Sari la conținut
Forum Roportal
roportal

Fara patch-uri pe Net

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu, te inseli. Trebuie doar sa-la lasi deschis fara firewall si te vei trezi cu el infectat. Pe RDS dial-up timpul e doar 3 minute. Pe XNET inainte era jale, acum de cand nu mai e free parca e mai liber.

Eu tot timpul am ultimele patch-uri, si nu folosesc antivirus. Cu firewall oricum e mult mai greu sa te infectezi, dar sunt o gramada de exploits pentru IE (unele zero-day, asa ca nu scapi).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In 20 de minute nici nu ai timp sa-ti instalezi update-urile de securitate.

 

Eu unul am stat mult timp fara update-uri si nu am avut nici o problema. Ce-i drept aveam firewall si antivirus.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai un firewall doar de windows nu prea te salveaza ... exploit-urile lucreaza pe un nivel mai jos decat driverele (TCP/IP stacca). Daca nu ti-a aparut fereastra cu 'windows is sutting down...' atunci esti norocos :(

Pe de alta parte daca ai folosit 2000 cu un SP mai nou n-ai avut pb. Cu XP cam toti fara update-uri sau SP au avut.

Solutia ar fi un firewall linux sau hardware (router), dar nu toata lumea isi permite (desi e vreo 50 euro max).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E interesant sa-ti faci un servar linux care sa tina legatura cu exteriorul iar tu sa folosesti windows cu un alt firewall. Nu cred ca sunt virusi care sa stie sa atace si linux si windows.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu sunt, sigur se va gandi un baietas bun sa faca unul, asa, de distractie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

15 minute am fost conectat la net cu un zapp (bineinteles ca fara firewall si antivirus) si a trebuit sa reinstalez windows-ul. Neavand nici retea si nici conexiune la internet nu am avut nevoie de asa ceva... pana atunci. :cry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am conexiune permanenta la internet prin cablu si am instalat doar caasperscay Antivirus Personal si Spybot Search& Destroy. Nu am mai instalat nici un patch - si nu am nici un fel de virusi !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am conexiune permanenta la internet prin cablu si am instalat doar caasperscay Antivirus Personal si Spybot Search& Destroy. Nu am mai instalat nici un patch - si nu am nici un fel de virusi !

 

Pai mai apar din cand in cand "atacuri" insa le blocheaza antivirusul .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×