Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Pai da, dar cu noi ce o sa se faca? Poate vor sa ne pensioneze pe la 80 de ani - inseamna ca trebuie sa ne tina in productie cat mai mult. Altfel ce rost are sa-ti prelungesti viata daca doar ii chinui pe cotizantii la buget :x

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai da, dar cu noi ce o sa se faca? Poate vor sa ne pensioneze pe la 80 de ani - inseamna ca trebuie sa ne tina in productie cat mai mult. Altfel ce rost are sa-ti prelungesti viata daca doar ii chinui pe cotizantii la buget :x

 

Tu presupui ca in urmatorii 20-30 de ani lucrurile vor ramine in continuare asa cum sint acum. Ar putea o greseala.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tu presupui ca in urmatorii 20-30 de ani lucrurile vor ramine in continuare asa cum sint acum. Ar putea o greseala.

 

Tu la ce te gandesti? Vom asista la o super robotizare?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O sa fie ca in Matrix, aproape. Noi vom sta in fata televizorului, ne ingrasam, nu facem nimic, iar masinile sug slanina de pe noi si o folosesc drept combustibil si materie prima pentru materiale de ultimul racnet.

Sau, stiind ca exista pile electrice (baterii) facute cu ajutorul cartofilor sau lamailor, denumirea de 'couch potato' va capata o noua semnificatie.

:dee

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tu presupui ca in urmatorii 20-30 de ani lucrurile vor ramine in continuare asa cum sint acum. Ar putea o greseala.

 

Tu la ce te gandesti? Vom asista la o super robotizare?

 

M-am referit in primul rind la functionalitatea si elementele statului asa cum se regasesc acum, dar...

1) computerele isi vor grabi dezvoltarea pe care au inceput. Se va prefigura aparitia primelor Inteligente Artificiale

2) acum exista citeva piedici legale puse in calea bio-tehnologiilor (clonare, manipulare genetica) dar sint mofturi, vor cadea la fel de repede precum au fost instituite iar bio-tehnologiile o vor lua pe urmele computerelor

3) calatoria interplanetara incepe sa ia avint. In urmatorii 20-30 de ani se prefigureaza colonizarea Lunii si a lui Marte.

4) religia este inca un element incert. Dar sa-ar putea ca razboaiele religioase sa revina la moda.

5) criza economica mondiala care va aparea dupa prabusirea economiei SUA va pune citeva probleme in plus.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cine stie in care film SF se va regasi viitorul nostru!

1. de acord

2. biotehnologiile au perspective

3. nu chiar asa repede (inca nici nu am mers pe Marte)

4. eu zic ca sunt deja

5. chiar crezi ca se va prabusi economia SUA?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cine stie in care film SF se va regasi viitorul nostru!

1. de acord

2. biotehnologiile au perspective

3. nu chiar asa repede (inca nici nu am mers pe Marte)

4. eu zic ca sunt deja

5. chiar crezi ca se va prabusi economia SUA?

 

3. Te referi la omenire sau la noi? Exponenti ai omenirii vor ajunge pe Marte in mai putin de 20 de ani, dar nu stiu in ce masura vor stabili baze permanente acolo.

5. Sint sigur.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este posibil sa ajugem pe Marte in urmatorii 20 de ani dar colonii nu se vor face nici in 50. In plus nu vad avantajele. Deocamdata este destul spatiu pe Terra.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt de acord cu clonarea. Lasati la o parte SF urile si fiti realisti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×