Sari la conținut
Forum Roportal
Bagherra

Predictii despre viitorul omenirii

Postări Recomandate

Imi cer iertare pentru "rabufnire", dar daca mai aud/citesc multe ineptii, imi smulg si ultimele fire de par de pe cap! Sa fim mai realisti si mai de bun simt, oameni buni - adica: oricine isi poate expune parerile si ideile, si trebuie sa lasam pana si tampitii sau nebunii sa spuna ce gandesc (e dreptul lor si datoria noastra sa fim toleranti), dar de la a-i lasa sa vorbeasca pana la a le lua ideile de bune si chiar promova mai departe, e cale lunga, si un om inteligent trebuie sa invete sa faca diferenta.

 

Va doresc numai bine si provizii de rabdare & logica bunului simt, precum si mult discernamant.

Stii.. de-alungul timpului.. am avut destule exemple de "nebuni" carora le-au fost desconsiderare teoriile, pentru ca mai apoi sa fie declarati geniali. De ce? Pentru ca "elita" acelei vremi nu era capabila sa-si scoata nasul din plan si uitau de ansamblu.

Bine.. s-ar putea sa nu se aplice si site-ul care te-a suparat acum, dar... ca idee.

 

Si tie la fel.

 

Incearca sa nu mai rabufnesti asa. :lol:

 

dar de ce tocmai Romania? sunt tari unde poporul nu-i dezbinat ca aici, unde mai exista valori morale, unde conducatorilor chiar le mai pasa si de cei de langa ei ... sau tocmai pt asta?

O sa-ti spun ce mi-a zis un lama tibetan acum ceva timp (citat aproximativ): "de la o vreme, s-au nascut (reincarnat) in Romania, foarte multe fete inalte de-ale lor".

Ma gandesc ca treaba asta spune foarte multe (printre multe altele) despre acest taram minunat. :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
http://www.noulierusalim.ro/index.htm

 

Nu este o sursa verificata.

Asadar nu stiu ce mai poti gasi la aceasta adresa.

Nu te supara, dar din start m-a injurat cum am citit prima fraza. "ingimfatilor" si "pieriti". Deja am invatat sa nu mai citesc astfel de ocari la adresa bunului simt. Am citit si eu in trecut de aceste proorociri. Este o aducere a ideii de iudaism arhaic, in epoca moderna. Nici evreii nu mai cred in astea.

In rest va doresc numai bine pe acest topic. E interesant. Dar sa nu va sacufundati.... :lol:

 

O sa-ti spun ce mi-a zis un lama tibetan acum ceva timp (citat aproximativ): "de la o vreme, s-au nascut (reincarnat) in Romania, foarte multe fete inalte de-ale lor".

Ma gandesc ca treaba asta spune foarte multe (printre multe altele) despre acest taram minunat. :lol:

Eu cind am spus chiar pe acest forum acest lucru, mi s-a recomandat "calduros", sa nu mai jignesc alte generatii. Banuiesc ca e vorba de generatia atlantilor. Care a amai avut o manifestare in oameni, prin deceniul 1910.

Am observat si eu ca sint intr-adevar f multe fete inalte.

Editat de NASTYPRIMUL

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu te supara, dar din start m-a injurat cum am citit prima fraza. "ingimfatilor" si "pieriti". Deja am invatat sa nu mai citesc astfel de ocari la adresa bunului simt. Am citit si eu in trecut de aceste proorociri. Este o aducere a ideii de iudaism arhaic, in epoca moderna. Nici evreii nu mai cred in astea.

In rest va doresc numai bine pe acest topic. E interesant. Dar sa nu va sacufundati.... :lol:

Ce sa mai zicem despre Apocalipsa lui Ioan, cu toti balaurii si toate capetele lor. Sau despre coasta din care este facuta Eva, nu? Sau despre toate inadvertentele din Biblie si din toate celelalte texte religioase.

Dar inspiratia nu se receptioneaza fara bruiaje sau 'pureci'...

Apoi, este in general greu ca simtamintele sa fie transpuse in cuvinte, mai ales cand, acum doua mii de ani, cuvintele erau atat de putine si de saracacioase in sensuri.

 

Te sfatuiesc ca de cate ori citesti astfel de texte sa ai intelegere, si sa urmezi urmatoarea vorba:

"Aurul si in glod straluceste".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O completare.

 

Din textele despre care vorbeam mai devreme, trebuie sa iei doar ce simti ca ai nevoie, si ce-ti spune ratiunea ca este corect.

Este ca o cutie cu piese de puzzle din care iti iei numai piesa sau numai piesele care se potrivesc in tabloul pe care il construiesti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De la 1989 incoace s-a dat liber la predictii in Romania.

Am vazut predictii multe despre ce ar fi trebuit sa se intample pina azi, si nu s-au intamplat, si au fost si uitate.

Asa ca treaba cu predictiile e buna de trecut timpul cand nu ai ceva mai bun de facut, dar viitorul e o suma de posibilitati din care se concretizeaza aceea care trebuie, dupa faptele oamenilor.

La TV si in presa, toti cad in limba sa dea predictii, dar asta pentru show-business.

Hai sa ne trezim si sa construim viitorul, in loc sa-l prezicem si apoi sa asteptam sa se intample.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iarta-i Doamne,ca nu stiu ce spun!" :think:

Cind v-o cadea bomba in cap,sa va amintiti ce v-am spus! :pardon:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
"Iarta-i Doamne, ca nu stiu ce spun!" :o:

Cind v-o cadea bomba in cap, sa va amintiti ce v-am spus! :pardon:

 

Nu cred sa fie o bomba la mijloc, Bagherra.

Bombe cad 10 pe zi, in fiecare zi. SI cad din ziua in care au fost inventate.

Obuze, mine si grenade explodeaza cate 100 pentru fiecare minut de cand au fost inventate.

Cartuse sunt trase de om inspre om, cate 1000 pentru fiecare secunda de cand au fost inventate...

 

Nu, mai curand cred in teoria virusului pandemic ajuns la cei fara putere, corelat cu intoarcerea capului a celor ce au puterea (vaccinul).

Dar nu am sa cred niciodata ca acest ucigas este unul platit, ci doar asteptat...

 

Am in minte imaginea barcilor pline cu supravietuitorii tragediei Titanicului, ce se departeaza intorcand spatele celor ce se ineaca din ratiunea ca, daca s-ar intoarce, s-ar scufunda cu totii...

Editat de octav.c

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
O sa-ti spun ce mi-a zis un lama tibetan acum ceva timp (citat aproximativ): "de la o vreme, s-au nascut (reincarnat) in Romania, foarte multe fete inalte de-ale lor".

Ma gandesc ca treaba asta spune foarte multe (printre multe altele) despre acest taram minunat. :o:

Macar scrie fetze inalte cu tz, sa nu mai creezi confuzie. :pardon:

Editat de florianb

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×