Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Motto: "Inconstienta a fost si va fi intotdeauna mai devastatoare decat prostia si asta pentru ca provine de la oameni cu o anumita pregatire care se cred destepti"

 

*Subiect de categorie grea. 

*Parerea mea: Ne jucam de-a Dumnezeu ....

 

 

Gresita idee... nu ne jucam de-a Dumnezeu . Chiar sintem Dumnezeu . Sau poate sintem Diavol. E totuna . De ce inconstienta e periculoasa ?

Nu , eu cred ca inconstienta ne lasa spiritul liber a gindi orice .

 

Inconstienta ne face mai puternici.

 

De ce te temi ? De moarte ? Oricum vei muri...

Te temi de viata ? Te temi sa gindesti ? ... deci te temi sa existi ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Motto: "Inconstienta a fost si va fi intotdeauna mai devastatoare decat prostia si asta pentru ca provine de la oameni cu o anumita pregatire care se cred destepti"

 

*Subiect de categorie grea. 

*Parerea mea: Ne jucam de-a Dumnezeu ....

 

 

Gresita idee... nu ne jucam de-a Dumnezeu . Chiar sintem Dumnezeu . Sau poate sintem Diavol. E totuna . De ce inconstienta e periculoasa ?

Nu , eu cred ca inconstienta ne lasa spiritul liber a gindi orice .

 

Inconstienta ne face mai puternici.

 

De ce te temi ? De moarte ? Oricum vei muri...

Te temi de viata ? Te temi sa gindesti ? ... deci te temi sa existi ...

 

:? Nu prea e "totuna". Ai pierdut esenta a ceea ce am scris eu acolo, citeste si mai departe.

Este diferenta dintre bine si rau, dintre a face bine si a face rau. Este diferenta dintre un lucru creat si proiectat artificial de un om/grup de oameni (doctori, oameni de stiinta, ingineri, arhitecti ce-or fi ei acolo...) pe parcursul unui numar limitat de ani si un lucru creat de natura in sute de mii de ani, care se imbunatateste in fiecare an (daca nu mult mai des) cu ceva (face un mic upgrade daca vrei). Este diferenta in timp de proiectare si de testare a creatiei.

De deciziile pe care le luam acum depind atat supraviatuirea noastra ca specie, starea noastra de sanatate generala si fericirea noastra spirituala (cu asta cred ca i-am raspuns si lui Dan) Risc sa devin obsesiv, dar asta e :) :Nu stiu daca ai observat dar cu cat ne departam mai mult de natura si ne luam soarta in "mainile" propriei noastre gandiri cu atat starea noastra de sanatate se detrioreaza mai mult. Va trebui sa inventam tot timpul lucruri care sa ne fereasca de mediul artificial in care vom trai (organe, medicamente si vaccinuri noi) desi poate ca in natura teoria evolutionista ne spune ca ne-am fi adaptat mediului. E destul sa vezi ca in mediul urban oamenii nu mai sunt atat de rezistenti fizic la boli, frig si toate cele fata de cei care traiesc intr-un cadru mai natural. Asta era esenta.

Fii ceea ce vrei sa fii Nu te sileste nimeni sa gandesiti si sa faci altfel decat iti doresti. Esti liber sa gandesti si faci orice.

si un copil poate face castele de nisip care se darama la primul val. Asta este o forma a inconstientei ce se cheama joaca si este foarte normala la un copil. Dar aici era vorba de lucruri ceva mai grave:clonare de organe si fiinte omenesti (facute, intre noi fie vorba de niste copii un pic mai mari)

Ai stat macar o clipa sa te intrebi ce face si unde te duce creatia ta? Ajuta ea la ceva/ pe cineva sau nu? Face parte, daca vrei din procesul de productie al unui produs/serviciu: intai il proiectezi, pe urma il testezi si dupa aceea il produci pe scara larga. Cata vreme te joci si nu faci mare rau cu asta e relativ bine. Dupa ce la-ai pus in productie nu mai exista cale de intoarcere. Produsul/serviciul a ajuns pe piata si deja oamenii au intrat in contact cu el. Crede-ma e usor sa faci lucruri care sa nu conteze si sa nu faca o schimare esentiala atat pentru supravietuirea cat mai ales pentru calitatea vietii unui om, ca degeba traiesti daca nu traiesti fericit si nu faci o diferenta cat de mica pe lumea asta (si o planta produce oxigen intr-o cantitate cat de mica, acolo...)

De moarte nu ma tem pentru ca viata noastra nu cred ca se incheie cu moartea. Ma tem de greutatile vietii si de inconstienta oamenilor.

