Sari la conținut
Forum Roportal
Cepoi.adrian

Hepatita B - stare generala foarte proasta

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salutare la toata lumea. Ma numesc Adrian, sunt din Bacau, si am fost recent diagnosticat cu virusul hepatitei b. In toamna acestui an, sotia a suferit o operatie, si la analizele de dinainte a iesit virus b pozitiv. Dupa aproximativ o luna, am fost sa ma testez si eu, si ...... mi-a iesit tot pozitiv: Antigen Hbs = pozitiv; d o proba = 3.853 (nu stiu daca ultima valoare are vreo importanta) . In prima faza, nu m-am speriat prea tare, dar de aproximativ o luna de zile, starea mea de sanatate a inceput sa fie din ce in ce mai proasta.

Totul a inceput intr-o dimineata, cand am ametit, dupa ce am coborat din pat. De atunci, am o stare de ameteala continua, in unele zile mai tare, in altele mai putin. Tot de atunci au inceput si durerile de cap,greata, balonari, diaree, mi-a disparut pofta de mancare, oboseala, desi am redus la minim efortul fizic, transpiratii in somn, si de cateva zile, a inceput sa ma doara cand in parte dreapta, sub coaste, cand in cea stanga. Am fost la medicul de familie, dupa ce am iesit pozitiv la testare, dar acesta mi-a spus ca nu e grav, ca chiar si el este purtator de virus b, si ca nu e nici o problema. La analize, mi-au iesit:

-TGP 60 5-42

-TGO 29 5-37

celelalte analize mi-au iesit normale(vsh, electroforeza,).

La ecograf, " ficat cu LSH 60mm, ldh 135mm, reflectivitate crescuta, structura de tip stratozic (am inteles ca inseamna grasime pe ficat), fara leziuni focale. Colecist cu pereti usor hiperecogen discret sediment decliv fara calculi."

 

Initial am crezut ca este vorba de hepatita acuta, dar am inteles ca in acest caz, transaminazele ies mult mai mari. Daca nu e acuta, inseamna ca e cronica, si deja am inceput sa am ficatul afectat? Daca analizele nu sunt proaste, de ce mi s-a inrautatit starea de sanatate ? Astept parerile voastre.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

de virusul A te-ai testat?

 

analizele tale chiar nu sunt rele. ar trebui sa-ti faci si alte investigatii.

 

steatoza (ficatul gras) da astfel de simtome dar nu stare generala proasta asa ca a ta.

 

cred ca e vorba de altceva, nu de hepatita acuta si cred ca ar fi bine sa-ti faci si alte analize.

 

sanatate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Adrian,

 

- si eu cred ca mai degraba e vorba de o faza cronica a infectiei cu VHB. Asta nu inseamna ca ficatul e afectat. Infectia nu inseamna hepatita. Heptita este atunci cand ficatul este in suferinta si se demonstreaza prin citoliza (transaminaze marite) sau electroforeza a proteinelor serice proasta.

- ca tu sa te convingi ca infectia cu virus B este una cronica trebuie sa iti faci urmatoarele analize:

1. Ac HBc IgM: daca e negativ inseamna infectie cronica

sau:

2. Ac HBc IgG: daca e pozitiv inseamna infectie cronica

In celelalte cazuri, vorbim de infectie acuta

- ca tu sa te convingi ca infectia cu virus B a cauzat deja o hepatita, trebuie sa:

1. ai transaminazele marite. Si sunt marite in cazul tau (TGP este aproape 1,5 x valoarea normala)

2. electroforeza proteinelor serice sa fie proasta. Mai exact raportul albumina/ globuline (A/G) sa fie mai mic decat 1,5 (alte laboratoare accepta pana la "1"). Dar atentie: in astfel de cazuri vorbim de afectare serioasa, in sensul ca ficatulk nu isi indeplineste foarte bine functiile hepatice

3. verifica-ti te rog, bilirubina (totala si indirecta), fosfata alcalina (ALKP), fibrinogenul

 

Toate cele enumerate anterior (punctele 1., 2., 3.) ne dau o imagine clara despre starea ficatului

 

Din punct de vedere al infectiei, as vrea sa stiu:

