Sari la conținut
Forum Roportal
singer

Agresivitatea prosteasca

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

In ultimul timp mi se intampla lucruri ciudate.Cumnatul meu,care ar trebui sa fie protector si atent cu mine(na,ca in familie),a inceput sa ma ironizeze intr-un fel rautacios.In tinerete,cand al si sora mea erau logodnici,eu eram singura si "nelinistita".Adica imi cautam un partener potrivit, care intarzia sa apara.Asa am trecut prin cateva relatii,pe care culmea!cumnatul meu,desi nu e treaba lui,mi le reaminteste nu intr-o forma prea placuta.De curand m-am casatorit,iar cumnatul meu nu pierde nici o ocazie sa ma tachineze in prezenta sotului.Nu prea stiu cum sa ma port cu el,pentru ca are o forma vicleana de a se purta.Glumeste,asa in fell incat sa nu pot reprosa nimic fara a cadea in ridicol,insa face in asa fel sa ma puna intr-o lumina proasta.Am senzatia ca ma uraste.Daca ar fi un strain,l-as evita!Dar e tatal nepoatei mele,sotul surorii mele si nu pot sa ma retrag din viata lor.Cum sa fac sa ma lase in pace?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu nu sunt psiholog

dar ma gandesc ca cel mai simplu ar fi sa ai o discutie cu el, doar voi doi, in care sa pui lucrurile la punct

chiar daca iti vine greu sa faci asta

unele persoane se simt bine cand tachineaza pe altii dar daca iti exprimi clar si concis punctul de vedere renunta

spune-i ca nu sunt amuzante deloc glumele ce le face si nu are dreptul sa se amestece in casnicia ta

vezi ce zice

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cumnatul meu,care ar trebui sa fie protector si atent cu mine(na,ca in familie),a inceput sa ma ironizeze

 

 

Eu n-as suporta asa ceva, i-as spune de fatza cu toti ca ceea ce face, nu apreciezi, nici macar sub forma de gluma!!!

Sotul tau trece astea cu vedere??? ar trebui si el sa traga linia ... energic.

Precis voia sa te aibe si de aia comenteaza!!!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu n-as suporta asa ceva, i-as spune de fatza cu toti ca ceea ce face, nu apreciezi, nici macar sub forma de gluma!!!

Sotul tau trece astea cu vedere??? ar trebui si el sa traga linia ... energic.

Precis voia sa te aibe si de aia comenteaza!!!!!

 

Intre noi a avut mai demult loc un conflict.Intr-o seara,el fiind sub influeta alcoolului,mi-a vorbit ca niciodata,rastit si provocator.Si eu am avut o parte de vina,pentru ca el avand un pahar de bere,i-am dat peste mana,berea curgandu-i pe haine.Intentia mea nu a fost asta,dar asa s-a intamplat,un accident.El a avut reactia respectiva,la care eu,surprinsa,i-am replicat taios cateva cuvinte usturatoare.Erau si vreo doi prieteni de ai lui de fata.Acestia au izbucnit in ras,in favoarea mea.Cumnatul meu s-a suparat pe toti.Vreo 20 de minute nu a mai vorbit cu nimeni,dupa care s-a purtat ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat.Probabil mi-o promisese.La cateva zile,i-a spus surorii mele ca sunt o femeie de moravuri usoare i ca adac el ar vrea,m-ar avea foarte usor.De atunci,nu inceteaza cu represaliiile,care s-au intetit de cand m-am casatorit.Parac ar vrea sa ma vada despartita,altfel nu imi pot explica comportamentul lui.Pe sotul meu il deranjeaza,normal!Face eforturi enorme sa nu se tradeze de fata cu familia mea.Dar ma considera pe mine vinovata,de doua ori.O data ca nu am fost fata cuminte inaintea lui si inca o data ca nu mi-am tinut gura fata de cumnatul meu la vremea respectiva,facandu-mi-l dusman.Asa ca,ce sa mai zic?!Care e solutia?

 

eu nu sunt psiholog

dar ma gandesc ca cel mai simplu ar fi sa ai o discutie cu el, doar voi doi, in care sa pui lucrurile la punct

chiar daca iti vine greu sa faci asta

unele persoane se simt bine cand tachineaza pe altii dar daca iti exprimi clar si concis punctul de vedere renunta

spune-i ca nu sunt amuzante deloc glumele ce le face si nu are dreptul sa se amestece in casnicia ta

vezi ce zice

 

Nu e o`persoana sincera,cu care se poate discuta.E un oportunist care i-a cat poate din orice situatie din jurul lui.