Cat despre teama de a gandi cred ca ti-am dovedit-o prin prezentul raspuns ce cred despre asta. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Domnule demon spawn 24 :)

 

Ai mincat vreodata un mar ? A fost bun ? Te-a deranjat cu ceva ca ai mincat o clona ? Vrei produse naturale , disigur exista mere padurete da te asigur ca nu poti sa le maninci. Va plac trandafirii aceste minunate clone care au ramas identici genetic de cind au fost create ? Ia puneti in pamint o saminta de trandafir nobil sa vedeti ce instantaneu dispare creatia omului la prima generatiede .

 

Era un banc in care Marylin Monroe ii spune lui Einstein : Domnule as dori sa am un copil cu dumneata care sa mosteneasca frumusetea mea si inteligenta dumitale... La care acesta raspunde : Mai bine nu doamna caci ar putea mosteni frumusetea mea si inteligenta dumitale...

 

Clonarea ar fi putut rezolva problema . Valorile genetice ale lumii ar putea fi pastrate . Daca am avea 100 Einsteini poate am avea deja nave spatiale dotate cu antigravitatie sau am extrage energie din nimic.

Daca am avea 100 de Marylin Monroe desi nu mai e la moda ar fi macar mai multi barbati fericiti.

 

Da clonarea ar putea imbunatati genetic specia. Fara clonare sintem mere padurete si buruieni.

 

Dreptu-i ca frumoasa-i natura asa cum este , eu fiind un salbatic al padurilor din jurul Iasului. Dar din pacate natura dispare padurile copilariei se taie vazind cu ochii ,in citiva ani nu vor mai exista deloc si nici o forta din lume nu mi le va mai aduce inapoi. Trecutul se prabuseste. Traim in mijlocul unei explozii. Privind la scara timpului evolutia actuala e un big bang al universului nostru. Ceva nou va apare in lume . Acum.

Mi-as dori sa mai fiu copil si sa ma joc prin paduri de-a exploratorul. Dar nu se mai poate. Portile trecutului se inchid si viitorul navaleste brutal peste noi fie ca vrem sau nu. Eu aleg sa alerg inainte cu toata puterea deoarece e singura poarta deschisa. Nu ma gindesc la consecinte . Nu mai e timp de gindit caci lumea se schimba acum. Nu mai avem sute de ani la dispozitie sa evoluam. Vom evolua instantaneu . Gresim sau nu aste e . Fericirea ... nu stiu daca va mai fi.

Eu cred in moarte deoarece nu am vorbit cu nimeni si nu am vazut pe nimeni din alta lume. Cred ca daca mor voi dispare cu totul. Mie mi-e frica de moarte. Am vrut sa ma sinucid de o gramada de ori si nu pot. Nu exista groaza mai mare decit apropierea de moarte nu exista nimic mai rau pe lumea asta decit moartea. Si va veni cindva . In mod sigur si irevocabil voi dispare. Nu voi mai privi niciodata o floare , nu voi mai ride niciodata , nu voi mai gindi nimic niciodata. Iti dai seama cita durere e sa vezi o raza de soare care iti bucura sufletul si sa traiesti cu adevarul cumplit ca in curind nu o vei mai vedea niciodata... Am trait moartea , am vazut-o in fata si stiu de ce ma tem.

Am scris ceva pe forum conexiune neuronala. Inteleg ca esti dusmanul schimbarii. Te astept acolo sa ne luptam in idei si poate sa construim ceva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

GANDIM. Avem posibilitatea, spre deosbire de alte fiinte, datorita unei particularitati a creierului nostru, sa gandim despre noi, despre ce ne inconjoaara, despre orice.. chiar daca vrem , chiar daca nu vrem creierul nostru are capacitetea de a CREA.

Daca am fi existat doar pentru a simti, atunci ne-am fi nascut numai cu organe de simt, am fi putut discerne doar intre senzatia de placut si neplacut, o stare de bine sau de rau si dupa legea naturii ar fi fost o lupata salbatica pentru existenta, existenta, care am fi tentati sa zicem ca nu ne ofera mai nimic, insa ,paradoxal, ne place sa traim si daca sa-ar putea chiar vesnic.

Si noi facem parte din natura, si suntem piesa cea mai interesanta, nu vi se pare? Daca asta este cursul nostru , daca asta este existenta noastra, daca traim pentru a ne autodistruge , eu zic ca asta e. sunt sigur ca se va sari cu replici de genul: trebuie sa facem ceva , trebuie sa luptam sa invingem conditia noastra exsitentiala .

