Sari la conținut
Forum Roportal
Adrian_04

Liceul si facultatea

Postări Recomandate

In primul rand vreau sa va intreb: in ce masura are legatura liceul cu facultatea? Este drept ca daca sunt la filologie logic ar fi sa nu ajung la o facultate de fizica/chimie, insa vreau un raspuns concret. La ceea ce vreau sa ajung este faptul ca poate in momentul in care imi aleg sectia de la liceu sunt interesat intr-un anumit domeniu, dar la terminarea liceului imi doresc altceva, radical opus. Ce ar fi de facut? In plus nu vreau nici sa schimb sectia in timpul liceului.

Pe langa asta as dori daca puteti sa imi recomandati niste facultati de viitor, din care se castiga. Imi doresc sa ajung la medicina, insa gandul ca salariul unui medic este infim ma inspaimanta. Majoritatea traiesc de pe urma cabinetelor particulare. Alta optiune la care m-am gandit ar fi ingineria, insa parca nu ma atrage, si salariul la fel de mic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pe langa asta as dori daca puteti sa imi recomandati niste facultati de viitor, din care se castiga.

Facultatea vietii in primul rand (experienta practica tati in tot ce inveti), apoi diverse specializari, nu e mare diferenta. Dar sa-ti placa cat de cat, sa fii atras de ce alegi, sa te descurci, daca nu vrei sa-ti faci viata un calvar cu facultate.

 

Eu cred ca e bine sa-ti schimbi directia in momentul in care simti asta, indiferent daca este mai devreme sau mai tarziu. Iar momentan sa alegi ce te atrage cel mai mult.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In primul rand vreau sa va intreb: in ce masura are legatura liceul cu facultatea? Este drept ca daca sunt la filologie logic ar fi sa nu ajung la o facultate de fizica/chimie, insa vreau un raspuns concret. La ceea ce vreau sa ajung este faptul ca poate in momentul in care imi aleg sectia de la liceu sunt interesat intr-un anumit domeniu, dar la terminarea liceului imi doresc altceva, radical opus. Ce ar fi de facut? In plus nu vreau nici sa schimb sectia in timpul liceului.

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
in ce masura are legatura liceul cu facultatea?

 

 

Am impresia ca ai confundat rugaciunea Tatal Nostru cu "viata reala" :spiteful: acolo ceri painea de toate zilele ... AZI, insa pe planeta asta transpiri pentru fiecare bucatica incepand cu intratul in liceu, iesirea parca e si mai grea, ...

Nu poti sa tai colturi sa fie scurtatura intre aceste institutii oricat de smecher crezi ca esti. Daca la liceu nu inveti toate materiile TARI : math, fizica, chimie, biologie .... mai departe ai sanse sa candidezi la Dans si de gatit Vegetarian.

Fara stiinte naturale, stiinte de computere, calea spre castiguri fabuloase si o viata fara griji, se scurteaza.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

^ Se scurtează, dar nu dispare. Să nu uităm că nu toţi au capul formatat pe mate, info & co. şi poate unii au avut ghinionul de nişte profesori naşpa care să nu-i facă să-şi dea seamă că le place

Editat de bb-girl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

Va rog frumos cine ma poate ajuta?

As vrea sa urmez o facultate care sa imi permita sa lucrez in domeniul energiei regenerabile cu centralele solare/ turbinele eoliene si nu stiu la ce sa dau.

Va multumesc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca exista un astfel de specific in Romania. Probabil trebuie sa faci ceva facultate la politehnica care se ocupa ce energia de orice tip.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oricare profil energetic [Fac.Energetica-Institutul Politehnic Bucuresti este un exemplu] studiaza si problematica energiei alternative.Despre specializare nu stiu.

O alta alternativa ar fi Facultatea Ecologica. Posibil sa aiba ceva legat de acest profil.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×