Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Clonarea este un subiect interesant despre care nu sa-a mai discutat in ultimul timp. Voi ce parere aveti suntei pro sau contra?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai daca nu sunt clonati oameni e bine.

Nu sunt de acord cu clonarea oamenilor pentru ca acea clona nu va fi normala, dar clonarea animalelor nu cred ca e o mare problema.

Problema e ca pretul este foarte mare pentru. a-ti clona un animal.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu sunt de acord cu clonarea. Nu mi-ar placea sa fiu clonata, sa ma vad pe mine , facand acelasi lucruri si avand aceleasi instincte, etc, m-as speria si m-as uri pe mine insumi. Stiti de altfel ca fiecar e unic, si asa trebuie sa fim mereu, unici in felul nostru. Nici animalele nu consider ca este bine sa le clonam.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu cred ca e vorba de invidie...sunt de acord cu Baby'girl...deci contra clonare!!!tu Roportal de ce parere esti???

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt de acord cu clonarea pentru transplantul de organe (este foarte greu de gasit un donor si chiar si atunci trebuie administrate medicamente imunosupresive).

Clonarea organismului in totalitate mi se pare o prostie si nu pot fi de acord cu ea.

La ce se poate folosi? O sa ne punem sa facem o armata de Einsteini?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt de acord cu clonare in scopuri mediacale... drept exemplu poate fi luat existenta unor oameni care sufera de boli incurabile (sindromul Yos de paralizie este un exemplu) boli ce pot fi tratate prin cresterea unei some (corp gazda clonat) care sa aiba aceleasi caracteristici ca cele ale corpului baza.

Astfel pot fi transferati nervi si organe cu sanse cat mai scazute ca acestea sa fie negate de corpun de baza .

Oare nu este visul oricariu invalid sa scape de povara care i-a fost adusa.

....

Totusi avand in vedere ca orice lucru este folosit si in scop militar, sunt total IN DEZACORD cu aceasta parte a problemie, dar ea este inerenta. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe masura ce harta genetica este identificata, sursele defectelor sunt asociate cu portiuni de ADN. Asta ar insemna ca pentru orice mica/mare imperfectiune genetica ar exista un remediu. Vedere slaba sau discromatopatie, rezistenta imuna scazuta, alopecie, nas mare, sani mici... Da, e vorba si de 'customizare' aici.

Suna de domeniul SF, dar studiile pe animale confirma posibilitatile geneticii. Chiar n-ati vrea sa schimbati nimic la voi? :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Suna de domeniul SF, dar studiile pe animale confirma posibilitatile geneticii. Chiar n-ati vrea sa schimbati nimic la voi? :)

 

In ultimul timp genetica a progresat foarte mult. Este clar ca ea va reprezenta viitorul.

Cu toate astea eu unul nu m-as risca. Ce se intampla daca se greseste? Iti dai seama ca efectele negative pot fi mult mai mari.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×