Putem intui cursul evolutiei sau involutiei omenirii, naturii , universului , si putem sa ne dam cu parerea , dar eu zic ca viata va exsita pentru totdeauna, clonata sau nu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Domnule demon spawn 24  

 

Ai mincat vreodata un mar ? A fost bun ? Te-a deranjat cu ceva ca ai mincat o clona ? Vrei produse naturale , disigur exista mere padurete da te asigur ca nu poti sa le maninci. Va plac trandafirii aceste minunate clone care au ramas identici genetic de cind au fost create ? Ia puneti in pamint o saminta de trandafir nobil sa vedeti ce instantaneu dispare creatia omului la prima generatiede .

1. Demon nu sunt :dee (nici clona!), am doar ceva in comun cu personajul din film de aceea mi-am ales nicca-ul asta.

 

2. Nu suntem plante suntem oameni. Am facut eu o mica analogie acolo ca sa exemplific ca si o planta produce ceva util. Dar noi vorbim de oameni aici, fiinte cu o structura sociala mult mai dezvoltata decat a merelor (padurete sau de alta provenienta).

:? De ce clona? De ce nu "mar clonat"? Vezi deja ai ridicat o mare problema: Rasismul. Clonele vor fi ele privite la fel ca si un om de rand? Ai da mana cu o "clona", te-ai imprieteni cu o clona? Bun, introduci o noua rasa de oameni imbunatatiti, niste "mutanti" daca vrei, care vor fi modificati genetic, vor fi mult mai dotati, mai buni din toate punctele de vedere decat noi, ceilalti oameni. Ce te faci cu ura, invidia si toate cele, ca nu-mi spui tu mie acum ca oamenii clonati vor fi primiti cu bratele deschise de catre toti ceilalti, ca vor accepta de buna voie in sociatate oameni speciali cu care nu se vor putea compara vreodata.

tin sa-ti amintesc ca au fost de-a lungul istoriei nenumarate conflicte rasiale (printre care si un razboi de secesiune). Am evoluat noi atat de mult incat sa nu mai existe ura si rasism pe lumea asta? Nu cred. Exemplele le vezi la stiri.

Or vrea parintii copii nemaipomeniti, ca de, asa vor toti parintii, dar ce te faci cu ceilalti parinti care vor dori copii si mai dotati ca ai tai si ceilalti oameni ("buruienile") ?

 

Clonarea ar fi putut rezolva problema . Valorile genetice ale lumii ar putea fi pastrate . Daca am avea 100 Einsteini poate am avea deja nave spatiale dotate cu antigravitatie sau am extrage energie din nimic.  

Daca am avea 100 de Marylin Monroe desi nu mai e la moda ar fi macar mai multi barbati fericiti.

 

1. Ai dreptate clonarea rezolva multe probleme, numai ca mai ridica o multime de alte probleme in loc carora nu suntem pregatiti sa le facem fata.

 

2. In legatura cu pastrarea valorilor genetice trebuie sa-ti reamintesc bazele psihologiei umane in care se spune ca un om este infulentat de multi factori in dezvoltarea sa: mediul in care creste, educatia primita, deciziile pe care le ia la un moment sau altul in viata etc. Exista un film in care niste neonazisti il clonasera pe Hitler in speranta ca vor invia nazismul. Crescut in mediu diferit, cu alte decizii luate in viata, cu alti prieteni in jur, el devenise cu totul alt om. Ce te faci daca clona lui Einstein se apuca de pictura? Il obligi tu ca musai sa studieze fizica?

 

3. Din nimic nu ai cum sa extragi energie. Exista o forma de energie care ia nastere la fuziunea dintre materie si antimaterie descoperita pe la inceputul anilor 80 si pana acum se pare ca este cea mai productiva, dar cine stie ce implicatii poate avea folosirea ei.

 

4. Personal, ma gandeam la cineva gen Demi Moore, Marlyn Monroe nu prea ma incanta. Da' cum toate in ziua de azi seamana cu niste papusele Barbie parerea mea e ca e mai rentabila o gonflabila. Macar nu te bate la cap (ai ghicit probabil ca si eu, poate ca si tine, ma numar printre barbatii aceia nefericiti). Dar cred ca e suficient sa ne bucuram de mai multa intelegere din partea semenelor noastre de sex feminin pentru a fi fericiti.

