Sari la conținut
Forum Roportal
FUSCUS

Pierderea gustului?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna ziua,

 

Sotia mea s-a operat in urma cu doua saptamani pentru extractia amigdalelor. Acum nu mai simte gustul dulce in locul lui simtind amar? Stie cineva daca este o afectiune temporara?

In speranta ca ma puteti ajuta, multumesc anticipat!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Partea anterioara, varful limbii e specializat in simtul gustului dulce si e inervat de nervul facial, VII. Insa in sensibilitatea gustativa mai intervin si glosofaringianul si vagul... Poate sotia d-voastra a remarcat doar afectarea gustului pentru dulce, care ar fi mai evident, sa zicem, dar poate ii este afectata si sensibilitatea pentru alte gusturi: acru (pe partile limbii), sarat (partea posterioara a limbii, inaintea V-ului lingual care percepe gustul amar). Daca e vorba de afectarea unui nerv, problema nu e temporara, ci permanenta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu mai simte gustul dulce in locul lui simtind amar?

 

 

Atit????

 

Eu de la fumat am pierdut si gustul si mirosul .... nu simt florile decat daca-mi bag nasul in crin alb, dar si atunci doar un pic, si n-au ce sa-mi faca doctorii. Cu gustul e mai greu ca-mi imaginez ce buna o sa fie mancarea ... iar cand il gust

e rece sau cald, poate patrunjelul simt sau mararul, de aproape.

 

Intr-o zi mi-a fost limba asa de acra ... si nu stiam ce sa mai fac!!! L-am frecat gentil cu sare si mii-a trecut incet insa era foarte neplacuta senzatie si orice mancam nu ajuta: orez fiert, morcovi rasi, fructe-citrice, paine, cafea, pasta de dinti sau apa de gura ................ nimic. N-am fost operata-n gat, numai Fierea e scoasa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ca aici vorbim de gusturi mai mult decat orice.

 

Si pe cel mai mare bucatar sef am observat ca arunca sarea la nimereala, deci nu mai simte gustul demult insa nu

si-a dat seama inca sau nu-l intereseaza sau pur si simplu nu vrea sa auda de asta!!!

La spital dupa operatie de scos Fierea, mi-au dat o supa de mi s-a oprit respiratia aproape de sarat ce a fost ... si in mana aveam hartia sa maninc nesarat un timp sa se vindece rana ...

Cand aud ca sarea se pune cu jumatati de lingurita ... imi dau seama ca cel care l-a scris era inconstient ca altfel nu folosea portia de sare pentru 4 zile pe o salata.

De la tigara am observat ca nici nu-i simt gustul sau mirosul de fum ... nimic, doar o pufai din obisnuinta si mult mai multe la numar ... simteam ca ma sufoc ... si am pus jos pentru totdeauna. Am spalat gura cu de toate si m-am dezinfectat sa nu mai am acel miros de tabac imputit pe mine de la par la degetul de la picioare.

 

Era cam tirziu sa realizez ca ceva nu e bine cu mine, dar au trecut vreo 8 ani de atunci.

Tigara e devina ... dar cine stie ca am observat cu multi ani inainte ca zaharul nu este destul de dulce si asta inca in San Diego si apa a devenit fara gust si nu puteam sa-l mai beau ca inainte, dar am cumparat alta calitate si cu zaharul ... am crezut ca eu cumpar pe cea ieftina dar precum nu prea foloseam, n-am dat destula atentie.

Noroc ca am renuntat la prajituri cand am observat ca n-au nici un gust :o: credeam ca retetele americanilor nu este la inaltime cand cineva mi-a spus ca e foarte dulce ceva dar mie nu mi s-a parut deloc ...

Am crezut ca-si bat joc prietenele de mine ca-mi aduceau preparate fara gust, si eu eram generoasa cu ele.

La fel observam ca ma deranjeaza anumite mirosuri din casa, cel din baie spray-ul, si oricare chimical de par, lac, gel de la fiica mea sau parfumurile ei, lumanarea, pantofii noi, totul din piele, materialel printate ... ceaiul negru, laptele fiert ma faceau bolnava ... in grup mare oamenii ma deranjeaza ... ma sufoca efectiv in biserica tamaia ... parca eram in camera de gazare :doh: ... pe rand au venit semnalele dar n-am dat atentie la ele, credeam ca sint doar sensibila cum ma faceau cunoscatoarele, care lucrau prin spitale si toata lumea cine ma cunostea.

Evitam aceste tangente si n-am avut nici o problema cu nimeni pana intr-o zi cand pisica tot miauna s-o las afara si mi-a facut in fata patului meu si n-am simtit NIMIC .... ca eram obosita!!!!

Nici un doctor nu m-a crezut, mi-au dat vitamine ca altceva n-am vrut sa accept ...

si cateodata mai am pentru o secunda senzatia ca am revenit, dar trece repede, crinul de Paste doar cu nasul in floare pot sa-l simt, ca si fructele in magazine dar nu sint singura ca mai vad pe cate cineva cu nasul pe o piersica si se stramba.

Toate mirosurile urite acum le simt cea de la masini in special ma supara, gazul din bucatarie la fel il simt insa daca se arde mancarea nu-l simt, doar vad fumul!!! ca nici pe asta nu-l simt sau sarmalele s-au ars odata .... si n-am stiut, painea se arde mereu.

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×