Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salutare!

In primul rand as dori sa ma prezint. Ma numesc Catalin Niculae si am 20 de ani. Sunt student anul 2 la Universitatea din Bucuresti, Tehnologia Informatiei.

Am o relatie de aproape 10 luni de zile in care pot spune ca m-am implicat total. Va scriu pentru ca din pacate incet dar sigur incep sa nu ma mai simt confortabil in aceasta relatie. Starea de discomfort este data de varsta prietenei mele(17 ani). Toata lumea imi spune, inclusiv familia mea si a ei, ca este o varsta periculoasa. Mentionez ca sunt primul barbat din viata ei.

Mi-e teama ca desi ma iubeste, curiozitatea o va face sa ma insele, sau pur si simplu sa ma lase balta pentru altceva/altcineva. Aceasta teama ma bantuie constant si face ca increderea mea in ea sa scada pe zi ce trece. O iubesc enorm si lucrul acesta ma sperie fantastic de mult. In general sunt un tip foarte sufletist care ar da orice pentru persoana pe care o iubeste. Mi-e teama ca o voi pierde si ca o sa sufar asa cum am mai facut-o de 2 ori pana acum. E ciudat sa ma uit in ochii ei atunci cand imi spune ca ma iubeste si eu sa nu o cred.

Frica este alimentata in principal de familia ei, toti imi spun sa am grija cu ea, ca este o fire f schimbatoare, si ca trebuie sa am foarte multa rabdare cu ea.

As vrea daca puteti sa imi dati un sfat, sa imi spuneti ce am de facut, de ce nu ma pot bucura linistit de iubire fara sa imi fac aceste griji mereu?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bucura-te ca ai astfel de griji, pentru ca mai tarziu vei avea altele.Ce-ar fi daca ai termina facultatea si dupa aceea te-ai gandi la celelate lucruri? Ca sa fii sigur ca nu gresesti, poti sa o inviti la o cafea si sa o tragi de limba sa vezi si tu care sunt proiectele ei de viitor.Spui si tu proiectele tale si vezi unde se potrivesc si unde nu.Succes.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

vanghelis iti multumesc pentru raspuns.

Nu m-am gandit o clipa sa neglijez facultatea, si nici nu am facut-o pana acum.

Doar ca imi doresc ca numele Diana (asa o cheama pe ea) sa nu insemne inca o dezamagire pentru mine. Numele 'Diana' vreau, candva, sa coincida cu numele sotiei mele.

 

Toata lumea imi spune ca eu vad altfel lucrurile la 20 de ani, si ca ea e un copil si ca mai devreme sau mai tarziu va pleca de langa mine.

 

Vreau sa se inteleaga de la bun inceput ca 'lupta' asta o duc cu mine insumi si nu cu ea.

Ea nu stie si nici nu simte vreuna din temerile mele pentru ca relatiile anterioare m-au invatat sa stiu sa tin pentru mine anumite lucruri.

Deasemenea relatia o mentin cat pot in echlibru. Ofer cel putin la fel de mult cat primesc. Am invatat sa nu fiu genul de baiat care sa manance din palma partenerei de viata! De asta si faptul ca am stat 10 luni alaturi de ea e o premiera pentru mine(pana sa o intalnesc pe ea cea mai lunga relatie a fost ede 3 luni). Relatiile anterioare au reprezentat un sut in fund dar in acelasi timp un pas inainte. Dar de data asta nu mai vreau nici un sut in fund.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu conteaza varsta ... din contra la 17 ani e chiar foarteeeeeee bineeeee....

 

 

Incearca sa o testezi daca chiar te iubeste...prin gesturi..prin compromisuri...observai comportamentul...daca vrei o relatie stabila bagate bine cu parintii ei...

Vezi ce gen de fata e ..matura sau imatura...ca sa stii cum sa abordezi testele...

Daca te iubeste la varsta asta si esti primul barbat din viata ei...esti FOARTE NOROCOS OMULE...si daca e virgina..sau daca tu esti primul cu care a facut sex...da ea acuma descopera viata si iti bagi in minte ca poate vrea si cu altu sa vada diferenta sau ceva de genul...acuma depinde de fata...dar eu zic ca daca va intelegi bine nu ai de ce sa iti faci probleme...

Totusi tine-o mai din scurt...dar nu o sufoca..incearca sa o tii fericita...si iti va fi fidela..