 

Da clonarea ar putea imbunatati genetic specia. Fara clonare sintem mere padurete si buruieni.
1. Imi pare rau ca ai asemenea pareri despre tine. Eu sunt om si nu am nevoie sa fiu imbunatatit genetic, desi am o multime de defecte, fizice si nu numai. Ma simt bine asa cum sunt. M-am resemnat demult la gandul ca nu sunt perfect. Copii pe care o sa-i am (daca o sa-i am) vor primi o mostenire mai pretioasa decat cea genetica, un strop din sufletul meu si din cunostintele mele de viata. Un copil neglijat, chiar si unul perfect fizic, nu poate ajunge la performante fizice sau intelectuale pentru simplul motiv ca si sufletul (ca si creierul) are nevoie de hrana.

 

Dreptu-i ca frumoasa-i natura asa cum este , eu fiind un salbatic al padurilor din jurul Iasului. Dar din pacate natura dispare padurile copilariei se taie vazind cu ochii ,in citiva ani nu vor mai exista deloc si nici o forta din lume nu mi le va mai aduce inapoi. Trecutul se prabuseste. Traim in mijlocul unei explozii. Privind la scara timpului evolutia actuala e un big bang al universului nostru. Ceva nou va apare in lume . Acum.

Mi-as dori sa mai fiu copil si sa ma joc prin paduri de-a exploratorul. Dar nu se mai poate. Portile trecutului se inchid si viitorul navaleste brutal peste noi fie ca vrem sau nu. Eu aleg sa alerg inainte cu toata puterea deoarece e singura poarta deschisa. Nu ma gindesc la consecinte . Nu mai e timp de gindit caci lumea se schimba acum. Nu mai avem sute de ani la dispozitie sa evoluam. Vom evolua instantaneu . Gresim sau nu aste e . Fericirea ... nu stiu daca va mai fi.  

 

Nici o forta din lume? Dar una care guverneaza intreg Universul?

 

1. Ai dreptate si iti impartasesc durerea, mai ales ca si eu am crescut o bucata buna de timp la tara si ca acolo ma simt intotdeauna alt om. Si eu simt ca ne aflam la un punct de rascruce in evolutia omenirii, de calea pe care apucam de aici incolo depinde supravituirea noastra ca specie. Sper din tot sufletul sa ne dam seama ca nu exista supraviatuire in afara cadrului natural si protectiei naturii. Efectele tehnologiei sunt un cerc vicios si ele sunt vizibile la momentul actual: virusii evolueaza, avem nevoie de mai multe medicamente sa-i combatem, apa cu clor ne distruge circulatia, lumina artificiala si radiatiile monitoarelor ne distrug vederea, surzim de timpuriu etc. Toate facute la repezeala din goana dupa castig imediat si nu din grija pentru sanatatea noastra. Eu nu cred ca voi apuca (spre deosebire de a mea bunica) venerabila varsta de 70 de ani.

E adevarat ca efectele se vad insa in timp si pentru un om e mai greu sa perceapa ceva din afara simtirilor sale "imediate".

 

Esenta este ca nu evoluam mental atat de repede pentru a tine pasul cu tehnologia. Inca mai exista ura rasiala, ura xenofoba, ura in general, inca mai exista incultura (oho, si inca cata!),saracie,foamete. Am rezolvat noi oare aceste probleme ca sa ne apucam de altele? Ce-ar fi sa facem ceva pentru cei care mor de frig si foame inainte de a ne apuca de clonare.

 

Cunoasterea Universului pleaca de la cunoasterea de sine. Degeaba vom pleca noi sa descoperim planete noi si sterpe, sa ne intoarcem cu nitel praf de acolo si sa-la studiem la microscop. Sa colonizam alte planete? Ce-are asta, e prea frumoasa pentru noi si trebuie musai sa admiram cerul de pe Marte?

 

Eu cred in moarte deoarece nu am vorbit cu nimeni si nu am vazut pe nimeni din alta lume. Cred ca daca mor voi dispare cu totul. Mie mi-e frica de moarte. Am vrut sa ma sinucid de o gramada de ori si nu pot. Nu exista groaza mai mare decit apropierea de moarte nu exista nimic mai rau pe lumea asta decit moartea. Si va veni cindva . In mod sigur si irevocabil voi dispare. Nu voi mai privi niciodata o floare , nu voi mai ride niciodata , nu voi mai gindi nimic niciodata. Iti dai seama cita durere e sa vezi o raza de soare care iti bucura sufletul si sa traiesti cu adevarul cumplit ca in curind nu o vei mai vedea niciodata... Am trait moartea , am vazut-o in fata si stiu de ce ma tem.
Intrebare: Trebuie sa vezi neaparat pe cineva "din alta lume" ca sa crezi ca nu se termina totul cu moartea?

