Sari la conținut
Forum Roportal
Tagrugby

Acoperis verde (viu)

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

M-ar interesa daca cineva are acest tip de acoperis si mai ales daca este greu de intretinut. Din cate am citit eu sunt necesare doar una sau maxim doua verificari pe an. Sunt interesat in principal de acest tip de acoperis pentru racoarea pe care o ofera pe timpul verii. Tin sa precizez ca, casa este inca in constructie asa ca eventualele sugestii pentru nivelul acoperisului sunt asteptate, mai ales pentru sustinerea acoperisului verde. Daca cineva stie mai multe detalii sunt binevenite.

Asta este ceea ce am gasit eu -http://www.greenroof.ro/index.php?option=c...ge&Itemid=1

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu este greu de intretinut. Din 2009 a evoluat tehnica destul de mult.
Noile structuri sunt mult mai functionale si usor de intretinut, mai ales daca sunt populate cu vegetatie matura instalata sub forma de rulouri de Sedum .
In marile orase europene  se pune accent pe solutiile ecologice, deja se dau si premii pentru cladiri, solutii verzi.
Aici apare castigatorul din 2018  al concursului organizat de institutului scandinavian de terase verzi care premiaza ,din zona nordica a europei (Suedia, Finlanda, Danemarca)

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×