, să fie condamnați din start? Cum adica nu au auzit de Isus? Unul din motivele pentru care nu mananca porc, este ca poate ai auzit si tu de intamplarea cu baiatul posedat, iar Isus le-a cerut diavolilor din copil sa iese afara, iar cum langa ei se afla o turma de porci, diavolii au cerut voie la Isus sa intre in turma de porci. Isus le-a dat voie iar acestia cand au intrat in porci, toti porcii au sarit in prapastie. Am stat de vorba personal cu musulmani din pakistan de exemplu si mi-au spus ca ei stiu de Isus, dar asa li s-a spus ca Isus a fost doar un profet, iar carne de porc nu mananca, pentru ca intra diavolii in porci. Dar ei nu inteleg ca asta s-a intamplat doar pentru ca Isus a zis. Dar asta nu inseamna ca la ordinea zilei se intampla asta. Inca ceva, Dumnezeu ne-a lasat pe pamant atatea minuni, semne, dar noi nu mergem sa le vedem. Suntem prea ocupati sa vorbim urat pe forum cu altii care incearca sa va deschida ochii. Despre ce minuni vorbesc? Despre raul Iordan, care se intoarce la aruncarea crucii in apa, in fiecare an de boboteaza. Minuni unde pur si simplu iese MIR din icoana Maicii Domnului, practic vezi cum plange Icoana, jos se usca MIR-ul , dar de sus curge din nou. Astea de unde sa le stiti daca nu va intereseaza? Ati auzit de Sfanta Lumina de la IERUSALIM? Nici de aia nu ati auzit, pai dragilor astea nu se gasesc in baruri si nici nu vi le arata nimeni pe forum, mai ales daca faceti misto si vorbiti doar 3 la leu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×