Sari la conținut
Forum Roportal
Utopia

Mandria

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Sa n-o luam ca pe-o trasatura negativa, ci sa ne dam cu parerea asupra ei, analizandu-ne in primul rand pe noi.

 

Adaug aici cateva scurte exemple:

 

1. SUNT MANDRU, ORGOLIOS, STIU CA SUNT MAI BUN DECAT ALTII

(nu ma gandesc niciodata din ce motive, pur si simplu o stiu, asa ma simt!)

 

2. NIVELUL MEU DE CUNOSTINTE ESTE NET DEASUPRA NIVELULUI MULTOR PERSOANE, MOTIV PENTRU CARE MA SIMT SUPERIOR CELOR DIN JUR

(constientizez acest lucru si mi se pare firesc)

 

3. INTELIGENTA MEA, SPIRITUL MEU ANALITIC, PRAGMATISMUL, MA DETERMINA SA MA APLEC MAI MULT ASUPRA LUCRURILOR REALE DIN JURUL MEU, CUNOSC MAI BINE OAMENII, CAUT SA INTELEG LUMEA SI MA SIMT SUPERIOR PENTRU ASTA

(ma intreb daca e firesc sau nu sa fiu mandru de acest lucru)

 

4. NATURA M-A INZESTRAT CU UN ASPECT ATRAGATOR, SUNT INTELIGENT, AM O VASTA CULTURA GENERALA SI UN REAL INTERES ASUPRA INTELEGERII VIETII

(stiu ca sunt superior multor persoane, incerc sa-mi ascund acest sentiment, dar din subconstient ma apasa sentimentul vinovatiei - cine sunt eu, sa ma evaluez drept superior celorlalti?)

 

5. SUNT MANDRU DE REUSITELE MELE, DAR N-AM CUI SA-I IMPARTASESC MANDRIA MEA.

 

 

Acum: Daca ar fi sa va incadrati in una din aceste categorii, ce parere aveti? Este mandria o trasatura de caracter negativa sau doar una fireasca a individului? De ce uneori ne simtim vinovati de faptul ca suntem mandri de noi? E rusinos sa fii mandru de tine? E urat sa fii mandru fata de altii? De ce ne ferim de cei care se simt mandri de persoana lor? De ce uneori preferam sa nu ne recunoastem meritele?

 

In alta ordine de idei, credeti ca mandria mai este posibila daca n-o avem cui impartasi?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa fiu mandru!..dar ma intreb eu :la ce ma ajuta ca mi-s mandru?

Mandria are rolul ei si atunci cand nu ai cui sa o impartasesti...mereu ramai tu cu tine insuti si intotdeauna raspunzi constiintei tale.

Una este aroganta si alta este mandria.

 

E bine sa fii impacat cu tine insuti, cu ce intreprinzi..ca altfel risti sa cazi in depresii si sa nu mai iesi usor de acolo.

Mandria insa, e un fel de exces..si cum excesele ne dezechilibreaza, tind sa cred ca mandria mai degraba ne aduce probleme ..

 

 

Sunt arogant cand ma consider superior altei fiintei umane, uitand totodata ca intotdeauna ma raportez la sistemul meu de valori, si nu al altora. De aceea relatia de comparatie nu are o baza solida..nu are aceleasi variabile..deci nu cred ca e posibila, ca si caz general.

Decat in mintea mea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu ma regasesc in prima "categorie". :good: Si nu consider ca ar trebui sa-mi fie rusine de asta.

Ma indoiesc ca exista vreun om care sa nu aiba pic de mandrie (acum or mai fi si cazuri d-astea/trecem peste). Si nu, nu cred ca este neaparat o trasatura negativa; depinde mai mult de cum este scoasa in evidenta, adica de bunul simt al persoanei respective. Eu pot sa ma simt mandra si fara sa ma exteriorizez prea mult, fara a arata celorlalti ca eu sunt superioara, iar ei niste fiinte mici si lipsite de importanta. :doh: Cred ca ne ferim de cei mandri de persoana lor mai mult pentru ca ne e frica sa nu realizam ca nu suntem indeajuns de buni, ca n-o sa putem atinge niciodata anumite trepte, pe care probabil persoana respectiva le-a atins. Ne e teama sa ne simtim inferiori, de aceea de cele mai multe ori cand ni se da motiv sa ne mandrim, o facem.

