Sari la conținut
Forum Roportal
Bubuleta

Mai pot crede ca ma iubeste sau ca e doar un mare mincinos?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am o relatie cu un barbat care dureaza de un an. Ne iubim foarte mult,( sau cel putin , eu am crezut ca ma iubeste si el la fel de mult). Dupa cateva luni de cand ne-am cunoscut, imi spune brusc, ca nu mai poate trai fara mine, dar mai are un singur lucru de rezolvat : sa divorteze! wow! A motivat faptul ca nu mi-a zis de la inceput, pentru ca nu vroia sa ma piarda. Acum, dupa un an, este tot nedivortat dar tot acest timp am locuit impreuna, 24/24 dar brusc a devenit excesiv de posesiv si gelos. Mi-a rascolit toate amintirile, sa afle tot, stia despre mine lucruri pe care eu nu i le spusesem, reprosandu-mi ca ascund. Acum 2 luni, aflu cu surprindere ca imi ascunsese numele real. Stiam doar numele de familie dar alt prenume. Am ramas din nou socata. Locuiesc cu un om caruia nu ii stiam nici numele, dar eu eram cea acuzata ca nu sunt sincera. In ciuda tuturor discutiilor pe care le-am avut cu el despre asta, imi spune ca nu poate trai fara mine, ca ma iiubeste. De ce face asta? Ce ascunde , ce se intampla?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sfatul meu e sa stai departe de el. La felul in care se comporta eu il banuiesc si ca ar fi schizofrenic. Ar fi bine sa ai o discutie serioasa si cu actuala lui sotie, dar fara ca el sa stie. E posibil posibil sa aflii lucruri foarte interesante despre el pe care tu nu le stiai pana acum.

 

PS. Daca ai putea, ar fi bine daca ai zice varsta ta si a lui.

Editat de Dingo25

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sfatul meu e sa stai departe de el. La felul in care se comporta eu il banuiesc si ca ar fi schizofrenic. Ar fi bine sa ai o discutie serioasa si cu actuala lui sotie, dar fara ca el sa stie. E posibil posibil sa aflii lucruri foarte interesante despre el pe care tu nu le stiai pana acum.

 

PS. Daca ai putea, ar fi bine daca ai zice varsta ta si a lui.

amandoi avem 32 de ani. amandoi cu slujbe bune, nu mi-as fi imaginat ca cineva cu asa o pregatire se poate preta la a ascunde un nume. Nu gasesc explicatia, si in ciuda discutiilor mele cu el in legatura cu asta, imi spune ca ma iubeste, si ca nu poate trai fara mine. Nu m-am gandit niciodata ca ar fi necesar sa scotocesc in acte. E doar un nume. Am inteles ca nu mi-a spus ca e insurat ca sa nu ma piarda ( sa zicem ca o cred pe asta, desi sunt mai mult decat naiva probabil) dar un nume?

 

fata fugi cat poti de tare ... ce texte are in el ... :pardon:

texte, dar stie ca nu-l mai cred si continua sa faca teatru. Sau daca nu cumva e chiar bolnav!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu-l cred nici macar la faa cu nu vreau sa te pierd de aia nu ti-am zis ca sunt insurat ... caci intr-o zi tot aflai si risca mai tare sa fugi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Probabil ca te place, poate te si iubeste dar in acelasi timp mai iubeste si altceva...probabil ca din ceva motiv nu vrea sa divorteze...are copii ? Motivul pentru care ti-a ascuns numele este pentru ca ascunde ceva...ce exact trebuie sa descoperi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Probabil ca te place, poate te si iubeste dar in acelasi timp mai iubeste si altceva...probabil ca din ceva motiv nu vrea sa divorteze...are copii ? Motivul pentru care ti-a ascuns numele este pentru ca ascunde ceva...ce exact trebuie sa descoperi.

Nu, nu are copii. Cel putin asa zice. Nu cred ca are. As vrea sa aflu ceva despre el. Si altceva, in afara de ceea ce stiu si ce imi spune el. De fapt stiu mai nimic, l imi schimb a mers cu mine la parintii mei de cateva ori, imi cunoaste colegi de serviciu...tot. Cum sa procedez? Nu am vrut niciodata sa ma aflu in situatia asta, nu vreau sa despart pe nimeni de nimeni. m-a mintit si m-a atras in relatia asta facandu-ma sa cred ca este singur. Nu sunt genul de femeie care sa stric linistea nimanui. Doresc acum doar sa aflu ce se intampla cu el, de ce ma tine langa el, ce doreste de fapt? Am fost probabil o aventura pana acum . I-am spus-o si lui. Dar nu imi doresc acest fel de relatie, nici nu vreau ca el sa divorteze pt mine. Si totusi insista sa imi spuna ca nu eu sunt motivul pt care o face, si ca gandesc prea departe. Da, gandesc mai departe decat departe, si totusi, am avut atata rabdare sa vad si sa inteleg, pana unde merge cu relatia asta. Da, recunosc, pe pielea mea. Dar acum nu mai pot. Nu stiu cum sa aflu adevarul, pentru mine si atat, si nu din orgoliu. Va multumesc mult pentru raspunsuri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:D