- care este incarcatura virala (ADN VHB PCR)

- eliminarea posibilitatii unei coninfectii virale cu virus heptitic tip A, C sau D astfel:

1. Ac HAV totali (pt. virusul A)

2. Ac HCV totali (pt. virusul C)

3. Ac HVD totali (pt. virusul D)

 

Ai mai putea face fibromax+fibroscan (2 analize neinvazive care dau o predictie asupra starii generale a ficatului: fibroza, steatoza, activitate necroinflamatorie). Singura problema este ca sunt scumpe (~800-1000 lei)

 

Pe baza simptomelor pe care le-ai enumerat tu, pot sa mai spun:

- disconfortul din peretele abdominal drept sau balonarile pot sa fie explicate de colecist. Mai ales ca ecografic s-a spus ca exista o hiperecogenitate a peretilor colecistului. Un sediment pe peretele colecistului inseamna depunere de calculi biliari. Probabil ai un colesterol marit. De asemenea trigliceridele pot fi marite. Asta poate explica si instalarea steatozei (ficat gras). Steatoza duce la transaminaze marite, deci nu numai virusul B.

- faptul ca disconfortul, durerea se muta si in partea stanga a abdomenului, poate fi explicata de aceeasi balonare. Dar mai poate fi si un colon iritabil.

In orice caz, vreau sa spun ca ficatul nu doare, el nu are terminatii nervoase.

 

Fa analizele pe care ti le-am mentionat si putem avea o imagine mai clara despre starea ta.

 

Un alt sfat: scrie pe forumul de Hepatita B, nu pe forumul de Hepatita.

 

Te astept cu noi vesti.

Sanatate!

Editat de Connny

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

INTERFERONU-O OTRAVA CU EFECT PE TERMEN LUNG

Exista si efecte secundare ale interferonului?

 

Desi este o substanta a organismului si ar trebui sa fie bine tolerata, interferonul are numeroase efecte secundare. Cu toate acestea, efectele secundare nu sunt atat de severe incat sa se intrerupa tratamentul.

 

Cele mai importante efecte secundare sunt:

- Manifestari asemanatoare virozelor (subfebra, dureri de muschi, secretie nazala, frisoane);

- Depresie, uneori severa cu risc de sinucidere;

- Irascibilitate;

- Scadere in greutate importanta, scaderea poftei de mancare;

- Caderea parului (alopecie);

- Diaree;

- Dureri abdominale;

- Scaderea numarului de leucocite, globule rosii si trombocite;

- Edeme (umflarea gambelor);

- Insomnie;

- Greturi;

- Dureri la locul de injectare;

- Tulburari ale functiei tiroidei;

- Decompensarea diabetului zaharat deja existent;

- Dureri osoase;

- Eruptii cutanate;

- Scaderea capacitatii de munca.

 

Tratamentul cu interferon

Oricine poate face tratament cu interferon daca are indicatie?

 

Pentru a urma tratament cu interferon, sunt necesare cel putin doua conditii:

1. Sa existe indicatie pentru acest tratament.

2. Sa nu existe contraindicatii in efectuarea tratamentului.

 

Exista unele precautii la initierea tratamentului cu interferon in urmatoarele situatii:

- Depresii;

- Tentative de sinucidere;

- Anxietate;

- Abuz de alcool sau droguri;

- Alte tulburari psihiatrice;

- Infectii active cu diferite localizari;

- Boli de inima (cardiomiopatii dilatative, tulburari de ritm cardiac, infarct de miocard);

- Boli autoimune (lupus, poliartrita reumatoida, psoriazis, hepatita autoimuna, tiroidite autoimune, miastenie);

- Diabet zaharat;

- Tratament imunosupresor;

- Transplant anterior (exclusiv transplantul de ficat);

- Boli cu depresia maduvei formatoare de sange;

- Boli renale (glomerulonefrite, sindrom nefrotic);

- Insuficienta hepatica - ciroza;

- Anemii, scaderea leucocitelor sau trombocitelor care nu pot fi corectate inainte de inceperea tratamentului.

 

Autor: Dr Alecse Valerian Ditoiu

Editat de petreflp

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×