Noi, oamenii, ar trebui sa invatam sa fim mandri cu masura. Se pot pierde multe din cauza asta. Iar cine e mult prea mandru, o sa arate asta fie ca are un public, fie ca nu. :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1. SUNT MANDRU, ORGOLIOS, STIU CA SUNT MAI BUN DECAT ALTII

 

2. NIVELUL MEU DE CUNOSTINTE ESTE NET DEASUPRA NIVELULUI MULTOR PERSOANE, MOTIV PENTRU CARE MA SIMT SUPERIOR CELOR DIN JUR

 

3. INTELIGENTA MEA, SPIRITUL MEU ANALITIC, PRAGMATISMUL, MA DETERMINA SA MA APLEC MAI MULT ASUPRA LUCRURILOR REALE DIN JURUL MEU, CUNOSC MAI BINE OAMENII, CAUT SA INTELEG LUMEA SI MA SIMT SUPERIOR PENTRU ASTA

 

4. NATURA M-A INZESTRAT CU UN ASPECT ATRAGATOR, SUNT INTELIGENT, AM O VASTA CULTURA GENERALA SI UN REAL INTERES ASUPRA INTELEGERII VIETII

 

5. SUNT MANDRU DE REUSITELE MELE, DAR N-AM CUI SA-I IMPARTASESC MANDRIA MEA.

Cateva intrebari:

 

1. Mai bun ca altii la ce?

2. Superior celor din jur doar fiidnca ai un IQ mai mare sau din ce cauza?

3. Cum poti sa te simti superior altora si in acelasi timp sa zici ca-i cunosti mai bine?

4. De ce crezi ca daca esti atragator, inteligent si cu cultura generala mai bogata ai automat si o intelegere mai mare asupra vietii?

5. De ce simti nevoia sa te lauzi cu reusitele tale altora?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

M-am aflat la 5 foarte multa vreme, ceea ce a fost o situatie fericita.

Cat despre mandria rezultata din comparatia cu altii, e nefondata, de cele mai multe ori daca nu intotdeauna.

In primul rand nu-i cunoastem pe altii atat de bine cat credem; si ei ca si noi au stangacii in exprimare si imaginea le e stirbita de incidente, in functie de care ii judecam, asa cum e si a noastra, fara ca acea imagine sa reprezinte de fapt realitatea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cateva intrebari:

 

1. Mai bun ca altii la ce?

2. Superior celor din jur doar fiidnca ai un IQ mai mare sau din ce cauza?

3. Cum poti sa te simti superior altora si in acelasi timp sa zici ca-i cunosti mai bine?

4. De ce crezi ca daca esti atragator, inteligent si cu cultura generala mai bogata ai automat si o intelegere mai mare asupra vietii?

5. De ce simti nevoia sa te lauzi cu reusitele tale altora?

 

Nu ma refeream in special la mine cand dadeam exemplele la persoana I. Am facut un rezumat a ceea ce vedem de obicei, in jurul nostru.

