Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Deschid acest topic fiindca e un subiect care stiu ca va lua o amploare foarte mare in viitor. Si e mai important decit ne-ar place sa credem.

 

Stiu, din filozofia indiana ca exista urmatoarele corpuri din care sintem alcatuiti:

-corp fizic

-corp eteric

-corp astral

-corpul spiritual

-corpul cauzal

-corpul mental

-corpul dumnezeiesc

 

Sper ca le-am pus in ordinea buna si denumirea corecta.

Fiecare din corpuri mai are 2-3 subdiviziuni.

Dupa ce va spuneti parerea, mai revin.

 

In epoca moderna deja se pot face analogii intre aceste corpuri si noile descoperiri in domeniu.

Specific ca toate formeaza un tot unitar, precum corpul fizic cu toate organele.

Se pare ca corpul energetic este format din toate corpurile fara corpul fizic, normal.

 

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, noi fiind spirit_suflet_materie, esential este sa decodificam limbajul sufletului, care este un limbaj pur, armonios, nedistructiv, astfel incat limbajul energetic mental sa fie transformat la dimensiunea sufletului , ca organele, glandele, celulele, functiile organice, etc., sa fie in armonie, sanatoase. De aceea este atat de importand ca intentia, gandul, cuvantul si fapta sa fie aliniate in inima . Astfel taina inimii incepe sa se devaluie (inima comunica cu creierul, avand chiar un important si puternic efect asupra activitatii cerebrale), sa nu uitam ca toate intrebarile noastre isi primesc raspunsul in inima. Atunci cand inima si creierul se sincronizeaza, calea este una armonioasa, echilibrul spirit-materie fiind realizat (parerea mea)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da, noi fiind spirit_suflet_materie, esential este sa decodificam limbajul sufletului, care este un limbaj pur, armonios, nedistructiv, astfel incat limbajul energetic mental sa fie transformat la dimensiunea sufletului , ca organele, glandele, celulele, functiile organice, etc., sa fie in armonie, sanatoase. De aceea este atat de importand ca intentia, gandul, cuvantul si fapta sa fie aliniate in inima . Astfel taina inimii incepe sa se devaluie (inima comunica cu creierul, avand chiar un important si puternic efect asupra activitatii cerebrale), sa nu uitam ca toate intrebarile noastre isi primesc raspunsul in inima. Atunci cand inima si creierul se sincronizeaza, calea este una armonioasa, echilibrul spirit-materie fiind realizat (parerea mea)

:search:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Astfel taina inimii incepe sa se devaluie (inima comunica cu creierul, avand chiar un important si puternic efect asupra activitatii cerebrale), sa nu uitam ca toate intrebarile noastre isi primesc raspunsul in inima. Atunci cand inima si creierul se sincronizeaza, calea este una armonioasa, echilibrul spirit-materie fiind realizat (parerea mea)

:search:

Show me the way master

 

on topic

de ce vreti sa separati parti ale unui intreg ? totul este energie. sa relationezi direct cu energia universala inseamna sa intelegi ca esti parte a acestei energii,si atunci separarea asta pe "corpuri"nu va mai avea sens.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da...asa este precum spui...dar...asta privind in ordinea emanativa de sus...dar daca nu ai ajuns acolo...trebuie sa recunosti realitatea subiectiva a acestor corpuri (esti fortat practic- de ex daca te lovesti...te doare...desi sti ca esti o energie-esti limitat la procesul de coliziune ce apartine lumii materiale.)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

No, draga moshbatran, doar un piculetz de atentie si o sa simti/vezi ca nu-i vorba despre ceea ce-ai scris :

" de ce vreti sa separati parti ale unui intreg ? "

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
No, draga moshbatran, doar un piculetz de atentie si o sa simti/vezi ca nu-i vorba despre ceea ce-ai scris :

" de ce vreti sa separati parti ale unui intreg ? "

 

no dara daca vreau pot las numa vreo doua corpuri acasa si sa plec cu celelalte ca doara nuz un intreg

 

ma gandeam sa las io partea materiala acasa si sa fug cu partile celelalte in lume numa ca nu prea am ce face doar cu celelalte :ninja:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acea denumire a corpurilor energetice o am dintr-o carte, ce nu am mai gasit-o. Este tot din cunostintele indiene, dar probabil actualizata cu cunostinte moderne.

