Sari la conținut
Forum Roportal
SaSuke1993

Masina urca la deal scoasa din viteza!

Postări Recomandate

Ma Sasuke ma, nu cumva ai facut tu vreo tehnica ninja, ma?

Pe distante mici, e posibil ca panta drumului sa fi un pic diferita de cea a dealului, mai ales la inclinatii mici si distante scurte.

Si ce distanta a mers asa?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

in mod sigur e un fenomen supranatural care se declanseaza exact cand incepe ala sa filmeze, cand nu mai trec masini si oricum sunteti voi chiori ca nu vedei calu de-o trage la deal....care deal oameni buni? :spiteful: :beee: :) :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
E o iluzie optica. Asta se intampla din cauza peisajului dimprejur. Masina clar, coboara, chiar daca ochiul pare sa spuna altceva.

NU CRED SI HAI SA-TI SPUN DE CE ACUM CATEVA ZILE PARINTII MEI AU TRECUT PE ACOLO SI MAMA CARE ERA LA VOLAN SPUNEA CA LA VALE MASINA TRAGEA FOARTE GREU DESI ERA VALE VALE AVEA PEDALA LA FUND SI DE ABIA COBORA

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da, explicatia ar putea fi simpla:presiunea foarte mare a aerului. sau invers, un gol din asta, nu le am asa bine.

 

si la noi, pe la bicaz pe undeva e o treaba din asta si cand esti acolo, ai senzatia de urechi infundate

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mă repet de pe topicul "apa care curge la deal" de la Ştiinţă şi tehnică

 

fost la faţa locului, văzut, analizat

 

aşa cum a zis şi Harald mai demult ( :spiteful: ) e vorba de o rupere de pantă - "Există un scenariu clasic pentru această iluzie: Dacă o pantă are 4-5 %

Editat de Diela

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
NU CRED SI HAI SA-TI SPUN DE CE ACUM CATEVA ZILE PARINTII MEI AU TRECUT PE ACOLO SI MAMA CARE ERA LA VOLAN SPUNEA CA LA VALE MASINA TRAGEA FOARTE GREU DESI ERA VALE VALE AVEA PEDALA LA FUND SI DE ABIA COBORA

Da, adica este o iluzie optica. Asa percepe ochiul ca si cand ar cobori terenul, cand de fapt urca. Mai exista si in alte parti ale lumii astfel de locuri. Relieful din jur e de asa maniera ca-ti da iluzia de coborare. Asta se poate demonstra nu numai cu masina. Poti varsa putina apa sau poti da drumul unui obiect care se poate rostogoli. Si ramai uimit cand vezi ca toate o iau "la deal".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

M-ati dezamagit....nu tu un vortex, nimic.

Eu cred ca sint si vortexuri gravitationale. Dar deja cu explicatia asta cu iluzia, se inceteaza studiul peste tot. Suficientismul e moartea intelectului.

Nu mai am cu cine....sa discut.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu am auzit ca sunt multe locuri in tara in care se petrec astfel de fenomene....cel din maramures e doar unul dintre ele

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×