1. Mai bun decat altii prin orice tine de actiunile si gandurile tale.

2. Superior datorita IQ-ului, da.

3. Superior pentru ca, in comparatie cu altii, nu treci prin viata ca prin branza.

4. Nu spun ca primele 3 calitati o determina pe cea de-a 4-a, ci doar ca nici una nu o exclude pe cealalta.

5. Aici am si eu o intrebare: crezi ca mandria determina implicit si lauda? La 5 pot sa-ti raspund din experienta mea. Cand am simtit ca intr-adevar am de ce sa fiu mandra, si-mi doream fara nici o urma de superioritate fata de altcineva doar sa impartasesc motivele pentru care eram mandra de ce-am realizat, mi-am dat seama ca n-am cui... Nici familiei, care chiar daca ma sprijina in toate, nu ma intelege (ei au trait in alt mediu, alta generatie, alte prioritati, alta viziune asupra vietii...) nici prietenilor (pentru ca nu am pe nimeni atat de apropiat) si nici iubitului (dintr-un motiv pe care n-o sa-l relatez aici). Din experienta asta am tras concluzia ca orice fel de manifestare a mandriei nu este posibila decat in raport cu ceilalti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E interesant cum multi oameni se valoreaza dupa calitati si nu dupa sentimente. Asta fiindca asa au fost crescuti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
E interesant cum multi oameni se valoreaza dupa calitati si nu dupa sentimente. Asta fiindca asa au fost crescuti.

 

 

Multumesc pentru compliment dar nu era cazul. :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sa n-o luam ca pe-o trasatura negativa, ci sa ne dam cu parerea asupra ei, analizandu-ne in primul rand pe noi.

 

Adaug aici cateva scurte exemple:

 

1. SUNT MANDRU, ORGOLIOS, STIU CA SUNT MAI BUN DECAT ALTII

(nu ma gandesc niciodata din ce motive, pur si simplu o stiu, asa ma simt!)

 

2. NIVELUL MEU DE CUNOSTINTE ESTE NET DEASUPRA NIVELULUI MULTOR PERSOANE, MOTIV PENTRU CARE MA SIMT SUPERIOR CELOR DIN JUR

(constientizez acest lucru si mi se pare firesc)

 

3. INTELIGENTA MEA, SPIRITUL MEU ANALITIC, PRAGMATISMUL, MA DETERMINA SA MA APLEC MAI MULT ASUPRA LUCRURILOR REALE DIN JURUL MEU, CUNOSC MAI BINE OAMENII, CAUT SA INTELEG LUMEA SI MA SIMT SUPERIOR PENTRU ASTA

(ma intreb daca e firesc sau nu sa fiu mandru de acest lucru)

 

4. NATURA M-A INZESTRAT CU UN ASPECT ATRAGATOR, SUNT INTELIGENT, AM O VASTA CULTURA GENERALA SI UN REAL INTERES ASUPRA INTELEGERII VIETII

(stiu ca sunt superior multor persoane, incerc sa-mi ascund acest sentiment, dar din subconstient ma apasa sentimentul vinovatiei - cine sunt eu, sa ma evaluez drept superior celorlalti?)

 

5. SUNT MANDRU DE REUSITELE MELE, DAR N-AM CUI SA-I IMPARTASESC MANDRIA MEA.

 

 

Acum: Daca ar fi sa va incadrati in una din aceste categorii, ce parere aveti? Este mandria o trasatura de caracter negativa sau doar una fireasca a individului? De ce uneori ne simtim vinovati de faptul ca suntem mandri de noi? E rusinos sa fii mandru de tine? E urat sa fii mandru fata de altii? De ce ne ferim de cei care se simt mandri de persoana lor? De ce uneori preferam sa nu ne recunoastem meritele?

 

Nu ma refeream in special la mine cand dadeam exemplele la persoana I. Am facut un rezumat a ceea ce vedem de obicei, in jurul nostru.

1. Mai bun decat altii prin orice tine de actiunile si gandurile tale.

2. Superior datorita IQ-ului, da.

3. Superior pentru ca, in comparatie cu altii, nu treci prin viata ca prin branza.

4. Nu spun ca primele 3 calitati o determina pe cea de-a 4-a, ci doar ca nici una nu o exclude pe cealalta.

5. Aici am si eu o intrebare: crezi ca mandria determina implicit si lauda? La 5 pot sa-ti raspund din experienta mea. Cand am simtit ca intr-adevar am de ce sa fiu mandra, si-mi doream fara nici o urma de superioritate fata de altcineva doar sa impartasesc motivele pentru care eram mandra de ce-am realizat, mi-am dat seama ca n-am cui... Nici familiei, care chiar daca ma sprijina in toate, nu ma intelege (ei au trait in alt mediu, alta generatie, alte prioritati, alta viziune asupra vietii...) nici prietenilor (pentru ca nu am pe nimeni atat de apropiat) si nici iubitului (dintr-un motiv pe care n-o sa-l relatez aici). Din experienta asta am tras concluzia ca orice fel de manifestare a mandriei nu este posibila decat in raport cu ceilalti.

