Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Dar daca totul nu este decat o simulare a realitatii, si nimic nu exista.

Captivi in globul de sticla, traind dupa legi si reguli inventate de noi si religii fara sens...

V-ati intrebat vreodata asta?

Cum poate fi universul infinit cand nimeni nu stie din ce e compus, cum ce si cand, planete care se invart de parca ar fi animate de un motor, galaxii,stelute si chestii care clipesc...ce frumos nu :roll:

 

edge2.jpg

Editat de Javra
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea este ca totul este in continua expansiune, cunoasterea este nelimitata. Asadar si Universul se misca si se TRANSFORMA.

 

Nici vorba de-a fi captivi, este doar o impresie ca traim " dupa legi si reguli inventate de noi si religii fara sens...".

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar daca totul nu este decat o simulare a realitatii, si nimic nu exista.

Captivi in globul de sticla, traind dupa legi si reguli inventate de noi si religii fara sens...

V-ati intrebat vreodata asta?

Foarte mulţi se întreabă asta în ultima vreme. Şi tot mai mult se vorbeşte despre "trăirea în lumea simulată", în care legile fizicii sunt liniile de program ale softului cosmic.

 

Vorbea despre o lume ideală şi Platon, în urmă cu circa 2400 de ani, iar în prezent, lumea ideală platoniciană, tinde să devină lumea universului matematic, ce nu e altceva decât modelul (softul) după care funcţionează Cosmosul "obiectiv".

Am citit recent o carte a lui John Barrow, care se numeşte "Pi in the sky", (am găsit-o doar în engleză), o carte ce abordează tocmai o posibilă legătură între alegoria peşterii, a lui Platon, analogia liniei divizate, tot o idee a lui Platon, care ambele fac referire la o altă idee platoniciană, teoria formelor, sau tărâmul ideilor, acea lumea ideală, care reprezintă modelul după care funcţionează lumea noastră căreia îi spunem "reală", o lume "reală" care este umbra lumii formelor ideale.

 

În prezent, tot mai mult, acea "lume a formelor ideale" a lui Platon, se ransformă în ideea "lumii universului matematic", care e o idee a lui Max Tegmark, adică lumea softului după care funcţionează "realitatea".

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

 

Natural ca " legile fizicii sunt liniile de program ale softului cosmic." De aceea totul se transforma intru a face posibila iesirea din labirinturile mintii pervertite a celor care s-au facut singuri stapanii lumii acesteia si care folosesc programe din ce in ce mai sofisticate, insa distructive, din cate putem observa situatia prezenta pe planeta. Sa fim constienti de Perfectiunea "Softului" si sa traim in armonie cu Legile Nescrise Cosmice, admirand si minunandu-ne alaturi de Dumnezeu Divinitatea Creatoare, elevandu-ne Constiinta, evoluand fara suferinta si bucurandu-ne de VIATA.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Javert, insasi religiile acelea in toate sensurile lor confirma pamantul plat, si toeriile pe care le afirmi tu aici.

 

Te contrazici cam des. Ataci religiile, dar le folosesti invataturie cu lumea iluzorie?

Sigur ai doar 9 ani?eu la varsta asta nu imi puneam intrebari existentiale.... :-P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce univers, ca nu se stie mai nimic despre el.

Stind doar pe o planeta, nu ai cum sa stii ceva la modul sigur despre el. Doar presupuneri logice, bazate pe legi facute cu biberonul la purtator. de oameni.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce credeti mai exista alte planete care la fel ca pamantul sa gazduiasca viata se spune despre acele super-terre descoperite ca ar asemanatoare pamantului numai ca de 5-10 ori mai mari decat pamantul

Eu cred ca exista, dar sunt la mare distanta de noi. Va mai trece mult timp pana sa ajungem la ele.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea ca diversitatea in univers e atit de mare ca nici macar nu ne putem imagina sa ne putem imagina.

 

Faceti combinatii din cele peste 100 de elemente, cu cele citeva milioane de substante cunoscute, si cu cele nspe stari ale acestor substante si alte mii de puncte fizice in care s-ar afla aceste substante si elemente chimice, plus izotopi.

Si avem o imagine practic infinita de stari si configuratii numai ale materiei moarte.

 

Nici nu se pune problema viului, ce se spune ca este incomensurabil mai divers decit materia asta statica aparent.

Stiinta inca nu lucreaza cu viul propriu-zis. doar cu soma.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce credeti mai exista alte planete care la fel ca pamantul sa gazduiasca viata se spune despre acele super-terre descoperite ca ar asemanatoare pamantului numai ca de 5-10 ori mai mari decat pamantul

Io cre' că da, există. Argumente pe tema asta se regăsesc în multe din postările anterioare ale acestui thread, în care s-a discutat chiar frumos.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×