Sari la conținut
Forum Roportal
Florinte

hdd wd nerecunoscut de windows

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salut! Mi-am achizitionat recent un hdd wd 250GB ide 8MB(Caviar Blue), l-am montat pe un calculator P4, 1,7 Ghz cu placa de baza ASUS P4B533, l-am configurat ca SLAVE(deoarece mai am un hdd de 40GB Segate pe care ruleaza Windows-ul), este vazut in bios, dar nu il vede Windows-ul. Este din cauza capacitatii sale prea mari(tinand cont ca, totusi, calculatorul are ceva vechime-8 ani-) sau poate exista vreun driver ceva pentru modelul asta? Multumesc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salut! Mi-am achizitionat recent un hdd wd 250GB ide 8MB(Caviar Blue), l-am montat pe un calculator P4, 1,7 Ghz cu placa de baza ASUS P4B533, l-am configurat ca SLAVE(deoarece mai am un hdd de 40GB Segate pe care ruleaza Windows-ul), este vazut in bios, dar nu il vede Windows-ul. Este din cauza capacitatii sale prea mari(tinand cont ca, totusi, calculatorul are ceva vechime-8 ani-) sau poate exista vreun driver ceva pentru modelul asta? Multumesc!

Am avut si eu aceiasi problema cu un HDD nou pe un computer cu Windows XP, care se pare ca nu-l vedea fara drivere. Eu n-am cautat divere, deoarece l-am mutat pe un computer cu Windows Vista pe care a mers fara probleme.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Un HDD nou ca sa il vezi in Windows Explorer, trebuie intai sa-i creezi o partitie.

Pentru asta dai click-dreapta pe My Computer -> Manage -> Disk Management -> click dreapta pe discul nou ->Create partition

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Un HDD nou ca sa il vezi in Windows Explorer, trebuie intai sa-i creezi o partitie.

Pentru asta dai click-dreapta pe My Computer -> Manage -> Disk Management -> click dreapta pe discul nou ->Create partition

Daca stie sa-l configureze ca SLAVE, stie de BIOS, stie de drivere, calculator vechi de 8 ani, nici nu mi-ar trece prin cap sa nu stie si de partitie.

 

Ar fi foarte comic sa nu stie de partitie. :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×