Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Si ce parere ai despre studiile care au demonstrat o crestere a incidentei anumitor boli cuplata cu o crestere a mortalitatii in zonele unde datorita refuzului parintilor un procent semnificativ din populatie nu a mai fost vaccinata?

 

Sunt studii si studii, la fel ca si exit pollurile :spiteful:

 

Depinde cine le comanda. Cert e ca fiul meu pana la varsta de 3 ani nici nu stie ce e aia raceala ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu in primul rand nu inteleg de ce a fost nevoie sa faci vaccinul. In fine, nu se pune problema epurarii unei parti din populatie. Totul se rezuma la bani, mai ales de cand companiile farmaceutice au mers cam prost in ultimii ani.

Asta e al argument pe dos.

Vaccinul romanesc este produs la Institutul Cantacuzino, un institut de cercetari al statului, iar vaccinul pentru o persoana costa 4 Ron ,cit jumate de pachet de tigari, daca esti fumator, iar fumatul chiar e nociv.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bineinteles ca e o chestie paranormata. Iti baga un ac in tine si nu mai faci gripa. :stars: Atunci sa ne bagam mai multe si nu mai facem accidente. :stars:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sunt studii si studii, la fel ca si exit pollurile :stars:

 

Depinde cine le comanda. Cert e ca fiul meu pana la varsta de 3 ani nici nu stie ce e aia raceala ...

Scuze... m-am exprimat gresit... nu era vorba de vaccinul gripal in studiile alea, erau altele... tetanos, rubeola parca si mai era ceva... nu-mi mai aduc aminte acum...

 

Asta e al argument pe dos.

Vaccinul romanesc este produs la Institutul Cantacuzino, un institut de cercetari al statului, iar vaccinul pentru o persoana costa 4 Ron ,cit jumate de pachet de tigari, daca esti fumator, iar fumatul chiar e nociv.

Eh.. o fi bun si cel romanesc dar din cate am inteles poate fi si ceva mai activ. :stars:

Am un prieten care a facut o mica gripa de la vaccin. :stars:

Era ceva mai slabit atunci... in fine...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Citesc si ma crucesc.

Atatia oameni au fost inselati de isteria asta controlata cu gripa , ba aviara ,ba porcina ,mai lipseste una klingoniana ca de aia nu mai scapam.

 

Problema sta asa: Gripa asta porcina, ca am uitat cate A,H si N-uri sunt,are manifestari extrem de usoare,mult mai usoare decat gripa normala aia comuna si "umana". Dupa vreo sase luni de la proclamarea pandemiei de porcina, erau inregistrate 6000 si ceva de decese in lume din cauza ei si in acelasi interval de timp ,500000 de decese cauzate de gripa aia normala.

Vesticii ,obisnuiti sa se vaccineze in masa in fiecare an ,cum dau de o tulpina noua,intra in trepidatii de prostie si se dau de ceasul mortii, ca vezi doamne vine pandemia aia reaua si nu exista antidot.Antidot la ce ,ca si un guturai este mai periculos decat porcina asta.

Decesele ca si in cazul gripei comune, apar la categoriile de bolnavi cu riscuri[alte afectiuni,imunitate scazuta]

 

Cat priveste vaccinul,fiecare cum crede.Cu ala testat si para testat pregatit an de an pentru gripa comuna, sunt de acord,in doi ani m-am vaccinat si eu,cand era mica fiica-mea o vaccinam in fiecare an.

Vaccinul asta cu scandal insa, scos de pe piata in Anglia, refuzat de unguri care l-au produs pe al lor, bagat pe gat noua si parca cehilor,polonezilor si bulgarilor imi provoaca mari dubii.Cat de naspa ar fi,aia de l-au produs trebuie sa-si scoata paguba si se pare ca au pile la UE.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Citesc si ma crucesc.Atatia oameni au fost inselati de isteria asta controlata cu gripa , ba aviara ,ba porcina ,mai lipseste una klingoniana ca de aia nu mai scapam....Vesticii ,obisnuiti sa se vaccineze in masa in fiecare an ,cum dau de o tulpina noua,intra in trepidatii de prostie si se dau de ceasul mortii, ca vezi doamne vine pandemia aia reaua si nu exista antidot...