 

Parerea mea: ai prea multe regrete in viata, si ai prea multe treburi ramase neterminate. De aceea "te-ai intors". Cand vei fi impacat cu tine si cu ceea ce ai realizat pe lumea asta, nu-ti va mai fi frica de moarte. Pana una, alta, fa-mi hatarul si pune-ti urmatoarele intrebari: Ce mi-am dorit dintotdeauna sa fac, si nu am facut? Cate lucruri au ramas nerealizate in viata mea?

 

 

Am scris ceva pe forum conexiune neuronala. Inteleg ca esti dusmanul schimbarii. Te astept acolo sa ne luptam in idei si poate sa construim ceva.

 

En garde, mon ami! Iti promit un duel in idei pe cinste ! tie si tuturor celora care ridica in slavi tehnologia !

si mai lasa gandurile alea prapastioase: lumea nu a murit inca, soarele va mai straluci si in alte zile, fericirea apare intotdeauna cand te astepti mai putin!

 

PS: Nu te mai lua de marele padurete ca te musc de nas! Mie chiar imi plac acriturile! (trandafirii nu imi plac din motive politice, desi n-am nimica cu bietele plante...)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

in cazul in care sa-ar clona fructe sau animale nu inteleg de ce as fi impotriva,dar in cazul in care sa-ar clona oameni la vreme nici nu vreau sa ma gandesc cum m-as privi sa-au m-as atinge pe mine insumi...........sa-mi pot privi defectele sau sa vad mai cu efect cum arat din spate

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da clonarea ar putea imbunatati genetic specia. Fara clonare sintem mere padurete si buruieni
si cu ajutorul clonarii ce vom fi ??? doar mere padurete??

clonarea nu aduce nimic in plus din punct de vedere genetic!!! Gandeste-te... poate chiar sa se piarda(sigur se pierde)... ca pe vremri cand punea careva mana pe o caseta calumea veneam eu si ocopiam, de la mine o copia un prieten si asa mai departe... Copia mea se auzea mai prost decat originalul ... si tot asa calitatea scadea de la copie la copie. La fel este si cu codul genetic uman.

Si se mai pierde un lucru!!!! DIVERSITATEA!!! Lumea nosastra este extraordinara . Faptul ca am evoluat din noroi nu inseamna oare nimic??? si de ce oare??? Tocmai pentru ca lumea sa adaptat. Pentru ca pestele a invatat sa respire pe uscat, pentru a cine stie ce mamifer a descoperit ca-i place apa si a invatat cum sa reziste o viata intreaga in apa, pentru ca pasarile nu sunt decat niste reptile carora le-au crescut pene .... si pentru ca OMUL a invatat sa foloseasca tot ce il inconjoara.

Uite-te in jur... omul este creatura cea mai diversa de pe pamant. Sa fie doar o coincidenta faptul ca tot omul se adapteaza cel mai repede la conditiile in car e se afla??

Sau uite-te la gandacii de bucatarie ... de cand incearca lumea sa scape de ei... si nu reuseste... de ce oare ???

Momentan ... si eu cred ca si in viitorul foarte indepartat supravietuirea rasei umane depinde de diversitatea acesteia!!!

 

Traim in mijlocul unei explozii. Privind la scara timpului evolutia actuala e un big bang al universului nostru. Ceva nou va apare in lume . Acum.  

 

pai cum sa apara ceva nou cand tu vorbesti despre creearea unor replici?? Cum sa fie ceva nou intr-o lume in care nu exista individualitate, in care otata lumea se comporta/gandeste in acelasi mod??

 

Clonarea ar fi putut rezolva problema . Valorile genetice ale lumii ar putea fi pastrate . Daca am avea 100 Einsteini poate am avea deja nave spatiale dotate cu antigravitatie sau am extrage energie din nimic.  

Daca am avea 100 de Marylin Monroe desi nu mai e la moda ar fi macar mai multi barbati fericiti.

Daca am avea 100 de Einsteini sa avem grija sa nu se bata intre ei (fiecare dorind sa fie mai bun decat celalalt sau sa zicem doar sa fie e EL Einstein ... singurul Einstein iar personalitatea sa sa fie cea recunoscuta. Gandeste-te cum te-ai simti tu daca ai afla ca esti copia cuiva ... gandeste-te doar cum te simti cand cineva-ti spune ca semeni cu o oarecare persoana ... sau ca te comporti ca Xulescu!!! si in plus ... nu toti cei 100 de Einsteini ar fi intradevar un varf in fizica . Poate chiar nici unul dintre acestia nu va ajunge la performantele originalului. Oricum in momentul de fata in lume avem multi oameni inteligenti, chiar mai inteligenti decat Einstein, motiv pentru care lumea noastra continua sa evolueze. Si nu datorita acestora nu avem noi
nave spatiale dotate cu antigravitatie
ci datorita factorilor economici ai lumii noastre capitaliste.

