Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Dezvoltarea viciilor tine doar de educatie, nu de dezvoltarea creierului. Nu-i compatimi prea mult pe "saracii" de cimpanzei... pot fi invatati sa faca asta.

 

Am nenumarate exemple de oameni viciosi si educati. Am cateva filmulete cu exemple

de comportament atat de stupid al oamenilor de care ar rade pana si cimpanzeii.

 

Rautatea se invata de la oameni deci. Cimpanzeii au de la cine sa invete !

 

Comportamentul se dobindeste, se invata, oricit de stupid este. Nu ma refer la facultatile pe care le-au facut, sau la iq... cei 6 ani de acasa tin de o parte a educatiei care nu are nici o legatura cu cultura persoanei in cauza. A fi constient de sine in orice moment si de a reactiona in consecinta este o alta parte a educatiei.

 

GANDIM. Avem posibilitatea, spre deosbire de alte fiinte, datorita unei particularitati a creierului nostru, sa gandim despre noi, despre ce ne inconjoaara, despre orice.. chiar daca vrem , chiar daca nu vrem creierul nostru are capacitetea de a CREA. 

Daca am fi existat doar pentru a simti, atunci ne-am fi nascut numai cu organe de simt, am fi putut discerne doar intre senzatia de placut si neplacut, o stare de bine sau de rau si dupa legea naturii ar fi fost o lupata salbatica pentru existenta, existenta, care am fi tentati sa zicem ca nu ne ofera mai nimic, insa ,paradoxal, ne place sa traim si daca sa-ar putea chiar vesnic.

 

Daca nu am fi creat am fi fost animale si am fi fost calauziti doar de instincte.

 

Simturile nu ne dau numai informatii de natura placut/neplacut sunt ceva mai nuantate, si in genere, sunt create pentru a ne ajuta sa supravietuim.

 

Oricit de avansat ar fi creierul uman fata de CELELALTE animale, tot se ghideaza in functie de instincte. Singura diferenta dintre el si celelalte animale este specializarea creierului. Atit.

 

Si noi facem parte din natura, si suntem piesa cea mai interesanta, nu vi se pare?

 

Chiar deloc. ::): ::): ::): Doar vi se pare asta.

 

 

Putem intui cursul evolutiei sau involutiei omenirii, naturii , universului , si putem sa ne dam cu parerea , dar eu zic ca viata va exsita pentru totdeauna, clonata sau nu.

 

Depinde ce intelegi prin viata. Bacteriile probabil ca vor exista inca mult timp de aici incolo.

 

Cu siguranta ca vor trai.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tehnologia clonarii a fost considerata ca fiind una de varf. Si ca orice tehnologie de varf, este tinuta secreta si folosita de organizatii militare, care, dupa cum putem observa pe la cei mai mari si mai tari, servesc interese politice ce nu pot fi calificate. Deci, pana sa afle tot muritorul ca exista clonare, savantii cu halate albe si minti intunecate, sa-au jucat decenii la rand cu ADN-ul, pe banii contribuabililor, pentru a crea cine stie ce Rambo sau Schwarteneggeri.

Cand povestea a inceput sa se raspandeasca si au mai venit si alti savanti cu idei mai pasnice si benefice, despre clonare, baietii de mai sus, au inceput lupta pentru pastrarea exclusivitatii, apeland la false lozinci si sloganuri despre etica medicala si "joaca de-a Dumnezeu". :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mi-e jena sa o spun, dar intrebarea de mai sus e cam naiva. Daca vrei dovezi, fa-ti un abonament la Jane'sa Defence International, dar te avertizez ca este scump. Totusi, una dintre cele mai graitoare dovezi este faptul ca stiinta si tehnologia, in general, au progresat pe timp de razboi, mai precis, in timpul celor doua razboaie mondiale.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mi-e jena sa o spun, dar intrebarea de mai sus e cam naiva. Daca vrei dovezi, fa-ti un abonament la Jane'sa Defence International, dar te avertizez ca este scump. Totusi, una dintre cele mai graitoare dovezi este faptul ca stiinta si tehnologia, in general, au progresat pe timp de razboi, mai precis, in timpul celor doua razboaie mondiale.

 

::): ::): Naiva? ::): ::):

Ceea ce vreau sa spun este ca oricine poate face afirmatii fara fundament. Nu am obiceiul sa iau toate drept bune, am cerut doar niste dovezi la ceea ce ai spus.

Iar faptul ca razboiul este cea mai buna motivatie pentru descoperirile tehnologice cred a o stie toata lumea. E un lucru elementar.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Intrebarea era naiva din cauza ca treaba cu razboiul si tehnologia este "un lucru elementar". ::):  ::):  ::):

 

::): ::x: ::): Chiar este. Legea supravietuirii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

As putea spune ca legea supravietuirii este valabila in intreaga natura, exceptand omul. Omul a trecut la alte "legi": legea jefuirii, legea inavutirii, legea acapararii si legea subjugarii altora, sau a celorlalti, in intregime. In opinia mea, instinctele de supravietuire ale diferitelor vietuitoare sunt mai morale decat "principiile" umane, enumerate mai sus. Animalul cel mai feroce, ucide pentru a se hrani sau pentru a-si apara viata si o face instinctual. Omul e singurul animal care ucide si distruge fara masura, din dorinta de a se imbuiba, a stapani,etc si o face ca rezultat al "ratiunii" si al inteligentei superioare. Concluzia: omul este cel mai abject animal. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
As putea spune ca legea supravietuirii este valabila in intreaga natura, exceptand omul. Omul a trecut la alte "legi": legea jefuirii, legea inavutirii, legea acapararii si legea subjugarii altora, sau a celorlalti, in intregime. In opinia mea, instinctele de supravietuire ale diferitelor vietuitoare sunt mai morale decat "principiile" umane, enumerate mai sus. Animalul cel mai feroce, ucide pentru a se hrani sau pentru a-si apara viata si o face instinctual. Omul e singurul animal care ucide si distruge fara masura, din dorinta de a se imbuiba, a stapani,etc si o face ca rezultat al "ratiunii" si al inteligentei superioare. Concluzia: omul este cel mai abject animal. :)

 

Omul este cea mai buna dovada a legii supravietuirii. Singura diferenta dintre el si celelalte animale este specializarea, inclusiv a supravietuirii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Omul este cea mai buna dovada a legii supravietuirii. Singura diferenta dintre el si celelalte animale este specializarea, inclusiv a supravietuirii.

 

Machiavelic raspuns. :twisted: Scopul nu scuza mijloacele, nu pentru noi care avem pretentia ca sunem mai buni si mai cu mot decat celelalte animale. Uiti ca nu suntem aici pentru a supravietui si atat. Orice mafiot supravietuieste ca urmare a activitazii "productive" pe care o depune. Dar pe cate cadavre calca ca sa o faca?

Scopul existentei noastre pe planeta asta este sa o protejam, sa avem

grija de fauna si flora ei, pentru ca, daca ai mai arunca cate un ochi si pe Discovery avem multe lucruri de invatat si de luat din natura. Cele mai bune medicamente au la baza substante naturale (a se vedea descoperirea penicilinei [din extracte de mucegai] si cate milioane de vieti a salvat) In schimb, de destepti ce suntem trebuie sa salvam planeta in primul rand de noi insine, de orbi care vad in tehnologia actuala o mare minune, de entuziasti ca tine dragul meu ::):

Viitorul (daca va fi) va apartine materialelor biologice si copierii structurilor naturale.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×