 

In alta ordine de idei, credeti ca mandria mai este posibila daca n-o avem cui impartasi?

 

Nu vreau prin raspunsul meu sa ranesc pe cineva.Incerc doar sa fiu obiectiv si transant,asa cum mi s-a mai spus,ca un macelar.Va fi un adevar gol-golut,crud poate dar nu il voi pretinde drept absolut.

 

Sa incercam sa raspundem metodic, dupa cum este si enuntul "problemei".

 

1.G-zus a fost G-zus, incontestabil un om mare care a lasat omenirii un mesaj al inimii, o cale de urmat si care...ESTE urmata de cea mai mare parte a populatiei Terrei. Desi ma consider un liber cugetator si practic nu fac parte din vreo grupare religioasa sau ezoterica, am invatat in viata sa recunosc valorile oriunde ar fi ele. Deci, revenind la subiectul nostru, G-zus a fost incontestabil un mare OM. Se spune ca traia printre hoti, destrabalati...Ma rog, printre pleava societatii. Si nu facea caz nici de intelepciunea sa, nici de celelalte calitati.Un amic imi spunea candva ca, poate nu facea caz poate tocmai pentru ca stia ca nu este mai bun decat ceilalti.

 

BUN! ESTI MAI BUN IN ACTIUNI SI GANDURI. IN PRIMUL RAND NU ESTI SINGURUL DIN LUME.APOI, AR TREBUI SA FII RECUNOSCATOR SI NU MANDRU CA FORTA CARE ITI CREEAZA AUSPICII FAVORABILE, INCA TE PASTREAZA IN ATENTIE. E BINE SA STIM CA CEEA CE NE RIDICA, INTR-O BUNA ZI NE POATE COBORI. IAR MANDRIA DE SINE SAU INFUMURAREA, POT CONSTITUI PRINCIPALUL MOTIV------>VEZI LUCIFER :roll:

 

2.E drept, multa lume zace in idiotenie si doarme pe ea de prostie.Dar asta nu inseamna ca trebuie sa ne falim cu statutul nostru. E drept, pana la urma, inteligenta se mai si cultiva dar...lucrurile sunt asa cum trebuie sa fie.Ne aflam cu totii exact acolo unde trebuie sa ne aflam si, in conditia in care trebuie sa fim.In lumea asta nimic nu poate sa se ridice mai sus decat izvorul sau deci inca o data...CEEA CE TE RIDICA TE POATE COBORI.

 

SUPERIOR? POATE CA ESTE NECESAR SA ITI CONSTIENTIZEZI STATUTUL. DAR INCA O DATA RECUNOSTINTA. PENTRU CA MANDRIA POATE STARNI FURIA ZEILOR.UN BANAL ACCIDENT VASCULAR, POATE DEMONSTRA OMULUI CA SITUATIA SE POATE SCHIMBA SI, INTR-UN MINUT POTI DEVENI DINTR-O FORTA, O LEGUMA. ATUNCI, POTI FI INTELIGENTUL SI RASATUL LUI PESTE. ESTI IN CARUCIOR IMOBIL. PE CAND PROSTUL CARUIA I TE CONSIDERAI SUPERIOR, IN PROSTIA LUI VA PUTEA SA MEARGA SI O VA FACE MAI BINE CA TINE. :doh:

 

