Sari la conținut
Forum Roportal
Marinetilaura

Dureri pulsatile ceafa

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu-ti trece durerea nici cu un pliculet de aulin (nimensulida)?

 

aulin chiar nu am incercat......dar in rest, in 3 ani, cred ca le-am incercat pe toate celelalte si cu toate e la fel: un pic de senzatie ca se diminueaza durerea apoi ameteli, somnolenta, ma concentrez greu si uneori durerile devin chiar mai violente(mi s-a intamplat cu nurofen pt durere)...........si oricum, daca nu tratezi cauza degeaba iei atatea calmante :tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
durerile nu cedeaza la nimic...eventual se mai diminueaza dar apar efecte secundare (ameteli) si pe termen lung nu-i bine sa iau atatea calmante pt durere

Poate totusi ai o problema spirituala, adica ceva in viata ta ce trebuie schimbat. Omul nu este un simplu mecanism. Daca la doctori nu gasesti raspuns, incearca si la un preot bun.

 

Intr-o perioada am avut dureri puternice de cap, pana in fundul ochilor si simteam ca-mi explodeaza creierul. Cam ce povestesti tu. Am fost la control, nimic. Inexplicabil. Cam 2 ani a tinut perioada, dureri foarte dese, pastilele ma ameliorau, dar ramaneam cu ameteala, cum spui tu.

 

Apoi, in viata mea s-au produs niste schimbari, anumite lucruri s-au ordonat. Durerile au disparut treptat o data cu schimbarile si nu au mai revenit.

 

 

 

Daca toate testele medicale nu-ti arata nimic, incearca in final sa intelegi daca este ceva gresit in viata ta, incearca partea spirituala a lucrurilor. Eu sper sa fie ceva usor la nivel fizic, tratabil, dar daca nu este, incearca si partea spirituala a lucrurilor, cauta linistea interioara.

 

 

 

aulin chiar nu am incercat......dar in rest, in 3 ani, cred ca le-am incercat pe toate celelalte si cu toate e la fel: un pic de senzatie ca se diminueaza durerea apoi ameteli, somnolenta, ma concentrez greu si uneori durerile devin chiar mai violente(mi s-a intamplat cu nurofen pt durere)...........si oricum, daca nu tratezi cauza degeaba iei atatea calmante :tease:

Incearca aulin sau alt analgezic pe baza de nimensulida. Stiu ca li s-a facut contra-reclama, dar eu am consumat ani de zile fara probleme in cantitati destul de mari (nu mai mult de 1 pe zi) cu efectele cele mai bune. Cel putin 2 ani am mancat cutii intregi. Nurofenul este mai slab. Dar nimensulida actioneaza si ca un fel de tratament. Ar trebui sa citesti despre nimensulida, eu nu cunosc principiile, am testat doar efectele :D

 

Deci nimensulida stiu ca se foloseste ca tratament, nu e doar analgezic. Dar trebuie sa te interesezi. Eu le-am luat fara reteta, maxim 1 pe zi, pe un maxim continuu de 10 zile (daca iei zilnic), apoi pauza alte 10 zile, cam asa.

 

Incearca, poate merge si la tine, cel putin te ajuta sa gandesti mai limpede daca iti reduce durerea, si intre timp cauti raspunsuri.

 

Nimensulida are la baza o structura/principiu complet divers de alte analgezice, actionand si ca tratament, nu doar analgezic (imi pare rau ca nu cunosc detalii, dar sigur gasesti de cauti).

 

-

-

-

PS Acum dupa ce ti-am spus astea, doar amintirea imi creaza tensiunea care ma face parca sa simt pulsatii de durere in fundul ochilor. Sper sa treci peste asta, orice ar fi. Nu neglija aspectul asta, priveste la viata ta cu totul, poate este ceva gresit in ea ce trebuie indreptat.

Editat de Pippo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
PS Acum dupa ce ti-am spus astea, doar amintirea imi creaza tensiunea care ma face parca sa simt pulsatii de durere in fundul ochilor. Sper sa treci peste asta, orice ar fi. Nu neglija aspectul asta, priveste la viata ta cu totul, poate este ceva gresit in ea ce trebuie indreptat.

 

 

Vai!!! imi pare rau daca ti-am provocat amintiri urate :D

 

poti sa-mi zici la ce te refereai cand ziceai de acele lucruri care s-au ordonat in viata ta si te-au facut sa scapi de dureri, sau cel putin sa te simti mai bine?

 

nu cred ca e cazul la mine pentru ca am avut perioade in care nu am avut stres deloc si in general m-am odihnit mult si nimica nimicuta: nicio schimbare!

 

griji, frustrari,temeri toti avem.....ca doar suntem homo sapiens :tease: dar asta nu inseamna ca-i vad pe toti pe strada tinandu-se de cap

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
poti sa-mi zici la ce te refereai cand ziceai de acele lucruri care s-au ordonat in viata ta si te-au facut sa scapi de dureri, sau cel putin sa te simti mai bine?

