Sari la conținut
Forum Roportal
roportal

Amenzi pentru cei care dau bani la cersetori

Postări Recomandate

Am citit in Jurnalul National o stire interesanta:

 

Orasul indonezian Palembang, din sudul Insulei Sumatra, a adoptat un nou set de legi care ii sanctioneaza cu 5 milioane de rupii (500 de dolari) pe cei care dau bani cesetorilor la semafor, relateaza AFP. Noile masuri "sunt destinate sa curete intersectiile dotate cu semafoare de copii ai strazii, cersetori si vanzatori ambulanti", a explicat responsabilul pentru servicii sociale al orasului, Dasril Sairin. Amenda poate fi comutata in trei luni de inchisoare.

 

http://www.jurnalul.ro/articol_41595/amend..._cersetori.html

 

Ce bine ar fi daca am avea si noi o lege similara ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stai ca le dai "alesilor" idei :sorry: sa ne gandim doar ca traim in Romania, iar daca s-ar da o asemenea lege probabil punerea ei in aplicare ar fi jalnica... totusi , nu e o idee rea!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ar fi interesanta o asemenea lege la noi in romania, dar ma indoiesc de aplicabilitatea ei. doar traim in romania, nu? :sorry:

Editat de dj_hestia

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ar fi buna o astfel de lege. nu as mai da peste cersetori la fiecare 5m

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce bine ar fi daca am avea si noi o lege similara ...

Mie, sincera sa fiu , nu mi se pare o idee chiar asa de buna pt. Romania. Cred ca mai bine ar face ceva in privinta imbunatatirii conditiilor de viata. Eu dau bani cersetorilor, nu tuturor evident, dar celor care mi se pare mie ca au intradevar nevoie. In special copii si batrani. Poate s-o gasii cineva sa-mi spuna ca banii sunt luati de mafia cersetorilor si ca nu raman la cel care i-a primit. Ei, si? Nu-mi pasa. Daca am scutit un copil de o bataie macar pentru o zi, tot consider ca merita. :crazy:

Editat de mikidutza

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt taximetrist si ma lovesc de ei mereu. Decat sa le dau bani ca sa ii dea altii pe bautura le dau cate ceva de mancare.

Faceti si voi la fel. Nu le mai dati bani pt ca nu le raman lor.

Cunosc bine "sistemul" asta.

Bineinteles sunt si cateva exceptii, dar pt aceia asta e o meserie si inca una destul de banoasa. Cunosc cazuri concrete!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu sunt taximetrist si ma lovesc de ei mereu. Decat sa le dau bani ca sa ii dea altii pe bautura le dau cate ceva de mancare.

Faceti si voi la fel. Nu le mai dati bani pt ca nu le raman lor.

Cunosc bine "sistemul" asta.

Bineinteles sunt si cateva exceptii, dar pt aceia asta e o meserie si inca una destul de banoasa. Cunosc cazuri concrete!

Cunosc si "eu sistemul" asta.( Pentru cine nu-l stie, recomand filmul "Filantropica", e de exceptie si dezvaluie destul de mult din dedesubturile acestui sistem). Dar mai stiu ca multi dintre copiii aia sunt batuti si chinuiti atunci cand nu reusesc sa-si faca "norma". Si repet ce spuneam, daca am scutit un copil de o bataie, macar pentru o zi, consider ca merita.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt batuti oricum si sunt obijnuiti cu asta! . Nu exista "norma". Norma-i totul!!!

In cazul aurolacilor, norma e bronzul ala pe care il inspira. Nu au bani sa-l cumpere, nu-l primesc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×