Sari la conținut
Forum Roportal
Apopii

Burebista

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Hai sa vorbim aici despre Burebista - un mare conducator din istoria neamului nostru.

 

„Boerebistas, barbat get, luand conducerea neamului sau, a ridicat pe oamenii acestia ticalositi de nesfarsitele razboaie si i-a indreptat prin abstinenta si sobrietate si ascultare de porunci, asa incat, in cativa ani, a intemeiat o mare stapanire si a supus getilor cea mai mare parte din populatiile vecine; ba a ajuns sa fie temut chiar si de romani pentru ca trecea Istrul fara frica, pradand Tracia pana in Macedonia si Iliria, iar pe celti, cei ce se amestecasera cu tracii si cu ilirii, i-a pustiit cu totul, iar pe boiii de sub conducerea lui Critasiros, precum si pe taurisci, i-a nimicit cu desavarsire. .." – Strabon, Geographia.

 

Nicicand nu au avut tracii, fie ei daci sau de alta sorginte, un lider mai impunator si mai influent decat a fost Burebista. Nu sunt cuvintele autorului acestui articol ci ale contemporanilor sai, locuitorii cetatii Dionysopolis, Balcicul de astazi, cei care il numeau cu mandrie "cel dintai si cel mai mare dintre regii din Tracia". Este regretabil faptul ca, astazi, sursele care sa ne redea adevarata complexitate a geniului lui Burebista, dimensiunile reale, fizice sau morale ale marelui rege trac, lipsesc cu desavarsire. Au ramas doar ecourile faptelor sale in operele unora dintre cei mai ilustri istorici antici, acestea fiind, de fapt, singurele date pe care le detinem. Suficient, insa, pentru a ne crea o imagine despre personalitatea remarcabila a celui care a influentat decisiv istoria in urma cu mai bine de doua milenii.

 

Pastrand proportiile, putem compara pe "cel dintai si cel mai mare dintre regii din Tracia" chiar cu Alexandru Macedon... un lider ce a reusit intr-un timp foarte scurt sa ii uneasca pe cei de un neam cu el, sa supuna semintii indepartate si sa sfarseasca neinfrant in lupta o existenta demna de marile personalitati ale istoriei. Si tot asemenea lui Alexandru Macedon, Burebista a luat odata cu el ceea ce realizase. Ucisi in urma unor comploturi, cei doi monarhi nu au lasat in urma imperiile pe care le creasera, acestea fiind sfasiate si impartite intre cei care le-au urmat la conducere.

http://www.descopera.ro/maratoanele-descop...itorul-de-celti

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Burebista nu e conductorul neamului nostru, era trac. Noi suntem romani, dacii romanizati + migratorii ce au ramas.

Mi se pare o prostie sa zici ca Burebista e un mare conducator al neamului nostru, in secolul 18 se poate vorbi de natiuni.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Burebista nu e conductorul neamului nostru, era trac. Noi suntem romani, dacii romanizati + migratorii ce au ramas.

Mi se pare o prostie sa zici ca Burebista e un mare conducator al neamului nostru, in secolul 18 se poate vorbi de natiuni.

 

Mdea ... si mie imi pare tot o prostie sa vorbesti depsre ceva de care nu ai habar.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mdea ... si mie imi pare tot o prostie sa vorbesti depsre ceva de care nu ai habar.

Istoria nu e punctul slab al meu

De abia din secolul 18 se poate vorbi de natiuni, sigur, ca sa stii asta trebuie sa iti amintesti de mai multe chestii

NEAM, neamuri, s.n., adv. I. S.n. 1. Popor, națiune.

 

Si romanii nu sunt traci, Burebista a fost un conducator trac ce a unit triburile din spatiul Moesian Pontin.

E cum as veni eu, eu sunt ruda cu Burebista.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De abia din secolul 18 se poate vorbi de natiuni, sigur, ca sa stii asta trebuie sa iti amintesti de mai multe chestii

NEAM, neamuri, s.n., adv. I. S.n. 1. Popor, națiune.

Serios ? :o:

Adica francezii n'au fost francezi pana la 1900 ? :doh:

 

Si romanii nu sunt traci, Burebista a fost un conducator trac ce a unit triburile din spatiul Moesian Pontin.

E cum as veni eu, eu sunt ruda cu Burebista.

Sigur, romanii sunt slavi, gepizi, cumani, goti, vizigoti ,, etc . Orice altceva , dar nu daci, geti, traci .

 

Istoria nu e punctul slab al meu.

Evident !

 

:roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ferdinand I a fost.... :lol:

 

Eu nu zic ca Ferdinand I nu a avut realizarile sale, dar totusi parca nu se compara cu Burebista, care a reusit sa uneasca toate triburile de aceasi sorginte si sa creeze primul mare stat unitar pe acest teritoriu. Dupa destramarea sa au trecut mai bine de 16 secole pana ce Mihai Viteazul realiza acelasi lucru prin unirea tarilor romane.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu nu zic ca Ferdinand I nu a avut realizarile sale, dar totusi parca nu se compara cu Burebista, care a reusit sa uneasca toate triburile de aceasi sorginte si sa creeze primul mare stat unitar pe acest teritoriu. Dupa destramarea sa au trecut mai bine de 16 secole pana ce Mihai Viteazul realiza acelasi lucru prin unirea tarilor romane.

Părerea mea este că Burebista a fost primul mare conducător al protoslavilor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Părerea mea este că Burebista a fost primul mare conducător al protoslavilor.

Indiferent cum le-am spune locuitorilor din Dacia mare si unificata, Burebista si succesorii sai pana la Decebal au fost stramosii nostri care ne-au reprezentat cu cinste! Cititi spusa unui mare roman de peste hotare...

http://octogonul.ro/index.php?option=com_c...e&Itemid=54

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×