Vaccinul asta cu scandal insa, scos de pe piata in Anglia, refuzat de unguri care l-au produs pe al lor, bagat pe gat noua si parca cehilor,polonezilor si bulgarilor imi provoaca mari dubii.Cat de naspa ar fi,aia de l-au produs trebuie sa-si scoata paguba si se pare ca au pile la UE.

 

Perfect de acord cu d-l de mai sus, si mai adaug si alte informatii desprere vaccinurile de gripa in general:

 

"In the year 2000, there were approximately 5 million people in the U.S. with Alzheimer's, and it has become the fourth leading cause of death in individuals over the age of 75. By the year 2010, it is estimated that over 7 million individuals will have the disease, and by 2025, 22 million will develop Alzheimer's.

As the general population continues to consume more contaminated food, water, and medicines, these predictions may very well prove accurate. One expert at the 1997 National Vaccine Information Center (NVIC) International Vaccine Conference stated that anyone who had five consecutive flu vaccine shots increased their risk of developing Alzheimer's disease by a factor of 10 over someone who received only two or fewer shots." Ca sa nu mai vorbim de autism, risc crescut de leziuni pe creier, handicap mental, etc. Si totusi, mai mult de 75% "scapa" OK din vaccinuri - desi nu e neaparat demonstrat infailibil ca vaccinurile chiar ajuta, dar nu neaparat fac rau, decat unui anumit procent din populatie.

 

Vezi urmatoarele linkuri, cu argumente pro si contra:

 

http://altmedangel.com/vaccine.htm

 

http://www.vaccinetruth.org/

 

http://www.buzzle.com/articles/gardasil-va...d-medicine.html

 

http://blogs.discovermagazine.com/badastro...s-for-a-change/

 

http://www.lewrockwell.com/paul/paul66.html

 

http://www.livescience.com/health/080905-bad-autism.html etc. - mai sunt gramada de informatii despre asta.

 

De asemenea stiati ca, spre exemplu Merck, care este producatorul vaccinului anti Hep B, face aproape 1 miliard de dolari anual dintr-un singur produs - acest vaccin - deci, va puneti intrebarea cati guvernanti si doctori pot fi cumparati cu acesti bani? Stiati ca rata de mortalitate in Maroc este de 0.25% in urma administrarii vaccinului, raportat la 2000 de imbolnaviri? Va puneti intrebarea ce s-a intamplat cu gripa aviara, care in 2005 ameninta - conform statisticilor oficiale - sa imbolnaveasca in urmatorii 5 ani cca 67% din populatia lumii, iar acum unde e??? E inlocuita de gripa porcina, care probabil va fi inlocuita de gripa cateilor si pisicilor (pets flu), si atunci ce o sa facem? Ne omoram prietenii nostri dragi, pentru ca acele companii pharmaceutice sa-si vanda produsele? Chiar, uite o intrebare pentru topicul asta: voi (cei care aveti pets acasa) v-ati lasa omorate animalutele daca vi s-ar spune ca raspandesc nush ce virus de gripa mortal, bla, bla, bla??? Ca eu nu, mai degraba l-as omori pe ala care ar veni sa-i impuste - cu exceptia faptului ca vad cu ochii mei ca amaratul meu de catelus e bolnav rau, atunci normal ca as vrea sa protejez alte vieti - asa m-as lasa si pe mine omorat :stars: :stars: ... Si asta vine de la o persoana care a lucrat intr-o companie pharma anterior... Stiati ca vaccinul Tamiflu este produs de Roche Laboratories, care a cumparat patentul in 1996 de la Gilead Science Inc., al carui principal actionar si presedinte este insusi gen. Donald Ramsfeld? Stiati ca vanzarile de Tamiflu au fost de peste 1000 de milioane in 2005?

 

Si totusi, mai mult de 75% "scapa" OK din vaccinuri - desi nu e neaparat demonstrat infailibil ca vaccinurile chiar ajuta, dar nu neaparat fac rau, decat unui anumit procent din populatie. Si atunci, cred ca singura solutie este sa citi surse cu adevarat documentate cu date tehnice / scientifice si sa trageti concluzia singuri.

 

Multa sanatate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am un prieten care a facut o mica gripa de la vaccin. :stars:

Era ceva mai slabit atunci... in fine...

Vezi ca vaccinul nu ofera imunitate contra gripei normale sezoniere. Probabil asta a facut amicul tau, vaccinarea in acelasi timp fiind doar o coincidenta.

