Sari la conținut
Forum Roportal
roportal

Transplantul de fata, etic?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Chirurgii francezi au facut primul transpant de fata la o femeie mutilata de cainii ei.

Fata a fost luata de la o femeie in moarte clinica.

 

Detalii: http://www.theaustralian.news.com.au/commo...5E23289,00.html

 

Este etica o astfel de operatie?

Sunt multe aspecte de dezbatut:

- vei vedea o alta persoana in oglinda (implicatii psihologice);

- trebuie sa iei medicatie care sa slabeasca imunitatea (pentru a nu aparea rejectul) - multiple complicati pot apare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Chirurgii francezi au facut primul transpant de fata la o femeie mutilata de cainii ei.

Fata a fost luata de la o femeie in moarte clinica.

 

Detalii: http://www.theaustralian.news.com.au/commo...5E23289,00.html

 

Este etica o astfel de operatie?

Sunt multe aspecte de dezbatut:

- vei vedea o alta persoana in oglinda (implicatii psihologice);

- trebuie sa iei medicatie care sa slabeasca imunitatea (pentru a nu aparea rejectul) - multiple complicati pot apare.

pai ai auzit (oops, sau poate nu,

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acum serios, chestia in sine mi se pare o oroare. Insa in cazul de fata probabil ca era singura posibilitate de a reconstrui fata nenorocitei. Deci, etic ne-etic.....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum serios, chestia in sine mi se pare o oroare. Insa in cazul de fata probabil ca era singura posibilitate de a reconstrui fata nenorocitei. Deci, etic ne-etic.....

tu, femeia si-a dat acordul, ca sa faca ???

moarta a fost si ea de acord ( :sorry: ) prin rudele apropiate, iar acuma progres tre' sa existe, CINEVA trebuia s-o faca si p-asta, stii c

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si la transplantul de mana sunt probleme etice similare.

Ideea este ca poti sa traiesti si fara mana si fara transplant de fata (poti sa faci reconstructie cu piele din alte zone).

Fara plamani nu poti trai.

 

La silicoane nu e necesar sa iei imunosupresoare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

bre, omule, intrebarea topicului era de asa natura. Nu mi se pare etic sa port fata unei moarte. Fie chiar si cu acordul Papei. Dar asta este ceea ce simt eu. Normal ca este laudabil ce au reusit respectivii insa empiric este tot o oroare. Cat despre progres......personal, lucrez in cercetare. E nevoie sa comentez mai mult? :sorry:

 

De ce nu iau facut transplant de piele (proprie)?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
bre, omule, intrebarea topicului era de asa natura. Nu mi se pare etic sa port fata unei moarte. Fie chiar si cu acordul Papei. Dar asta este ceea ce simt eu. Normal ca este laudabil ce au reusit respectivii insa empiric este tot o oroare. Cat despre progres......personal, lucrez in cercetare. E nevoie sa comentez mai mult? :sorry:

 

De ce nu iau facut transplant de piele (proprie)?

probabil ca era prea grav, ce stiu eu ??

coincidenta face ca tot in cercetare lucrez, asa ca mie oricum mi se pare pasionant.

e o chestie de alegere.

basta

 

Si la transplantul de mana sunt probleme etice similare.

Ideea este ca poti sa traiesti si fara mana si fara transplant de fata (poti sa faci reconstructie cu piele din alte zone).

Fara plamani nu poti trai.

 

La silicoane nu e necesar sa iei imunosupresoare.

asa o fi, n-o trebui sa iei imunosupozitoare, habar n-am, deci tot corp strain este, dar nu e chemat sa reactioneze intim cu toti nervii, muschii si restul atzelor de prin corp.

Spui ca poti trai fara m

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×