Sari la conținut
Forum Roportal
18tillIdie

Constantin Noica

Postări Recomandate

Febra alegerilor ne-a facut pe toti sa uitam de - nu indraznesc in nimicnicia mea sa adaug nici un epitet numelui lui -Constantin Noica .

S-au implinit zilele trecute , 4 decembrie 2009, 22 de ani de cand a trecut la cele vesnice...

Il citeste (citit ) cineva?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu m-am nascut tocmai in perioada in care era el inchis, pe urma, chiar eliberat, Noica a preferat sa se autoexileze la Paltinis, iar regimul nu ii era tocmai favorabil, de aceea nu stiu prea multe despre el. Stiu ca i-am citit o mica parte dintre lucrari, iar abordarea lui atat de deosebita a rezonat intr-un mod foarte special cu gandirea mea...

Sunt convins ca nu sunt singurul caruia " Rugati-va pentru fratele Alexandru " inseamna o oaza de gandire cu adevarat libera si curata...

Chiar nu vrea nimeni sa se relaxeze discutand despre acest om absolut deosebit, in loc sa ne balacarim cu alegerile (care oricum sunt consumate )?

Va astept.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am citit doar Mathesis sau bucuriile simple , apoi am recitit-o, ca n-am inteles mare lucru la vremea aia... si o voi reciti din nou, doar sa-mi iau si un pix si o coala 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×