3.Uuuuh, cum gandeam si eu ca tine cand aveam varsta ta. Si in infumurarea mea, credeam ca totul imi este permis. Si nu stiam ca in momentul in care imi savuram "invincibilitatea" in varful piramidei, mi se pregatea o cadere tocmai din "al noualea cer". Nu de alta doar asa, sa-mi frang gatul cu siguranta. Si mi l-am frant. Figurat vorbind. E drept, diferentele sunt pe lumea asta tocmai pentru a ne putea identifica pozitia pe scara. Pentru a nu uita ca sunt trepte superioare de atins...si posibilitatea unei caderi. Astfel incat, RESPECT pentru treptele de mai sus pentru ca imi dau posibilitatea sa evoluez si pentru treptele de mai jos pentru ca...sustin pozitia mea de start. Nimeni in lume nu e uitat, nimeni in lume nu e inutil. "Sforta" Creatoare a pus pe fiecare la locul sau cu o precizie de ceasornicar. Asa ca...nu ai dreptul sa judeci inferioritatea altuia. Doar sa te bucuri ca ocupi o treapta mai buna.

 

RESPECT DECI, NU MANDRIE SAU SUPERIORITATE. VIATA ESTE FRUMOASA ASA CUM ESTE, FIECARE FIINTA ISI ARE ROLUL SAU TU JOACATI-L PE AL TAU SI APRECIAZA POZITIA, CALITATILE SI AUSPICIILE FAVORABILE. DAR NU UITA NICIODATA CA IN LUMEA ASTA NICI VIERMELE NU ESTE UITAT SI CA, FUNDAMENTUL UNEI PLAJE ESTE BANALUL BOB DE NISIP.

 

4.Raportat la tehnologie si populatie, cel mai puternic om al tuturor vremurilor a fost Alexandru. Si cand a murit a cerut sa ii fie scoase mainile afara din sicriu pe motivul ca :"sa vada lumea ca am stapanit pamantul dar plec fara sa iau nimic".

Toate sunt trecatoare. Calitati,frumusete, chiar si intelepciune. Nimic din toate astea nu ne vor scuti sa murim. Si chestia ca ramane ceva in urma ta care sa te faca "nemuritor", este o amagire. De multe ori din frustrarea ca rolul nostru se va termina intr-o zi, facem actiuni nebunesti care contravin uneori legilor universului. Si alegem drept scuza faza cu numele nemuritor.

 

 

TRAIESTE-TI ASADAR VIATA SI FOLOSESTE-TI CALITATILE SI FAVORURILE PENTRU A-TI FACE VIATA MAI FRUMOASA. NU PENTRU A CREEA O PRAPASTIE INTRE TINE SI OAMENI. CELUI CARUIA II PLACE SA FACA PE DESTEPTUL IN FATA ALTORA VA SFARSI PRIN A FI EXCLUS.PENTRU CA ESTE CERT, LUMEA ASTA ARE NEVOIE DE INTELEPCIUNE SI INTELIGENTA DAR, SA NU UITAM CA IN SCHELETUL DE LEMN AL UNEI ACOPERIS SE BAT MAI MULTE CUIE.NU SUNTEM UNICATE SI NICI DE NEANLOCUIT IN ACEASTA LUME.PRIN URMARE, SA NU NE-O LUAM IN CAP.

 

Cat despre cel de-al 5-lea punct...desi, probleme tale se intrepatrund avand o baza comuna...am o singura replica.

 

LAUDA DE SINE NU SUNA A BINE.SI DACA LAUDA NU ESTE UN PUI AL MANDRIEI........ :o:

 

Scuze daca mesajul meu a lezat. Dar,probabil nu ti-ai postat problema doar de dragul conversatiei.Ei bine,da...am trecut candva prin toate acestea pentru ca frumusetea, bogatia si puterea corup un suflet tanar.Dar am incercat sa fiu sincer. Ti-am raspuns asa cum in trecut mi-am raspuns si mie. Nu o lua personal,nici la modul absolut. Esti libera sa faci cu viata ta ce vrei. Dar de regula ce te intereseaza si parerea altora...nu esti chiar dispusa sa "calci peste cadavre" in privinta acestei mandrii. Si nu incerca sa folosesti scuza pacientului la psihiatru "Am un prieten care are o problema".

e mai mult ca sigur ca ceea ce ai postat tu, este o problema de care te-ai izbit TU.

 

Fara resentimente sau rautacisme...un singuratic care a vazut problema dintr-un unghi. :P

Multa bafta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×