Sari la conținut
Forum Roportal
Pestik

Hepatita C afecteaza profesia?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

O pesoana diagnosticata cu hepatita c (viremie nedetectabila) poate profesa meseria de bucatar?

Va rog frumos ma puteti ajuta cu un raspuns?

Sa confruntat cineva cu aceasta problema?Ati intampinat dificultati la angajare datorita acestei boli (hepatita c)?

Multumesc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

daca e nedetectabil inseamna ca a facut tratamentul cu interferon/ ribavirina? caci altfel de unde stie ca e bolnav?

 

in orice caz viremia nedetectabila inseamna clinic sanatos. deci nu exista pericol de infectare pentru altii.

 

nu cred ca se cer astfel de analize specifice la angajare. dar nu sunt sigura.

 

repet: viremia nedetectabila = clinic sanatos, posibilitatile de transmitere a bolii sunt nule.

 

din ce se cunoaste pana acum....

 

nu cunosc cazuri in care un bolnav cu hepatita C sa intampine dificultati la angajare. din potriva: cunosc o persoana cu CV impresionant si experienta profesionala importanta care a fost angajat intr-o companie prestigioasa cu toate ca ascita era evidenta, practic ciroza era instalata, si viremia considerabila.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
daca e nedetectabil inseamna ca a facut tratamentul cu interferon/ ribavirina? caci altfel de unde stie ca e bolnav?

 

in orice caz viremia nedetectabila inseamna clinic sanatos. deci nu exista pericol de infectare pentru altii.

 

nu cred ca se cer astfel de analize specifice la angajare. dar nu sunt sigura.

 

repet: viremia nedetectabila = clinic sanatos, posibilitatile de transmitere a bolii sunt nule.

 

din ce se cunoaste pana acum....

 

nu cunosc cazuri in care un bolnav cu hepatita C sa intampine dificultati la angajare. din potriva: cunosc o persoana cu CV impresionant si experienta profesionala importanta care a fost angajat intr-o companie prestigioasa cu toate ca ascita era evidenta, practic ciroza era instalata, si viremia considerabila.

 

nu a fost nevoie de tratament.viremia a iesit nedetectabila inca de la inceput (am avut noroc). este necesar doar regim alimentar.ideea e ca nu stiu daca pentru un bucatar in devenire ar fii o problema aceasta boala?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu a fost nevoie de tratament.viremia a iesit nedetectabila inca de la inceput (am avut noroc). este necesar doar regim alimentar.ideea e ca nu stiu daca pentru un bucatar in devenire ar fii o problema aceasta boala?

 

nu este prima data cand aud asa ceva. desi foarte rar se intampla.

 

ti s-au depistat anticorpi in sange dar incarcatura virala este nula?

 

probabil a fost o greseala. cred ca e bine sa repeti testul de anticorpi. parerea mea e ca la viremie nula nu exista infectie cu HCV.

 

cu atat mai mult, daca viremia este nula imposibil sa existe probleme de transmitere.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
O pesoana diagnosticata cu hepatita c (viremie nedetectabila) poate profesa meseria de bucatar?

 

Daca nu se taie cu cutitul .... sincer ma gandesc cu groaza sa mai intru undeva sa maninc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca nu se taie cu cutitul .... sincer ma gandesc cu groaza sa mai intru undeva sa maninc.

 

:lol2:)) HC nu se transmite prin mancare, chiar daca se taie bucatarul...., nu se transmite nici pe cale sexuala, nici de la mama la foetus. Se transmite doar la un contact s

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×