Bineinteles ca noi sintem un tot unitar in timpul vietii.

Dar tot atit de adevarat ca cele 5 corpuri energetice, dupa cel eteric, sint tot unitare, fara cele 2 de la inceput. Care dispar.

Problema nu se pune de ce le despartim. Se despart ele si singure de corp. Ci, ce sint ele, caracteristicile lor, si altele.

Eu cunosc prea putine despre ele, si nu vreau sa gresesc. Denumirile puse de un user, din indiana, chiar nu le cunosc. Si se transpun greu in limbajul si intelegerea moderna.

 

Si ar mai fi un termen. Sfera de constiinta. Ce semnifica ea?

 

Ioi, tulai Doamne, nu tz-a hi ushor ! Aferim, ce-ai putut intzaleje ! :doh: :ninja:

 

Cu mine bobesti?

Editat de NASTYPRIMUL

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acea denumire a corpurilor energetice o am dintr-o carte, ce nu am mai gasit-o. Este tot din cunostintele indiene, dar probabil actualizata cu cunostinte moderne.

Bineinteles ca noi sintem un tot unitar in timpul vietii.

Dar tot atit de adevarat ca cele 5 corpuri energetice, dupa cel eteric, sint tot unitare, fara cele 2 de la inceput. Care dispar.

Problema nu se pune de ce le despartim. Se despart ele si singure de corp. Ci, ce sint ele, caracteristicile lor, si altele.

Eu cunosc prea putine despre ele, si nu vreau sa gresesc. Denumirile puse de un user, din indiana, chiar nu le cunosc. Si se transpun greu in limbajul si intelegerea moderna.

 

Si ar mai fi un termen. Sfera de constiinta. Ce semnifica ea?

 

 

 

Am postat denumirile lor in Sanscrita, deoarece aici se vorbeste cel mai clar despre ele si ...daca tu gasesti mai clar de-atat undeva...te rog sa postezi. Daca o sa compari cu tot ce ai gasit pana acum, ai sa vezi ca ele se coreleaza in mod perfect si nu o sa ai lacune.

 

In ceea ce priveste cele 3 corpuri care ai spus ca sunt de nedespartit, sa sti ca si ele se separa la un moment dat prin marirea vibratiei.Ramai in ultima instanta cu ultimul, dupa care , chiar nici acelanu-ti mai foloseste.

 

Acea denumire a corpurilor energetice o am dintr-o carte, ce nu am mai gasit-o. Este tot din cunostintele indiene, dar probabil actualizata cu cunostinte moderne.

Bineinteles ca noi sintem un tot unitar in timpul vietii.

Dar tot atit de adevarat ca cele 5 corpuri energetice, dupa cel eteric, sint tot unitare, fara cele 2 de la inceput. Care dispar.

Problema nu se pune de ce le despartim. Se despart ele si singure de corp. Ci, ce sint ele, caracteristicile lor, si altele.

Eu cunosc prea putine despre ele, si nu vreau sa gresesc. Denumirile puse de un user, din indiana, chiar nu le cunosc. Si se transpun greu in limbajul si intelegerea moderna.

 

Si ar mai fi un termen. Sfera de constiinta. Ce semnifica ea?

 

 

 

Cu mine bobesti?

 

 

Sfera de constiinta reprezinta aria de percepere atat la nivel constient , cat si inconstient a tuturor lucrurilor si fenomenelor, atat prezente cat si trecute si viitoare. Ea este data de preluarea informatiilor la nivel auric si mental, prin dilatarea si extinderea acestora in sferele manifestarii ce le caracterizeaza.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×