Iar daca am avea 100 de Marylin Monroe atunci nimeni nu ar mai fi interesat de personalitatea ei. A ramas un idol, DOAR UNA ca ea, si nu va mai fi niciodata alta. Tocmai din acest motiv este preaslavita.

oricum sunt de acord raspunsul lui spawn24

In legatura cu pastrarea valorilor genetice trebuie sa-ti reamintesc bazele psihologiei umane in care se spune ca un om este infulentat de multi factori in dezvoltarea sa: mediul in care creste, educatia primita, deciziile pe care le ia la un moment sau altul in viata etc.
Eu unul nu sunt impotriva avansului tecanologic!! Fereasca... eu unul iubesc tecanologia cred ca am avansa mult mai rapid cu ajutorul bioingineriei, insa prin imbunatatirea genomului uman( mai pui o mana, un stomac, vreo doua guri :pee), nu prin replicarea acestuia!!!

 

si in plus cred ca toate aceste experimente ar trebui facute cu cap... ganditi-va la Doctorul Francaenstein.

 

 

oliver a scris:  

Spawn24 a scris:  

Motto: "Inconstienta a fost si va fi intotdeauna mai devastatoare decat prostia si asta pentru ca provine de la oameni cu o anumita pregatire care se cred destepti"  

 

*Subiect de categorie grea.  

*Parerea mea: Ne jucam de-a Dumnezeu ....  

 

 

 

Gresita idee... nu ne jucam de-a Dumnezeu . Chiar sintem Dumnezeu . Sau poate sintem Diavol. E totuna . De ce inconstienta e periculoasa ?  

Nu , eu cred ca inconstienta ne lasa spiritul liber a gindi orice .  

 

Inconstienta ne face mai puternici.  

 

De ce te temi ? De moarte ? Oricum vei muri...  

Te temi de viata ? Te temi sa gindesti ? ... deci te temi sa existi ...  

 

nu sunt de e acord cu tine deloc oliver ... inconstienta ESTE prostie ... gandeste inainte sa actionezi sau cine stie ... poate intr-o zi vei face bungee jumping ... iar cand vei ajunge jos i-ti vei da seama ca ai uitat coarda acasa!!!!!!!!

Inconstienta inseamna tocmai ca nu gandesti destul !!!

Iar faptul ca stii ca va urma ceva ce nu vrei sa se intample nu inseamna ca trebuie sa te resemnezi si sa spui : nu-mi mai este frica !!! Doar prostului nu ii este frica de nimic !!! Unui om puternic ii va fi frica dar nu va actiona dupa cum ii dictaza impulsurile, nu se va ascunde dupa prima piatra(acaa accepatare oarba, ignoranta) (pe.sa. Omului nu ii este frica de moarte! Ii este frica de necunoscut, de ceea ce ar putea fi dincolo, chiar de acel nimic ce ar putea insemna moartea)

 

spawn24:

Imi pare rau ca ai asemenea pareri despre tine. Eu sunt om si nu am nevoie sa fiu imbunatatit genetic, desi am o multime de defecte, fizice si nu numai. Ma simt bine asa cum sunt. M-am resemnat demult la gandul ca nu sunt perfect. Copii pe care o sa-i am (daca o sa-i am) vor primi o mostenire mai pretioasa decat cea genetica, un strop din sufletul meu si din cunostintele mele de viata. Un copil neglijat, chiar si unul perfect fizic, nu poate ajunge la performante fizice sau intelectuale pentru simplul motiv ca si sufletul (ca si creierul) are nevoie de hrana

cum de ai reusit oare sa te multumesti cu ceea ce esti? chiar tu spui ca ai defecte... daca acele defecte nu ar mai exista nu ai fi oare mai fericit ??? chiar asa nici macar putin acolo??? Nu merita oare putin efort dorinta noastra de a deveni mai buni??? Intradevar... mmentan sunt si eu multumit cu conditia mea umana ... mi-a luat mult timp dar asta e sunt om ... si iata ca om ne dorim intotdeauna mai mult ... sa fim mai agili, sa gandim mai repede(mai bine sa nu gresim in calcule decat repede :)) Ca oameni intradevar nu suntem perfecti insa ne dorim perfectiunea ( pe care nu cred ca o vom atinge vreodata ... intotdeauna fiind loc de mai bine)

Iar in ceea ce spui despre suflet nu pot decat sa-ti dau 100% dreptate ... pe langa faptul ca suntem fiinte rationale mai si zimtim chestii !!! Avem un "suflet" iar acesta ne face mai umani decat orice masinarie ce am putea inventa.