 

Chiar, uite o intrebare pentru topicul asta: voi (cei care aveti pets acasa) v-ati lasa omorate animalutele daca vi s-ar spune ca raspandesc nush ce virus de gripa mortal, bla, bla, bla???

 

... Si asta vine de la o persoana care a lucrat intr-o companie pharma anterior... Stiati ca vaccinul Tamiflu este produs de Roche Laboratories, care a cumparat patentul in 1996 de la Gilead Science Inc., al carui principal actionar si presedinte este insusi gen. Donald Ramsfeld? Stiati ca vanzarile de Tamiflu au fost de peste 1000 de milioane in 2005?

 

Si totusi, mai mult de 75% "scapa" OK din vaccinuri - desi nu e neaparat demonstrat infailibil ca vaccinurile chiar ajuta, dar nu neaparat fac rau, decat unui anumit procent din populatie.

Oare nu cumva iti duci catelul sau pisica in fiecare an la vaccinare, pentru ca sint boli si paraziti pe care chiar omul le poate lua de la ei?

 

Stiai ca vaccinul Tamiflu nu este un vaccin, ci un medicament? (ma ales ca zici ca ai lucrat in domeniu :stars: )

 

Ba e chiar demonstrat ca vaccinurile chiar ajuta, si ma refer la vaccinurile pe care le fac toti copiii si care au scazut mult mortalitatea infantila.

Editat de florianb

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vezi ca vaccinul nu ofera imunitate contra gripei normale sezoniere. Probabil asta a facut amicul tau, vaccinarea in acelasi timp fiind doar o coincidenta.

 

 

1) Oare nu cumva iti duci catelul sau pisica in fiecare an la vaccinare, pentru ca sint boli si paraziti pe care chiar omul le poate lua de la ei?

 

2) Stiai ca vaccinul Tamiflu nu este un vaccin, ci un medicament? (ma ales ca zici ca ai lucrat in domeniu :stars: )

 

3) Ba e chiar demonstrat ca vaccinurile chiar ajuta, si ma refer la vaccinurile pe care le fac toti copiii si care au scazut mult mortalitatea infantila.

 

OK, vezi raspunsuri:

 

1, 3) Ca idee generala am postat si linkuri pro, tocmai de aceea. In general, nu sunt contra all vaccins, ci doar contra exagerarilor si ipohondriei. Deci, te rog, nu reactiona doar ca sa te auzi vorbind.

 

2) Ca idee generala, un vaccin nu reprezinta si un medicament in acelasi timp???!!! Nu vorbim de produse relativ cu aceasi utilizare, ca e vorba de tratament preventiv sau pentru boala odata declansata? Pe cuvant ca nu ma apuc sa fac etimologia cuvantului medicament, n-ai decat s-o faci tu, daca vrei sa demonstrezi chestii de genul 0 = mai mult decat nimic. Si te rog mai citeste si aici: http://en.wikipedia.org/wiki/Oseltamivir . Nu e vorba tot de preventie?? Zau ca e contra productiv sa pierdem timpul in discutii sterile. Cine are urechi de "auzit", go ahead. Oricum, din pacate pentru mine, cine are "urechi de auzit" oricum o sa auda si o sa "reactioneze". Iar cand am spus ca am lucrat la o atare companie, nu am spus ca am lucrat in lab, dar ca sa precizez, am avut acces la altfel de informatii, care puse cap la cap, spun ceva despre politica unei asemenea firme.

 

Pt mine e clar ca esti pro vaccinuri in general, nu vad nici o problema in asta - eu am dat un procent de cca 75% care ies cu bine din vaccinare (desi nu e 100% demonstrat ca vaccinul respectiv chiar protejeaza, deci sa nu excludem efectul placebo sau no effect / no cause) si am propus sa citim mai cu atentie informatiile pe subiect care ni se ofera, ca macar fiecare sa aleaga mai coerent. Asa ca degeaba sari la beregata mea, zau!

 

Somn usor.

Editat de Calauza

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asa ca degeaba sari la beregata mea, zau!

M-ai lamurit. Daca-ti spun ca Tamiflu nu e vaccin inseamna ca sar la beregata ta... :stars:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
M-ai lamurit. Daca-ti spun ca Tamiflu nu e vaccin inseamna ca sar la beregata ta... :stars:

 

Vezi ca am anticipat raspunsul asta si am completat postul meu de mai sus.

 

Iti doresc numai bine si sanatate si tie si celor dragi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×