Sari la conținut
Forum Roportal
dark_light

Alcoolismul

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am deschis acest topic pentru ca ma confrunt cu aceasta problema in familie. Este vorba despre un abuz de alcool manifestat la intervale de 2-3 luni. Ce pot face?

La cine as putea apela? La un psiholog? La un psihiatru? Exista medicamente pentru asa ceva?

Am nevoie de sfaturile voastre pertinente ! Trebuie sa fac ceva repede, pentru ca altfel nu voi mai rezista eu acestor socuri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este vorba de abuz de alcool alternand cu perioade de relativa normalitate sau abstineta? Asta ar insemna mai degraba dropsomanie si nu alcoolism. Despre lipsa de vointa nu poate fi vorba. Imi puteti spune mai mult despre ce este vorba?

Dan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"abuz de alcool alternand cu perioade de relativa normalitate sau abstineta"

exact. are perioade mari cand nici nu se atinge de o bere, dupa care bea intr-o zi mult, iar in zilele urmatoare, din cauza senzatiei pe care o are, simte nevoia sa bea in ideea ca se va simti mai bine. de fapt nu face altceva decat sa se ameteasca din nou si sfarseste prin a-i fi rau cate o saptamana. dupa care iar se linisteste.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Un ajutor psihologic pentru el are sanse de succes doar cu conditia ca el sa-l solicite sau macar sa-l accepte daca i se sugereaza. Daca nu considera ca are o problema sau ca problema nu are nici o legatura cu ce s-ar nume viata psihica, ajutorul este sortit esecului. Dvs. puteti folosi ajutorul in forma consilierii psihologice: puteti intelege mai bine situatia, puteti decide apoi ce ar fi mai bine pentru dvs. si pentru el si alte persoane apropiate, daca exista.

Dan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ehhh...el considera ca n-are nici o problema, ca o mai ia ca tot omul pe ulei din cand in cand...mie nu mi se pare de loc normala treaba asta, atata timp cat cateva zile nu mai pot vorbi normal cu el, cateodata n-am stiut nici unde e si nici ce face, lipseste zile in sir de la servici pentru ca ii e rau si lista poate continua...

manifestarile astea ale lui trebuie sa inceteze intr-un fel sau altul, sau intru eu in spital, ca deja am inceput sa fac atacuri de panica. sunt foarte intelegatoare, incerc din tot sufletul sa-l ajut, dar nu stiu cum...cu vorba buna nu merge, argumente i-am adus zeci si sute. sunt langa el si vreau sa depasim impreuna problema asta dar nu stiu unde sa caut ajutor...

Editat de dark_light

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu crede ca are probleme NU POATE FI AJUTAT. Trebuie sa va ganditi si la dvs. si poate sa va trebati de ce vreti sa-l indreptati. Poate ca raspunsul este simplu la prima vedere, dar doar la prima vedere.

Dan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sotul? Pe dvs. ce va framanta cel mai mult, de ce va temeti cel mai mult, ce va afecteaza direct cel mai mult in legatura acest stil?

Dan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu. si oricum, nu conteaza. problema ramane. ma tem pentru ca isi poate pierde demnitatea, serviciul, pentru ca ii este rau, pentru ca si-ar putea pierde chiar viata cand este intr-o criza din asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Varsta? De cand dateaza? Starea lui pare sa se inrautateasca? Exista alte persoane apropiate care ar putea interveni? Excesul de alcool pare sa fie legat de o stare de depresie?

A avut un inceput?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×