 

 

Nu trebuie sa traiesti tu cu frica ca o inseli ... ci ea ar trebui sa traiasca cu frica asta...e mult mai logic...daca ea are frati/surori te descurci tu..sa ii studiezi rutina ei in lipsa ta...

Editat de WitchKing

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este destul de matura din punct de vedere al gandirii, dar in acelasi timp este copilaroasa in comportament. Tocmai asta m-a atras la ea si m-a facut sa o iubesc.

De parintii ei m-am apropiat, pot spune ca am facut-o chiar prea mult. Dormim unu la altu fara nici un fel de problema.

In general este o fata sufletista, tine la ai mei, tine la relatiile ei cu parintii mei, le face cadouri, vorbeste cu mama la telefon, etc.

Cred ca ai dreptate. Am toate sansele sa fie totul bine, dar toti cei din jurul meu imi spun ca toate sunt la fel, si ca voi ajunge sa o maturizez si ca se va bucura altcineva de ea, nici macar nu vreau sa ma gandesc cum m-as simti daca as vedea-o pe strada de mana altuia cand stiu cat am investit in relatia asta si cat de mult m-am implicat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Citeste la mine in topic....

 

Fata la 19 ani...s-a despartit de fostul care l-a cunoscut la 15 ani...si a fost baiatul care a dezvirginat-o si...acu 2 luni s-au despartit dupa 4 ani din cauza ca l-a prins pe ala cu alta in oras...si cand el a fost prins...asta la plesnit cu bidonul in cap..el s-a panicat si i-a dat un picior in burta de a lipit-o de perete...s-a speriat si ea etc...

Apoi a mai batut-o... i-a mai dat palme..etc.. el sta in acelasi bloc cu ea.. si el a ramas combinat cu aia...o vecina de pe acolo...in timp ce ea disperata plangea si nu manca..de a ajuns sa slabeasca mult...in timp ce ala o freca pe aia..

Fata s-a dat la mine nush ce..eu am refuzat..si ca prostul eu acuma a inceput sa imi placa fata...

Faza e ca ea inca il iubeste pe ala... am intrebat-o.. daca il mai iubeste nush ce... EA ca NU ca ii face greata..ca nu vrea sa auda de el ..ca nu stiu ce..bla bla bla...dar uite ca incet incet a facut o criza..s-a luat la cearta cu aia (vecina) si i-au despartit....acuma ea a ramas prietena cu el...isi vorbesc...despre facultate...despre ce fac...se uita la filme impreuna...gatesc impreuna... cica sunt prieteni..nici vorba ca s-au impacat...

 

El ii mai da mesaje pe telefon : STF.... ea da mesaj IDEM....si ea cica...uite si la asta..el crede ca eu ma impac cu el..blabla

 

Hai sa fim seriosi...eu stiam..de la inceput ca ea inca tine la el...probabil ca sunt prost ca nu am profitat...dar...

 

dupa ce i-a facut ala ei...ea proasta..tot mai vorbeste cu el...asta e grav...

 

 

Eu mi-am dat seama ce gen e baiatul ala...e golan...zavragiu din ala...si lucreaza in Politie...are 23 de ani...in schimb ce ea proasta...poate mai timida...mai nu stiu ce...s-a lipit de el...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ca fetele adora 'baietii rai' e ceva stiut ce nu poate fi explicat.

Faza mai nasoala e ca eu nu pot fi 'baiat rau'. Desi sunt ferm convins ca in momentul asta daca ii dau o palma, si maine ma duc cu un buchet de flori sa imi cer iertare, ma va ierta. Doar ca mama nu a avut 'buna-vointa' sa faca din mine genul ala de baiat rau. Nu as putea in viata mea sa ii fac rau, fie ca vom fi sau nu vom fi impreuna peste ani.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aha si ai grija sa nu treci linia...sa devii dintr-un iubit bun care o protejeaza si ii ofera siguranta si iubire...intr-un tantalau bine de manipulat...

 

 

Viata e trista...si femeile..complicate =))

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La asta lucrez de 10 luni, alternez cat pot momentele de afectiune cu cele de nepasare, cele de tandreturi cu cele de indiferenta...mai p scurt incerc sa tin totul in balanta si sa ofer atat cat mi se ofera, pana acum cred ca am reusit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De ce iti este frica, de aia nu scapi.

Cu cat te vei gandi mai mult la aceste lucru, cu atat le vei pune mai repede si mai usor in aplicare. Nici n-o sa-ti dai seama ca s-a terminat. (poate, eventual, dupa ce nu se mai poate repara)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×