 

Ca oameni avem un caracter dual ... trebuie sa multumim asadar ambele laturi ale caracterului nostru : partea rationala cat si cea irationala. Fara partea irationala am deveni roboti, fara partea rationala nu am fi cu nimic mai buni decat... nu stiu pentru ca nu exista creatura care sa nu aiba si o parte de gandire logica, oricum ... ar fi haos total

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

inconstienta ESTE prostie ... gandeste inainte sa actionezi sau cine stie ... poate intr-o zi vei face bungee jumping ... iar cand vei ajunge jos i-ti vei da seama ca ai uitat coarda acasa!!!!!!!!

 

 

Se poate intimpla ca in cazul bungee-jumping inconstientul sa aiba noroc si sa cada in apa iar inteleptului sa i se rupa coardasi sa-si rupa gitul.

Eu nu ma refer la inconstienta totala , ci la ascultarea instinctului care uneori poate fi superior ratiunii.

Am fost cu prieteni in excursie si ne-a prins noaptea. Eu ca inconstientul am decis sa merg in linie dreapta catre gara direct prin padure desi era noapte. Inteleptii mei prieteni au ales sa mearga pe drumul larg si pietruit nu de-a dreptul prin lastarisuri si vagauni cufundate in bezna.

Eu am ajuns acasa imediat , in timp ce ei au ratacit toata noaptea pe diverse drumuri care i-au dus aiurea.

 

Stiinta actuala e o retea de drumuri pe care te poti rataci si ajunge nicaieri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Traim in mijlocul unei explozii. Privind la scara timpului evolutia actuala e un big bang al universului nostru. Ceva nou va apare in lume . Acum. 

 

pai cum sa apara ceva nou cand tu vorbesti despre creearea unor replici?? Cum sa fie ceva nou intr-o lume in care nu exista individualitate, in care otata lumea se comporta/gandeste in acelasi mod??

 

Nu ma refer la clonare. Clonarea exista de mii de ani. Eu ma refer la ceva cu totul si cu totul nou. Nu ma refer la aparitia unei noi specii. De mii de ani viata a creat viata. Acum va crea altceva total diferit de fiintele vii. Aproape orice fiinta vie moare.

 

Viata va da nastere acum la ceva total diferit de viata. Omul va trai o metamorfoza si va deveni altceva decit om. Viata omului nu se va mai termina cu moartea ci cu o metamorfoza . Omul va deveni program de calculator. Ca in Matrix.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dezvoltarea viciilor tine doar de educatie, nu de dezvoltarea creierului. Nu-i compatimi prea mult pe "saracii" de cimpanzei... pot fi invatati sa faca asta.
Am nenumarate exemple de oameni viciosi si educati. Am cateva filmulete cu exemple

de comportament atat de stupid al oamenilor de care ar rade pana si cimpanzeii.

 

Rautatea se invata de la oameni deci. Cimpanzeii au de la cine sa invete !

 

GANDIM. Avem posibilitatea, spre deosbire de alte fiinte, datorita unei particularitati a creierului nostru, sa gandim despre noi, despre ce ne inconjoaara, despre orice.. chiar daca vrem , chiar daca nu vrem creierul nostru are capacitetea de a CREA.  

Daca am fi existat doar pentru a simti, atunci ne-am fi nascut numai cu organe de simt, am fi putut discerne doar intre senzatia de placut si neplacut, o stare de bine sau de rau si dupa legea naturii ar fi fost o lupata salbatica pentru existenta, existenta, care am fi tentati sa zicem ca nu ne ofera mai nimic, insa ,paradoxal, ne place sa traim si daca sa-ar putea chiar vesnic.

 

Daca nu am fi creat am fi fost animale si am fi fost calauziti doar de instincte.

 

Simturile nu ne dau numai informatii de natura placut/neplacut sunt ceva mai nuantate, si in genere, sunt create pentru a ne ajuta sa supravietuim.

 

Si noi facem parte din natura, si suntem piesa cea mai interesanta, nu vi se pare? Daca asta este cursul nostru , daca asta este existenta noastra, daca traim pentru a ne autodistruge , eu zic ca asta e. sunt sigur ca se va sari cu replici de genul: trebuie sa facem ceva , trebuie sa luptam sa invingem conditia noastra exsitentiala .
De distrus sigur ne vom autodistruge, e doar o chestiune de timp dupa umila mea parere.