 

In locul tau as fugi cat ma tin picioarele, cum au mai spus si altii. Oricat vrei sa ierti pe cineva, daca nu poti sa ai incredere in persoana respectiva, degeaba. Ma intreb ce fel de om e in stare sa traiasca lejer atata timp cu cineva, stiind secunda de secunda ca minte intruna. Ti-a cunoscut prietenii si mai ales familia, si in tot acest timp pun pariu ca le-a turnat un sac de baliverne tuturor celor care-l intrebau ba de una, ba de alta. Daca a mintit in legatura cu un lucru atat de important, ma intreb ce altceva mai ascunde. Nu e unicat, mai sunt cazuri chiar de poligami, care duc o viata dubla, ascunzand existenta uneia fata de cealalta. Poate nu e cazul. Imi inchipui ca l-ai intrebat si tu in tot timpul asta multe lucruri si trebuie sa-si fi batut capul o gramada sa monteze un paravan convingator, cand ar fi putut sa-ti spuna de la inceput adevarul. Mai ales ca zici ca te interoga si era posesiv, asta e si culmea.

Cel mai plauzibil e ca a parasit-o pe sotie pentru tine, chiar daca sustine ca era despartit deja cand v-ati cunoscut; probabil in prima perioada a relatiei se ducea seara acasa...Nu stiu, zic si eu. Dar poti sa mai ai vreodata incredere?

M-a mai mirat ceva, si anume ca ti-a spus ca gandesti prea departe, dupa un an de stat impreuna (parca asa am inteles, ca locuiti impreuna). Pai nu sunteti in gimnaziu, ci la varsta la care un om normal ia un an de locuit impreuna drept un angajament serios. :tease:

Editat de Zero.Taiat.In.Patru

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bubuleta, ce mai astepti? :D Fugi fata cat poti de repede. Unu la mana: e un mare mincinos: nu ti-a zis ca e insurat, apoi a zis ca divorteaza si inca nu a facut-o, nu ti-a spus adevaratul nume (!!! :tease: doar n-o fi vreun James Bond sub acoperire sa se sparga in atatea figuri misterioase). Asta nu ar fi nimic, sa zicem ca poti trece peste faza ca nu ti-a zis ca e insurat si ca inca nu a divortat desi a zis ca o va face. Dubios rau de tot, si un mare semnal de alarma pentru tine e ca

brusc a devenit excesiv de posesiv si gelos. Mi-a rascolit toate amintirile, sa afle tot, stia despre mine lucruri pe care eu nu i le spusesem, reprosandu-mi ca ascund

Asta e comportament de schizofrenic. De om posesiv, care vrea sa controleze tot si care iti va face viata un cosmar. Ce spui tu mai departe confirma:

Locuiesc cu un om caruia nu ii stiam nici numele, dar eu eram cea acuzata ca nu sunt sincera

...De fapt stiu mai nimic, l imi schimb a mers cu mine la parintii mei de cateva ori, imi cunoaste colegi de serviciu...tot.

Ce ti-am subliniat e comportament clar de om care sufera de vreun tip de psihoza.

Intrebi:

Ce ascunde , ce se intampla?

Ascunde probabil un dosar medical cu boala psihica de care sufera, si probabil ca ce se intampla e ca a scapat de la sanatoriul unde era internat.

Bine, exagerez, desigur, dar dezechilibrul psihic este evident.

nici nu vreau ca el sa divorteze pt mine. Si totusi insista sa imi spuna ca nu eu sunt motivul pt care o face, si ca gandesc prea departe.

Probabil ca nu mai sta cu nevasta-sa ca l-a dat afara din casa, nu ca moare el de dragul tau. Nu cred ca sotia lui (daca dorea un strop de liniste si normalitate) ar fi putut convietui cu asa un specimen.

De ce te tine langa tine, si de unde atata interes? Pai sa vedem: apartamentul unde locuia cu sotia, al cui e? Al ei sau al lui? Are alte posibilitati unde sa stea?

Deci Bubuleta, nici macar nu mai fa efortul sa afli raspunsuri la intrebarile tale, pentru ca orice pretexte ti-ar baga la inaintare, tot bolnav psihic ramane. Evita-l, daca nu vrei sa vezi cu viata ta devine un cosmar pentru ca te-ai implicat prea mult si apoi nu mai poti scapa de el.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×