Editat de singer

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
O data ca nu am fost fata cuminte inaintea lui si inca o data ca nu mi-am tinut gura fata de cumnatul meu la vremea respectiva,facandu-mi-l dusman.Asa ca,ce sa mai zic?!Care e solutia?

Solutia este sa-ti dai dusmanii afara din casa, daca nu se potoleste dupa ce faci ce ti-a indicat fulgdenea. Aici nu-i de discutat, aici e de transmis. Ii transmiti punctul tau de vedere, daca nu pricepe, ii indici usa.

 

Trebuie sa intelegi ceva important pentru o casnicie: lumea care te dusmaneste sau care te barfeste n-are ce cauta in casa ta. Altfel o sa ai mari necazuri. Asta trebuie s-o intelegeti amandoi.

 

Si i-as zice cateva de dulce si lui, dar ma abtin, probabil e tanar si... nelinistit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ma considera pe mine vinovata,de doua ori.O data ca nu am fost fata cuminte inaintea lui si inca o data ca nu mi-am tinut gura fata de cumnatul meu la vremea respectiva,

 

 

Voi n-ati discutat inainate de casatorie??? Practic cand doi ajung la casatorie, de trecut nu se mai vorbeste ca fiecare are drept la viata!!!! Notiunea de fata cuminte a ramas in arhive, putini se mai casatoresc azi virgine. Dar ca sotul sa te si invinovateasca pentru ce i-ai facut cu ani in urma .... nu-mi place!!! Aceste diferenta trebuiesc clarificate!!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Frate, frate, da ..... nevasta-i a mea!!!" - daca nu pricepe asta, e mai bine pentru tine sa traiasca cu frate-su, altfel o sa fie chin pentru tine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
"Frate, frate, da ..... nevasta-i a mea!!!" - daca nu pricepe asta, e mai bine pentru tine sa traiasca cu frate-su, altfel o sa fie chin pentru tine.

 

Corect. Desi e vorba de sotul surorii, nu de fratele sotului. Dar ai dreptate. Nici eu nu as accepta sa se spuna lucruri despre partenerul meu, mai ales sa i se spuna in fata, de fata cu mine, si eu sa le dau dreptate celor care vin cu asemenea lucruri. Dar asta e, fiecare cu mentalitatea lui. Fiecare are o limita de intruziune in viata altora peste care nu are voie sa treaca. Trebuie sa fii intr-o situatie dificila, pentru ca nu vrei sa iti indepartezi sora si presupun ca nu vrei sa provoci tensiune intre ei. Dar un asemenea individ nu poate fi invins decat cu propriile arme. Cat de dusmanos sa fie, sa pastreze ranchiuna atata vreme... Presupun ca stii si tu lucruri despre viata lui dinainte de casatorie, si daca nu stii, afla. Asa poti sa-i intorci favoarea de cate ori se leaga de viata ta :roll: .

Editat de Zero.Taiat.In.Patru

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Corect. Desi e vorba de sotul surorii, nu de fratele sotului.

Mai grav sa nu-ti fie nici frate... Cum sa accepti... in sfarsit, o fi tanar, poate e obisnuit cu gasca si nu cu nevasta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In ultimul timp mi se intampla lucruri ciudate.Cumnatul meu,care ar trebui sa fie protector si atent cu mine(na,ca in familie),a inceput sa ma ironizeze intr-un fel rautacios.In tinerete,cand al si sora mea erau logodnici,eu eram singura si "nelinistita".Adica imi cautam un partener potrivit, care intarzia sa apara.Asa am trecut prin cateva relatii,pe care culmea!cumnatul meu,desi nu e treaba lui,mi le reaminteste nu intr-o forma prea placuta.De curand m-am casatorit,iar cumnatul meu nu pierde nici o ocazie sa ma tachineze in prezenta sotului.Nu prea stiu cum sa ma port cu el,pentru ca are o forma vicleana de a se purta.Glumeste,asa in fell incat sa nu pot reprosa nimic fara a cadea in ridicol,insa face in asa fel sa ma puna intr-o lumina proasta.Am senzatia ca ma uraste.Daca ar fi un strain,l-as evita!Dar e tatal nepoatei mele,sotul surorii mele si nu pot sa ma retrag din viata lor.Cum sa fac sa ma lase in pace?

 

 

Eu cred ca daca ai recunoaste deschis "da , am facut aia , si aia , " nu va mai simti nevoia de a ti aduce el aminte mereu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×