Ca sa rezolvi o ecuatie/un sistem de ecuatii trebuie sa-i afli variabilele. Ori noi tot adaugam variabile la propria ecuatie existentiala si ne complicam lumea pana vom ajunge la saturatie.

 

Putem intui cursul evolutiei sau involutiei omenirii, naturii , universului , si putem sa ne dam cu parerea , dar eu zic ca viata va exsita pentru totdeauna, clonata sau nu.

 

Depinde ce intelegi prin viata. Bacteriile probabil ca vor exista inca mult timp de aici incolo.

 

cum de ai reusit oare sa te multumesti cu ceea ce esti? chiar tu spui ca ai defecte... daca acele defecte nu ar mai exista nu ai fi oare mai fericit ??? chiar asa nici macar putin acolo??? Nu merita oare putin efort dorinta noastra de a deveni mai buni??? Intradevar... mmentan sunt si eu multumit cu conditia mea umana ... mi-a luat mult timp dar asta e sunt om ... si iata ca om ne dorim intotdeauna mai mult ... sa fim mai agili, sa gandim mai repede(mai bine sa nu gresim in calcule decat repede ) Ca oameni intradevar nu suntem perfecti insa ne dorim perfectiunea ( pe care nu cred ca o vom atinge vreodata ... intotdeauna fiind loc de mai bine)
Defectele fac parte din fiecare din noi. Daca nu as avea defecte nu as fi mai fericit, as fi altcineva. Defectele ne fac mai umani, mai aproape de semenii nostri si ne mai taie din mandrie si orgoliu. Sper ca nu crezi ca fericirea vine din felul in care arati (ar inseamna ca toate fotomodelele de pe lumea asta sunt fericite). Nu, ea vine atunci cand te simti tu bine cu tine.

Perfect nu voi fi niciodata pentru ca nu se poate dar voi incerca intotdeuna sa ma imbunatatesc si sa ma autodepasesc.

Daca sunt multumit cu mine in schimb sunt constient ca mai am inca multe de facut dar daca as muri in acest moment nu cred ca as avea multe lucruri de regretat in viata.

 

PS: Vezi ca exista si mesaje private ca sa nu riscam sa deviem de la subiect sau sa-i plictisim pe ceilalti.

 

Ca oameni avem un caracter dual ... trebuie sa multumim asadar ambele laturi ale caracterului nostru : partea rationala cat si cea irationala. Fara partea irationala am deveni roboti, fara partea rationala nu am fi cu nimic mai buni decat... nu stiu pentru ca nu exista creatura care sa nu aiba si o parte de gandire logica, oricum ... ar fi haos total

 

Fara partea irationala (sufletul) am muri (cum se si intampla in multe cazuri de moarte clinica cand creierul inca mai functioneaza dar omul este mort). Fara partea rationala am fi plante care pana si ele au logica pentru ca logica exista in orice lucru viu.

 

Viata i-a fost daruita omului pentru a gindi.  

Daca omul e prost si nu gindeste , atunci i se ia darul inapoi..

 

Viata i-a fost daruita omului pentru a fi om.

Depinde si ce si cat gandesti, depinde daca imbini gandirea cu simtirea. Eu de cate ori am dat teste grila si nu stiam raspunsurile si am incercat sa le trec din burta am avut mai mare succes cand le-am pus la nimereala decat atunci cand am incercat sa le gandesc.

De aceea cred ca daca nu sti ce e bine si ce e rau mai bine actionezi din instinct decat dupa gandire. Dar trebuie imbinate ca sa ai succes in viata.

 

Nu stiu daca voi ati ajuns la vreo concluzie dar eu da:

Ne plictisim. Inventam de multe ori de dragul de inventa ceva nou fara sa stam sa dezbatem toate aspectele si daca inventia noastra mai mult ne va complica viata decat sa o simplifice. Ne complica clonarea viata sau nu ? Ce rost are sa introduci o variabila in plus cand vrei sa rezolvi o ecuatie - ca sa nu poti sa o mai rezolvi dupa aceea ?!

Clonarea umana fereasca sfantul sa devina realitate, clonarea organelor ramane de vazut cum si in ce fel ii va ajuta pe oameni.

 

Gata cu filosofia, ca la filosofie se pricepe toata lumea, la munca mai putin. Asa-i romanul: lenes si filosof.

La munca tovarasi !!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×