 

griji, frustrari,temeri toti avem.....ca doar suntem homo sapiens :tease: dar asta nu inseamna ca-i vad pe toti pe strada tinandu-se de cap

 

Ce am facut eu exact, a fost o solutie doar pentru mine. Oricum in linii mari, am clarificat si simplificat lucrurile din viata mea, m-am impacat cat de cat cu mine insumi retezand ce era vis sau ideal inutil, am scapat astfel de cat mai multe griji si am cautat sa inteleg mai bine lumea in care traiesc. La tine nu stiu care ar putea fi problema, dar eu aveam nevoie de liniste. Liniste in jurul meu si in interiorul meu, stabilitate si echilibru. La mine de exemplu grijile sunt minime, chiar in momente delicate. Asta nu inseamna ca sunt complet nesimtit :cry: Doar le rezolv la rece, si ce nu pot sa rezolv, rabdare, asta e... dar minim de stres si griji.

 

Ar fi multe de spus, este o adevarata transformare in timp. O liniste si siguranta care te cuprinde.

 

Totodata, in timp viata mea s-a transformat si intr-un studiu continuu.

 

 

 

Bun, dar astea mai tarziu. Durerea a trecut in timp treptat, s-a rarit treptat, nu mai stiu exact, in timp de un an, sau poate mai mult, dar apoi a disparut complet. (tu ai dureri zilnice?) (eu aveam frecvente, nu chiar zilnice dar...) Acum ma mai doare capul ca pe un om normal de 2 ori pe an, in general, acum ma doare cand ma enervez, foarte rar dealtfel.

 

Mai stiu pe cineva care are aceiasi problema, dureri de cap, dar nu se stie ce are. Persoana pe care o cunosc cu aceiasi problema este o fire ce-si face griji din nimic. Este la o varsta in jur de 50 si. Si nu scapa de dureri. Tot asa puternice. Am impresia ca s-au mai rarit in ultimul timp, cel putin nu am mai observat eu de cate ori am vorbit. Oricum, tot timpul cu griji, cu stres, cu tot felul de probleme marunte, vai aia, vai asta, "daca vine?", "daca pleaca?", "daca-i aia", "daca-i asta", e greu sa se schimbe, totusi parca observ o relaxare. O sa observ special cand mai vorbim sa vad care mai e situatia.

 

Am incercat sa ii vorbesc despre spiritualitate, sa o conving sa lase grijile, sa se impace cu sine, dar e greu sa se schimbe.

 

Trebuie sa te linistesti in asa fel, incat sa te simti ca un copil in leagan, sa te simti protejata (pentru ca de fapt chiar asa esti), nu ai de ce sa-ti faci griji de nimic, sau sa-ti doresti tot felul de idealuri sau cariere idioate. Asta nu inseamna sa nu muncesti si sa ajungi in varf, dar mergi doar pe prezent, fara sa exagerezi, cu calm, te concentrezi fara griji asupra prezentului. Impaca-te cu ce esti in momentul ala si roaga-te doar la liniste. Doreste-ti linistea.

 

 

 

Nu stiu cat esti o persoana plina de griji, dar daca esti, trebuie sa scapi de ele, lasa lumea sa mearga ca ea si tu cu valul.

 

 

 

Poate asta este problema, nu stiu. Dar grijile sunt cu siguranta o problema.

 

Incearca sa analizezi ce griji iti faci si scapa de ele, aminteste-ti, cu sau fara grija x sau grija y, lumea merge inainte. Elimina tot ce poti, elibereaza-ti mintea.

 

 

 

 

 

Vai!!! imi pare rau daca ti-am provocat amintiri urate :D

Eh, nu e asta o problema. Ti-as lua durerea cu mana daca s-ar putea.

 

 

Dar incearca si nimensulida, s-ar putea sa te linisteasca mai bine. Nurofen mi-amintesc ca am luat si eu, dar l-am simtit cam pe jumatate din puterea nimensulidei. Tu zici chiar ca ti-a amplificat durerea... ciudat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Exact asta am facut si eu: am redus la maximul posibil situatiile care ma stresau mai mult sau mai putin......si de asta cred ca e totusi o problema medicala pentru ca durerea nu s-a diminuat deloc.........la fel mi-a zis un neurolog la care am fost ca poate am o depresie si eu i-am zis ca sigur ca am, care om care are dureri zilnice de cap timp de 3 ani nu ar avea o depresie? ba chiar cred ca multi s-ar fi sinucis deja in perioada asta.......asa ca nu mai stiu care e cauza si care efectul: sunt depresiva pt ca am dureri de cap sau am dureri de cap pt ca sunt depresiva? :o:

 

vreau si eu sa ma bucur de viata asa cum fac tinerii de varsta mea 8) ...........ca momentan sunt ca o leguma, daca ma trezesti noaptea din somn si ma intrebi cai ani am iti zic o varsta cu 3 ani mai mica pt ca ultimii 3 ani parca nici nu au existat :)

 

eu nu pot sa tratez problemele chiar la rece cum reusesti tu , fireste ca poti sa incerci sa te detasezi pe cat posibil dar oricum, nicio problema din interior nu-ti poate da dureri de cap zilnice non stop...........poate doar cand te enervezi sau cand ai perioade mai stresante

 

tocmai mi-am luat aulin, am citit prospectul si scria acolo intr-adevar de risc de atac de cord sau accident cerebral dar sper sa nu fie cazul tocmai la mine.......oricum, o sa mai scriu aici dupa ce vad efectele

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
fireste ca poti sa incerci sa te detasezi pe cat posibil dar oricum, nicio problema din interior nu-ti poate da dureri de cap zilnice non stop...........poate doar cand te enervezi sau cand ai perioade mai stresante

Sa nu pariezi asta 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pippo.......am luat aulin aseara si dupa o ora nu mi se parea ca a avut vreun efect, apoi m-am culcat si azi pot sa zic ca m-am simtit un pic mai bine la munca , tot ma doare dar nu mai arde chiar asa tare insa dimineata cand m-am trezit am simtit nevoia sa suflu nasul si cand m-am uitat in servetel era......sange :) ......e posibil sa fie din cauza ca poate am suflat prea cu putere nasul ori poate aulinul pune sangele in miscare mai mult (cum stiu ca face aspirina de exemplu) si asa poate cauza hemoragii ..........si mai e ceva: eu cand iau calmante gandesc mai greu, parca nu-mi sunt unse suruburile 8)

 

tu ziceai ca aulinul are si proprietati vindecatoare? nu e numai calmant?.........daca e asa as lua cate unul pe zi (aulin 100 mg) si voi vedea pe parcurs cum ma mai simt

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pippo.......am luat aulin aseara si dupa o ora nu mi se parea ca a avut vreun efect, apoi m-am culcat si azi pot sa zic ca m-am simtit un pic mai bine la munca , tot ma doare dar nu mai arde chiar asa tare insa dimineata cand m-am trezit am simtit nevoia sa suflu nasul si cand m-am uitat in servetel era......sange :o: ......e posibil sa fie din cauza ca poate am suflat prea cu putere nasul ori poate aulinul pune sangele in miscare mai mult (cum stiu ca face aspirina de exemplu) si asa poate cauza hemoragii ..........si mai e ceva: eu cand iau calmante gandesc mai greu, parca nu-mi sunt unse suruburile 8)

Cand nu te doare, nu lua. Probabil si-a facut efectul in somn si ai dormit mai bine. E posibil sa fie de la aulin sangele. Mi-amintesc ca mai suflam si eu sange in perioada aia.

 

Ai putea incerca totusi sa iei cateva zile la rand, acum daca tot ai inceput. Dar numai daca te doare capul.

 

 

tu ziceai ca aulinul are si proprietati vindecatoare? nu e numai calmant?.........daca e asa as lua cate unul pe zi (aulin 100 mg) si voi vedea pe parcurs cum ma mai simt

Eu singurul tratament pe care l-am facut a fost impacarea de sine, alungarea cat mai mult a grijilor si aulin pentru dureri. Daca la tine e aceiasi problema, ar trebui sa mearga acelasi tratament.

 

Am citit ca se foloseste ca tratament, eu l-am folosit oricum extensiv, deci sigur a actionat si ca tratament daca intr-adevar are efectele astea. Sa cautam ceva informatii mai exacte. Eu am citit cu timp in urma, nu mai retin exact.

 

da, pliculete de 100 mg. trebuie sa scrie "nimensulide 100 mg". - asta este substanta "magica", aulin e doar numele comercial.

 

Daca observi efecte colaterale sau prea mult sange din nas, las-o usurel.

 

Cauta pe net "aulin" - "nimensulide" - proprietati, tratament.

 

Uite aici in primul rand:

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Nimesulide

 

 

 

Au facut mare scandal in ultimul timp si l-au retras de pe piata, dar este un scandal comercial intre companii cred, deoarece nimensulida se foloseste in vest din anii 70 sau 80 liber pe piata si n-a murit nimeni in 25 de ani, s-au trezit ei dintr-o data in 2007...

 

Dar acum observ ca se gaseste iarasi liber in farmacii. Deci n-a mers smecheria. Chiar cred ca este un medicament bun, tratament, eficace, cu un minim de efecte adverse.

 

La mine a mers, sa vedem la tine. Poate ai noroc. (nu uita linistea spirituala, ordonarea vietii, etc :) )

 

Pe site-ul companiei care l-a inventat:

 

http://www.helsinn.com/pages/licensing/50_10_10_product.html

 

Site oficial cu detalii:

 

http://www.nimesulide.com/

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×