Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Deschid acest topic fiindca e un subiect care stiu ca va lua o amploare foarte mare in viitor. Si e mai important decit ne-ar place sa credem.

 

Stiu, din filozofia indiana ca exista urmatoarele corpuri din care sintem alcatuiti:

-corp fizic

-corp eteric

-corp astral

-corpul spiritual

-corpul cauzal

-corpul mental

-corpul dumnezeiesc

 

Sper ca le-am pus in ordinea buna si denumirea corecta.

Fiecare din corpuri mai are 2-3 subdiviziuni.

Dupa ce va spuneti parerea, mai revin.

 

In epoca moderna deja se pot face analogii intre aceste corpuri si noile descoperiri in domeniu.

Specific ca toate formeaza un tot unitar, precum corpul fizic cu toate organele.

Se pare ca corpul energetic este format din toate corpurile fara corpul fizic, normal.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:stars: :stars: :doh:

 

Cred ca ti-ai ales prost momentul sa incepi un topic de genul asta, lumea e ocupata cu sarmale, maioneze si alte-alea in perioada asta si tu incepi cu corpuri spirituale, etc... :stars: Pai e frumos din partea ta? :stars: Glumesc.

 

Fiindca titlul topicului este relatia spirit - materie, pot sa-ti spun din proprie experienta ca spiritul influenteaza foarte mult materia, respectiv corpul fizic. E.g. acum ceva timp in urma (mult in urma) facusem o pneumonie si aveam temperatura de 39 de grade. Si fiindca ma saturasem de starea de boala, m-am imbracat si am plecat cu prietenii sa dansam si m-am distrat excelent, nu m-am gandit la boala in seara aia nici o secunda. E inutil sa mai spun ca a doua zi nu numai ca nu mai aveam temperatura, dar imi trecuse aproape de tot boala.

Alt exemplu: anul asta, undeva in primavara am trecut printr-o dilema sufleteasca/spirituala teribila, a trebuit sa iau o decizie importanta legata de viata mea, in care, indiferent de decizie, pierdeam ceva, si din cauza asta m-am imbolnavit destul de rau imediat dupa aia. Cum a "trecut", adica cum am inceput sa ma adun de pe drumuri sufleteste, si sanatatea si-a mai revenit.

Ma rog, exemple destul de puerile, sunt sigur ca altii ar putea aduce exemple mult mai relevante si mai ... "la obiect", dar e un inceput, nu?

 

Bafta la topic si sarbatori fericite.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ierarhizarea spune totul ...

 

Fiecare bucatica e puzzle ul din intreg. Insa pt ca ne am nascut pe Pamant si fiecare are o lectie de invatat putem degrada niste straturi din relatia princeps spirit materie

Editat de Rhini

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cred ca ti-ai ales prost momentul sa incepi un topic de genul asta, lumea e ocupata cu sarmale, maioneze si alte-alea in perioada asta si tu incepi cu corpuri spirituale, etc... :P Pai e frumos din partea ta? :eat: Glumesc.

 

Fiindca titlul topicului este relatia spirit - materie, pot sa-ti spun din proprie experienta ca spiritul influenteaza foarte mult materia, respectiv corpul fizic. E.g. acum ceva timp in urma (mult in urma) facusem o pneumonie si aveam temperatura de 39 de grade. Si fiindca ma saturasem de starea de boala, m-am imbracat si am plecat cu prietenii sa dansam si m-am distrat excelent, nu m-am gandit la boala in seara aia nici o secunda. E inutil sa mai spun ca a doua zi nu numai ca nu mai aveam temperatura, dar imi trecuse aproape de tot boala.

Alt exemplu: anul asta, undeva in primavara am trecut printr-o dilema sufleteasca/spirituala teribila, a trebuit sa iau o decizie importanta legata de viata mea, in care, indiferent de decizie, pierdeam ceva, si din cauza asta m-am imbolnavit destul de rau imediat dupa aia. Cum a "trecut", adica cum am inceput sa ma adun de pe drumuri sufleteste, si sanatatea si-a mai revenit.

Ma rog, exemple destul de puerile, sunt sigur ca altii ar putea aduce exemple mult mai relevante si mai ... "la obiect", dar e un inceput, nu?

 

Bafta la topic si sarbatori fericite.

Interesant. Dar ce este si mai interesant ca si eu am aplicat astfel de metode. Am plecat la servici cu 39-40 grade. Si nu am ajuns la spital. Tot demult.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
[...]Stiu, din filozofia indiana ca exista urmatoarele corpuri din care sintem alcatuiti:

-corp fizic

-corp eteric

-corp astral

-corpul spiritual

-corpul cauzal

-corpul mental

-corpul dumnezeiesc[....]

ca orice din natura si omul are un caracter dual fiind in acelasi timp si trup si suflet (fizic si psihic), doar ca in anumite momente se manifesta mai mult caracterul de trup, iar in altele caracterul de suflet. Pentru a usura cercetarea fiintei umane, atat fizicul, cat si psihicul, pot fi impartite in mai multe parti

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Undeva se spunea ca spiritul trage sufletul la el iar corpul la fel. Sufletul da aceasta stare duala. Este sfisiat de aceste 2 directii. Sufletul nu gindeste. Simte. E multitudinea sentimentelor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Deschid acest topic fiindca e un subiect care stiu ca va lua o amploare foarte mare in viitor. Si e mai important decit ne-ar place sa credem.

 

Stiu, din filozofia indiana ca exista urmatoarele corpuri din care sintem alcatuiti:

-corp fizic

-corp eteric

-corp astral

-corpul spiritual

-corpul cauzal

-corpul mental

-corpul dumnezeiesc

 

Sper ca le-am pus in ordinea buna si denumirea corecta.

Fiecare din corpuri mai are 2-3 subdiviziuni.

Dupa ce va spuneti parerea, mai revin.

 

In epoca moderna deja se pot face analogii intre aceste corpuri si noile descoperiri in domeniu.

Specific ca toate formeaza un tot unitar, precum corpul fizic cu toate organele.

Se pare ca corpul energetic este format din toate corpurile fara corpul fizic, normal.

 

De fapt, ar fi trebuit ca tu sa iti expui mai intai parerea si pe urma ne-o cereai pe a noastra.

Acestea fiind spuse care este relatia dintre corpul fizic si cel eteric? Dar intre fizic si astral? Si asa mai departe. :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Stiu, din filozofia indiana ca exista urmatoarele corpuri din care sintem alcatuiti:

-corp fizic

-corp eteric

-corp astral

-corpul spiritual

-corpul cauzal

-corpul mental

-corpul dumnezeiesc

Nu stii.

CREZI.

 

Sau, stiintific vorbind, pe ce te bazezi cand vorbesti despre 'corpul cauzal' or whatever the fuck that is?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×