Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

De ce iti este frica, de aia nu scapi.

Cu cat te vei gandi mai mult la aceste lucru, cu atat le vei pune mai repede si mai usor in aplicare. Nici n-o sa-ti dai seama ca s-a terminat. (poate, eventual, dupa ce nu se mai poate repara)

 

Tocmai asta nu se realizeaza in general,faptul ca gandesti intr-o anumita directie si cu o anume intensitate va manifesta in cel mai scurt timp in plan fizic materializarea gandurilor.Nu dam atentia cuvenita la ceea ce gandim,se uita ca suntem creatorii realitatii in care traim prin gand,cuvant.

Cred ca o analiza amanuntita a ceea ce ne dorim,o clarificare a sentimentelor si o ordine a gandirii ar fi foarte necesara.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salutare!

In primul rand as dori sa ma prezint. Ma numesc Catalin Niculae si am 20 de ani. Sunt student anul 2 la Universitatea din Bucuresti, Tehnologia Informatiei.

Am o relatie de aproape 10 luni de zile in care pot spune ca m-am implicat total. Va scriu pentru ca din pacate incet dar sigur incep sa nu ma mai simt confortabil in aceasta relatie. Starea de discomfort este data de varsta prietenei mele(17 ani). Toata lumea imi spune, inclusiv familia mea si a ei, ca este o varsta periculoasa. Mentionez ca sunt primul barbat din viata ei.

Mi-e teama ca desi ma iubeste, curiozitatea o va face sa ma insele, sau pur si simplu sa ma lase balta pentru altceva/altcineva. Aceasta teama ma bantuie constant si face ca increderea mea in ea sa scada pe zi ce trece. O iubesc enorm si lucrul acesta ma sperie fantastic de mult. In general sunt un tip foarte sufletist care ar da orice pentru persoana pe care o iubeste. Mi-e teama ca o voi pierde si ca o sa sufar asa cum am mai facut-o de 2 ori pana acum. E ciudat sa ma uit in ochii ei atunci cand imi spune ca ma iubeste si eu sa nu o cred.

Frica este alimentata in principal de familia ei, toti imi spun sa am grija cu ea, ca este o fire f schimbatoare, si ca trebuie sa am foarte multa rabdare cu ea.

As vrea daca puteti sa imi dati un sfat, sa imi spuneti ce am de facut, de ce nu ma pot bucura linistit de iubire fara sa imi fac aceste griji mereu?

....daca mai alimentezi mult frica asta? :doh: de ceea ce te temi mai mult , acel lucru se va intampla....desi nu este asa de grav cum iti imaginezi, tu inconstient ii transmiti ei sa faca asta...........nu crezi ca ar fi mai bine ori sa treci cu vederea, si sa ignori aceasta frica imaginabile care treptat , treptat cu cat o "hranesti"mai mult va incepe sa se adevereasca, ori sa te gandesti la rezolvarea ei....eu una cred ca-i mai constructiv asa. :roll: :good:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hey!Catalin, nu cred ca ai de ce sa iti faci griji deoarece varsta nu conteaza prea mult .Tot ce conteaza este caracterul si persoanlitatea ei ,iar daca te iubeste cu adevarat nu va dorii sa aiba alte curiozitati in materie de barbati si nici nu se va plictisii de tine deoarece nu te poti plictisi de persoana iubita!Incearca sa nu te schimbi ,sa pastrezi totul in balanta asa cum spuneai si tu , sa ii oferi sprijinul si iubirea de care are nevoie ,dar in acelasi timp sa ai grija ca din partea ei sa ti se ofere acelasi lucru!Se spune ca intr'o relatie unul din parteneri iubeste mai mult decat celalat ,la o intensitate mai mare ,dar cine a spus asta nu sa gandit ca iubirea e infinita ,nu se poate masura si se implineste doar atunci cand ambii membrii o simt !Asa ca daca tu ai incredere in ea nu ai de ce sa'ti faci probleme ,incearca sa traiesti fiecare clipa alturi de ea la maxim ,sa va bucurati impreuna de placerile si greutatile vietii ,sa nu te gandesti la ce se va intampla pentru ca asa nu vei reusii niciodata sa traiesti prezentul,vei traii intr'un viitor ireal mereu alimentat de frica pierderii!Daca ea va renunta la tine inseamna ca nu te'a meritat ,iar tu meriti ceva mai bun si intotdeauna e ceva mai bun pentru fiecare ,caci toate au un rost!Eu va urez multa fericire impreuna intr'o infinitate de ani ce se vor scurge de acum incolo!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iubirea nu este infinita decat in literatura.Dar si aici, nu stiu daca ai observat ca toate romanele se sfarsesc cand cei doi se insoara sau se casatoresc reciproc.Dupa aia aflam chestiunile picante doar la divort.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Iubirea nu este infinita decat in literatura.Dar si aici, nu stiu daca ai observat ca toate romanele se sfarsesc cand cei doi se insoara sau se casatoresc reciproc.Dupa aia aflam chestiunile picante doar la divort.

 

Nu neaparat ,depinde daca ambii membri stiu sa se surprinda reciproc astfel incat relatia sa nu devina monotona!De cele mai multe ori se fac alegerile gresite si din cauza asta se ajunge la divort ,dar nu generaliza deoarece mai sunt si oameni care se iubesc fara ca iubirea sa fie inlocuita de atasament!Da probabil ca iubirea este infinita doar in literatura ,dar atunci cand iubesti pe cineva simti cum iubirea urca dincolo de timp si spatiu si intra in alta dimensiune nelimitata .Sa nu crezi ca nu sunt realista, imi dau seama ca orice lucru poate avea un sfarsit ,dar asta depinde doar de noi ,iar daca noi alegem prin diferite actiuni ca acesta sa nu existe ,relatia poate dura foarte mult timp sau chiar toata viata!O data ce iti daruiesti iubirea persoanei potrivite aceasta nu are cum sa scada sau sa dispara,iubesti fara sa ceri nimic in schimb ,iubesti nelimitat!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc pt mesaje.

 

Cred ca aveti dreptate, si voi incerca sa ma bucur cat pot de prezent.

Pana la urma daca eu nu ofer incredere, intelegere si iubire cum ma pot astepta sa le primesc la randul meu.

 

Intr-o relatie cam totul se imparte la 2, inclusiv despartirea, care poate veni din partea mea sau din partea ei. Prezentul ni-l putem forma singuri, pt ca nimic nu este intamplator pe lumea asta, dar viitorul e putin probabil sa ni-l putem forma asa cum vrem.

 

E un risc care cred ca orice cuplu si-l asuma, nu sunt nici primul nici ultimul.

 

Va multumesc inca o data pentru raspuns!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De ce inceri sa ne oacalesti?In dragoste nu se imparte nimic la doi, ci la patru.Daca spui doi, inseamna ca fiecare isi ia jucariile cu care a venit si pleaca.In realitate, intr-o despartire, persoana de langa tine, pleaca cu ceva mai mult.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cum ti s-a ai zis, traieste prezentul si bucura-te de iubire, frica nu are ce cauta :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:doh: sa invete de pe acum sa faca fata situatieie, nu sa-i fie frica ... de soacra :roll: tinem pumnii

Dar printre altele citeam ca ii e frica ca ea il lasa etc. pai ce cauta gandurile astea negree cand totul e senin? chiar cauta cu dinadins sa-si faca singur rau?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×